wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Kardynał Stanisław Dziwisz o zarobkach. Nie tego się spodziewaliśmy

9 Listopada 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Zarobki kardynała Dziwisza były przedmiotem jego wypowiedzi dla RMF, którą przytoczył Super Express. Pieniądze oraz Kościół to wyjątkowo kontrowersyjne połączenie, jednak hierarcha już dwa lata temu udowodnił, że nie wszyscy powinni poruszać

Skandal wokół osoby kardynała Dziwisza nabiera na sile. Super Express postanowił przypomnieć wypowiedź na temat otrzymywanych przez hierarchę pieniędzy.

W 2018 roku na antenie RMF FM hierarcha skomentował kwestię swojej pensji. Patrząc na majątek wysokich hierarchów oraz co po niektórych duchownych, jego słowa mogą wywołać zdziwienie. Obecnie zapewne większym zmartwieniem niż pieniądze są oskarżenia o tuszowaniu pedofilii w Kościele katolickim.

Super Express przypomina zarobki kardynała Dziwisza

W oparach kolejnego skandalu w kościele, Super Express postanowił przypomnieć słowa kardynała Dziwisza na temat zarobków hierarchy jako kardynała. Nikt nie spodziewał się, aż takiej ignorancji oraz nonszalancji w swoich wypowiedziach. 

Oczywiście kwestie finansowe osób związanych z kościołem nie są przedmiotem jawnej publicznej dyskusji, gdyż sama instytucja nie decyduje się na ujawnianie wynagrodzeń swoich duchownych, szczególnie hierarchów. Kardynał Dziwisz pytany przez dziennikarza o otrzymywane pieniądze nie ukrywał, że niezbyt przywiązuje do nich wagę, gdyż wszystko otrzymuje od innych i to inni martwią się jego stanem finansów, czy tym, co go otacza.

- Jedzie się na parafię, zawsze proboszcz coś da - czytamy w artykule Super Expressu, który przytacza słowa kardynała Dziwisza z RMF FM. Dziennik jednocześnie przypomina, iż hierarcha oskarżany o tuszowanie pedofilii wprost przyznał, że nie pobierał nigdy pensji i to zadaniem innych było dbanie i "zabezpieczanie jego żywota". Tradycyjnie w wypowiedzi Stanisława Dziwisza pojawiło się wspomnienie papieża Jana Pawła II.

Kardynał Dziwisz zdradził również kilka faktów o finansach papieża

W cytowanej przez Super Express wypowiedzi kardynał Dziwisz nie zatrzymał się jedynie na swojej osobie. Postanowił opowiedzieć również o pensji oraz pieniądzach otrzymywanych przez Jana Pawła II. Poruszany przez niego okres to czasy, gdy papież był jeszcze kardynałem Karolem Wojtyłą.

- On się w ogóle na pieniądzach nie znał. [...] Nigdy nie miał żadnych pieniędzy w kieszeni. Kanclerz kurii krakowskiej mówił zawsze: no dobrze mu tak, bo inni zadbają o niego - powiedział na antenie RMF FM kardynał Dziwisz, a jej wypowiedź sprzed dwóch lat przypomina Super Express. Co ciekawe papież zarządzający wspólnotą wiernych na całym świecie, miał nigdy nie przejmować się pieniędzmi. Kwestia honorariów otrzymywanych przez hierarchów nie wydaje się obecnie kwestią nieznaczącą.

Super Express porusza kwestię sytuacji finansowej kardynała Dziwisza nie bez powodu

Kardynał Dziwisz stał się głównym bohaterem najnowszego materiału dziennikarza TVN Marcina Gutowskiego. Materiał "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" już dziś pojawił się na antenie, a ustalenia autora materiału mają udowadniać, że kardynał Dziwisz miał brać pieniądze za świadome tuszowanie spraw związanych z wykorzystywaniem nieletnich przez duchownych. 

Źródło: Super Express

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Gospodarka

Czternasta emerytura już na jesieni. Nie każdy dostanie pełne świadczenie

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >