wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Brutalne pobicie na Strajku Kobiet. Przerażające nagranie w sieci

19 Listopada 2020

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Strajk Kobiet nie zwalnia tempa. Wczoraj przy ul. Wiejskiej rozpoczęła się akcja protestacyjna pod nazwą "Blokada Sejmu". Manifestacje przeniosły się później bliżej centrum Warszawy, gdzie doszło do skandalicznych czynów ze strony

Świadkowie wczorajszej akcji protestacyjnej Strajku Kobiet, która rozpoczęła się przed budynkiem Sejmu, mówią o skandalicznym zachowaniu policji. Funkcjonariusze mieli stosować wobec protestujących rozwiązania siłowe, wiele osób ucierpiało wskutek użycia gazu łzawiącego. W sieci opublikowany został również filmik, na którym wyraźnie widać, jak jeden z mężczyzn bije protestujących pałką teleskopową. 

Dantejskie sceny podczas Strajku Kobiet

Protesty Strajku Kobiet trwają niemalże nieprzerwanie od 22 października, kiedy to Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, w myśl którego aborcja embriopatologiczna została uznana za niezgodną z polskim prawem. Postanowienie szybko spotkało się z oburzeniem opinii publicznej. Polskie kobiety postanowiły wyjść na ulice miast, by manifestować swój sprzeciw wobec łamania podstawowych praw człowieka. 

Złamanie jednego z filarów tzw. kompromisu aborcyjnego, który obowiązywał od 1993 r. doprowadziło do szerokiej akcji protestacyjnej, która swym zasięgiem objęła cały kraj. Przez ulice polskich miast przetaczały się strajki, których uczestnicy nieśli transparenty i głośno skandowali hasła wyrażające niezadowolenie wobec polityki prowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. 

Wczoraj o godz. 18 w Warszawie rozpoczęła się kolejna wielka manifestacja Strajku Kobiet. Akcja pod nazwą "Blokada Sejmu" zakładała odbycie się demonstracji przed budynkiem obrad przy Wiejskiej. Na wiele godzin wcześniej, policja zabezpieczyła pobliskie ulice, odgradzając je metalowymi barierkami. Długość "płotu" sięgała aż do placu Trzech Krzyży. 

W pogotowiu czekały również setki policjantów, choć wg. relacji uczestników wczorajszego Strajku Kobiet, wielu z nich nie miało nic wspólnego z ochroną pokojowej manifestacji. Funkcjonariusze użyli wobec protestujących siły. W sieci pojawiły się przerażające nagrania, z których jedno szczególnie mrozi krew w żyłach. 

Pobicie pałką teleskopową 

Wczorajszy Strajk Kobiet, choć zaczął się przy ul. Wiejskiej, jakiś czas później przeniósł się bliżej centrum Warszawy. Tam policja rozpoczęła proces legitymowania uczestników manifestacji. Niestety podczas wczorajszych wydarzeń doszło do wielu skandalicznych zachowań ze strony mundurowych. W wyniku użycia gazu łzawiącego, ucierpiała m.in. przewodnicząca Strajku Kobiet, Marta Lempart

Doszło również do wielu incydentów z użyciem siły przez mężczyzn, podejrzewanych o bycie nieumundurowanynymo funkcjonariuszami policji. Szczególnie wstrząsające jest nagranie, które opublikowane zostało na Twitterze i wciąż przekazywane jest dalej przez wielu użytkowników portalu społecznościowego. Widzimy na nim mężczyznę ubranego w strój cywilny, który otwiera pałkę teleskopową, a następnie uderza nią na oślep manifestantów Strajku Kobiet. 

Zachowanie agresora nie wydaje się być niczym uzasadnione. Mężczyzna zachowuje się jak oprawca w szale przemocy. Wyraźnie widać, że nerwowo porusza się po jezdni, szukając potencjalnych ofiar, a następnie nie zwróciwszy szczególnej uwagi na kim skupia się jego agresja, z dzikim zapałem okłada przypadkowych uczestników Strajku Kobiet

Te straszne obrazki wskazują wyraźnie na to, z jak wielkim chaosem organizacyjnym przyszło mierzyć się w swoich szeregach polskiej policji. Komentatorzy są bezlitośni. Wielu wytyka rządowi, że takie sytuacje zdarzać się mogły w dzisiejszych czasach jedynie na Białorusi. Skandaliczne nagranie nie pozostawia złudzeń - skala przemocy wobec manifestantów Strajku Kobiet przekroczyła wszelkie granice.

Wczorajszy protest zgromadził kilka tysięcy osób. Zakończył się tuż po godz. 23. 

Zdjęcie wyróżniające przedstawia screen nagrania zamieszczonego na Twitterze "Lotna Brygada Opozycji" (twitter.com/lotnabrygada)

źródło: wp.pl, twitter.com/lotnabrygada, twitter.com/MarcinTerlik

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >