wtv.pl > Gospodarka > Kardynał Stanisław Dziwisz o zarobkach. Nie tego się spodziewaliśmy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:30

Kardynał Stanisław Dziwisz o zarobkach. Nie tego się spodziewaliśmy

wtv
WTV.pl

Skandal wokół osoby kardynała Dziwisza nabiera na sile. Super Express postanowił przypomnieć wypowiedź na temat otrzymywanych przez hierarchę pieniędzy.

W 2018 roku na antenie RMF FM hierarcha skomentował kwestię swojej pensji. Patrząc na majątek wysokich hierarchów oraz co po niektórych duchownych, jego słowa mogą wywołać zdziwienie. Obecnie zapewne większym zmartwieniem niż pieniądze są oskarżenia o tuszowaniu pedofilii w Kościele katolickim.

Super Express przypomina zarobki kardynała Dziwisza

W oparach kolejnego skandalu w kościele, Super Express postanowił przypomnieć słowa kardynała Dziwisza na temat zarobków hierarchy jako kardynała. Nikt nie spodziewał się, aż takiej ignorancji oraz nonszalancji w swoich wypowiedziach. 

Oczywiście kwestie finansowe osób związanych z kościołem nie są przedmiotem jawnej publicznej dyskusji, gdyż sama instytucja nie decyduje się na ujawnianie wynagrodzeń swoich duchownych, szczególnie hierarchów. Kardynał Dziwisz pytany przez dziennikarza o otrzymywane pieniądze nie ukrywał, że niezbyt przywiązuje do nich wagę, gdyż wszystko otrzymuje od innych i to inni martwią się jego stanem finansów, czy tym, co go otacza.

- Jedzie się na parafię, zawsze proboszcz coś da - czytamy w artykule Super Expressu, który przytacza słowa kardynała Dziwisza z RMF FM. Dziennik jednocześnie przypomina, iż hierarcha oskarżany o tuszowanie pedofilii wprost przyznał, że nie pobierał nigdy pensji i to zadaniem innych było dbanie i "zabezpieczanie jego żywota". Tradycyjnie w wypowiedzi Stanisława Dziwisza pojawiło się wspomnienie papieża Jana Pawła II.

Kardynał Dziwisz zdradził również kilka faktów o finansach papieża

W cytowanej przez Super Express wypowiedzi kardynał Dziwisz nie zatrzymał się jedynie na swojej osobie. Postanowił opowiedzieć również o pensji oraz pieniądzach otrzymywanych przez Jana Pawła II. Poruszany przez niego okres to czasy, gdy papież był jeszcze kardynałem Karolem Wojtyłą.

- On się w ogóle na pieniądzach nie znał. [...] Nigdy nie miał żadnych pieniędzy w kieszeni. Kanclerz kurii krakowskiej mówił zawsze: no dobrze mu tak, bo inni zadbają o niego - powiedział na antenie RMF FM kardynał Dziwisz, a jej wypowiedź sprzed dwóch lat przypomina Super Express. Co ciekawe papież zarządzający wspólnotą wiernych na całym świecie, miał nigdy nie przejmować się pieniędzmi. Kwestia honorariów otrzymywanych przez hierarchów nie wydaje się obecnie kwestią nieznaczącą.

Super Express porusza kwestię sytuacji finansowej kardynała Dziwisza nie bez powodu

Kardynał Dziwisz stał się głównym bohaterem najnowszego materiału dziennikarza TVN Marcina Gutowskiego. Materiał "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" już dziś pojawił się na antenie, a ustalenia autora materiału mają udowadniać, że kardynał Dziwisz miał brać pieniądze za świadome tuszowanie spraw związanych z wykorzystywaniem nieletnich przez duchownych. 

Źródło: Super Express