Wyborcza: Trwa wielka mobilizacja policji przed sylwestrem. Komendanci mieli otrzymać pilne pisma
Tegoroczny Sylwester obłożony będzie wieloma obostrzeniami związanymi z przemieszczaniem się oraz liczbą osób zgromadzonych w jednym mieszkaniu.
Kontrolować ten stan będzie zarówno policja, jak i straż miejska.
Wyborcza: Komendy w całej Polsce otrzymały pisma mobilizacyjne, z których wynika, że wielu z policjantów będzie tej nocy pracować do rana.
Nie mogą w tym czasie brać też żadnych urlopów.
Sylwester 2020. Obostrzenia i godzina policyjna
Tegoroczny Sylwester obfitować będzie w zakazy. Przede wszystkim najgłośniej było o tzw. godzinie policyjnej, która ma trwać od 19.00 31 grudnia do 6 rano 1 stycznia. Miała ona przeciwdziałać przemieszczaniu się w czasie sylwestrowej nocy i zapobieganiu większym zgromadzeniom.
Jedynymi osobami, które mogą przebywać na zewnątrz po tych godzinach, będą osoby wracające z pracy lub idące do niej oraz te, które będą musiały zrealizować podstawową, najważniejszą potrzebę.
Noc sylwestrową będzie można spędzić w wąskim gronie. Możliwe są zgromadzenia jedynie do 5 osób.
W razie nieprzestrzegania obostrzeń należy liczyć się z karą, co zapowiedział szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk.
- To będzie weryfikowane przez służby. Osoby, które nie będą przestrzegały tych przepisów, muszą liczyć się z mandatami - mówił.
Możliwa kara wynosić będzie od 500 zł w formie mandatu do nawet 30 tys. zł po przekazaniu sprawy do sądu i sanepidu.
Wielka mobilizacja policji. W całej Polsce pojawiły się pisma
Przestrzegania obostrzeń mają pilnować zarówno policjanci, jak i strażnicy miejscy, choć ci drudzy, jak podkreśla rzecznik wrocławskiej straży miejskiej, nie otrzymali bezpośredniego polecenia.
Jak donosi Gazeta Wyborcza, na Podkarpaciu do komend policji wysłano pismo, w którym zalecono wielką mobilizację funkcjonariuszy. Podobne listy miały pojawić się na komendach w całej Polsce.
- Polecam przygotować w dniu 31 grudnia br. do działań cały potencjał osobowy podległych jednostek organizacyjnych Policji, w tym poprzez ograniczenie urlopów wypoczynkowych, okolicznościowych oraz innych zwolnień od służby w celu respektowania przez społeczeństwo nakazów i zakazów wynikających z przedmiotowego rozporządzenia, w tym w kontekście możliwych na terenie woj. podkarpackiego zgromadzeń oraz imprez sylwestrowych - możemy przeczytać w opublikowanym przez Wyborczą piśmie.
Jak na razie nie wiadomo, czy w rzeczywistości będzie to przestrzegane - trudno powiedzieć, ilu policjantów zostanie cofniętych z urlopów wypoczynkowych i jak dokładnie wyglądać będzie ich działanie w ostatnią noc tego roku.
źródło: [wroclaw.wyborcza.pl]