wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Polacy odpowiedzieli, czy popierają Strajk Kobiet. Są wyniki sondażu

7 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Z najnowszego sondażu wynika, że Strajk Kobiet spotkał się z poparciem aż 63% Polek i Polaków. Badanie zostało wykonane przez SW Research dla "Rzeczpospolitej". Jak się okazuje, radykalna forma protestów kobiet nie zniechęciła opi

  • 63,7% badanych zadeklarowało poparcie dla inicjatywy

  • Z badania IPSOS dla "Oko.press" wynika, że aż 66% ankietowanych popiera prawo do przerywania ciąży do 12. tygodnia jej trwania. Sondaż wykonano między 25 a 27 listopada

  • Jeszcze na początku protestów część komentatorów deklarowała, że wulgaryzmy, używanie rac, czy sprejów skutecznie zniechęci opinię publiczną do protestów kobiet

Pracownicy instytutu SW Research zapytali Polaków o poparcie dla Strajku Kobiet. Wyniki badania społecznego zostały opublikowane na łamach dziennika "Rzeczpospolita". Uczestnicy badania usłyszeli następujące pytanie. "Czy popiera Pan/Pani protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji?".

Według sondażu Strajk Kobiet uzyskał zaskakujące poparcie. Polacy wreszcie zabrali głos

Protesty kobiet spotkały się z aprobatą 63,7% osób. 52,9% odpowiadających zadeklarowało, że wspiera Ogólnopolski Strajk Kobiet, choć nie bierze udziału w manifestacjach.

Brak zdania w sprawie wykazało 12,3% badanych. Sprzeciw wobec inicjatywy wyraziło równo 24% Polek i Polaków

Przypomnijmy, że jeszcze w listopadzie IPSOS, na zlecenie "Oko.press", zapytał opinię publiczną o poparcie dla jednego z głównych postulatów Strajku Kobiet. "Czy Pana/Pani zdaniem kobieta powinna mieć prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia jej trwania?" - usłyszeli uczestnicy badania.

Jak podaje redakcja, już w lutym ubiegłego roku aż 53% poparło pomysł liberalizacji przepisów antyaborcyjnych. Ostatnie badanie wykazało jednak poparcie na poziomie 66%. Jedynie 26% ankietowanych wyraziło sprzeciw dla legalnej aborcji. 

Ogólnopolski Strajk Kobiet zainicjował falę manifestacji 22 października, gdy Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok dotyczący ograniczenia ustawy o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. W ciągu 100 dni na organizatorki akcji spadła lawina krytyki. Wszystko przez wzgląd na okrzyki "J***ć PiS" i "W********ać", jakie padały z ust zgromadzonych.

Część komentatorów i polityków deklarowała, że wulgarny język i radykalna forma protestów jedynie zniechęci opinię publiczną do inicjatywy. 

Przypomnijmy, że Lewica, Wielka Koalicja Za Równością i Wyborem, Strajk Kobiet, Aborcyjny Dream Team i Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny właśnie zbierają podpisy pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą "Legalna Aborcja, bez kompromisów".

Projekt zakłada nie tylko wprowadzenie w pełni legalnego przerywania ciąży, ale też ograniczenie klauzuli sumienia, reformę procedury sprzeciwu pacjenckiego, a także rozszerzenie programu badań prenatalnych na badanie białka PAPP-A.

Źródło: Rzeczpospolita / Oko.press

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >