Szczecin. Wikimedia Commons/HuBarŹródło: Wikimedia Commons/HuBar
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 24 Kwietnia 2020

Jest szansa dla zakażonych w ciężkim stanie, przetaczanie osocza. Rewolucyjna metoda w szpitalu w Szczecinie

Szczecin jest stosunkowo słabo dotkniętym przez koronawirusa miastem. Mimo, że SARS-Cov-2 pojawił się tam bardzo szybko, epidemia jest pod pełną kontrolą. Teraz, dzięki wysiłkowi lekarzy wdrażana jest terapia osoczem pobranym od ozdrowieńców.

Terapia osoczem zawierającym przeciwciała wirusa jest zdaniem naukowców bardzo obiecująca. Polega na pobraniu osocza krwi od osób, które pokonały już chorobę COVID-19 i podaniu jej tym, którzy jeszcze z nią walczą. Jej skuteczność polega na tym, że organizmy ozdrowieńców nauczyły się już zwalczać chorobę, wytworzyły przeciwciała jej dedykowane.

Niewyobrażalna tragedia dwojga dzieci na południu Polski. Mieszkali całkiem sami podczas epidemiiNiewyobrażalna tragedia dwojga dzieci na południu Polski. Mieszkali całkiem sami podczas epidemiiCzytaj dalej

Szczecin wprowadza nową terapię

Dzięki nowatorskiemu leczeniu jest szansa na uratowanie życia kobiety, u której jak dotąd zawiodły wszystkie inne metody, w tym terapie eksperymentalne. Szanse są spore, choć niektórzy studzą entuzjazm:

-To nie jest dzisiaj cudowny lek, to jest ciągle eksperyment" - mówił wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski w rozmowie z TVP Info -

To terapia, nad którą dzisiaj pracują klinicyści - zaangażowaliśmy krajowych konsultantów wielu dziedzin: m.in. transfuzjologii, hematologii, onkologii i lekarzy zakaźników - powiedział.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wulgarnie obraził Jerzego Owsiaka publicznie. Teraz odpowie za to przed sądem
2. Wykolejenie tramwaju. Duże utrudnienia, składy na objazdach

Jako pierwsze badania kliniczne nad tą metodą leczenia COVID-19 rozpoczęli w połowie lutego Chińczycy. Niedawno dołączyli do nich również Amerykanie oraz Brytyjczycy. Wyniki badań są bardzo obiecujące. 

O oddawanie osocza apelują lekarze wraz z Ministerstwem Zdrowia. Póki co jednak dostęp do niego jest bardzo utrudniony ze względu na małą liczbę osób, które mogłyby je oddać. Niedawno media informowały o tym, że swoje osocze oddał Minister Środowiska Michał Woś, który zaraził się koronawirusem pod koniec marca. 

Dzięki wysiłkom całego świata naukowego pojawia się coraz więcej eksperymentalnych sposobów leczenia COVID-19. Nieoczekiwanym sprzymierzeńcem w walce z koronawirusem okazał się środek Remdesiwir, który pierwotnie powstał jako lekarstwo na wirus Ebola, wywołujący bardzo ciężką formę gorączki krwotocznej. W tym przypadku rezultaty badań klinicznych mają być znane w ciągu najbliższych tygodni. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. U niektórych pacjentów koronawirus atakuje układ nerwowy. Opublikowano najnowsze badania
  2. Kierowca musi prowadzić z maseczką na twarzy? Jego pasażerowie mogą zostać wylegitymowani
  3. Pracownicy Biedronki przyłapani na skandalicznym zachowaniu. Do sieci wyciekły zdjęcia
  4. Zaskakująca decyzja KRRiT w sprawie skandalicznego materiału TVN. Nikt się tego nie spodziewał
  5. Andrzej Duda pojawił się na nagłej konferencji prasowej. Zwrócił się do Polaków z nietypowym apelem
  6. Zamknęli miasto, boją się drugiej fali pandemii. Jedna osoba zaraziła koronawirusem 70 w Chinach

Źródło: Fakt24