Dzieje się. Strajkujący blokują drogi, policja zaczyna podejmować działania
Trwają demonstracje przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który w czwartek, 22 października, orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z polską konstytucją.
Kolejny dzień Strajku Kobiet
Dziś zorganizowano blokady najważniejszych ulic w Warszawie. Jak wskazuje internetowy serwis radia RMF, protestujący wyznaczyli dziesięć głównych miejsc w stolicy, w których ruch uliczny zostanie wstrzymany.
Mowa o rondach de Gaulle’a, Waszyngtona, Radosława, ONZ, Daszyńskiego, placu Konstytucji, Zawiszy, na Rozdrożu, a także Trasie Łazienkowskiej. Oprócz tego okolicach metra Ratusz Arsenał oraz ulicy Puławskiej 17, przy dawnym kinie Moskwa. Tuż przed godziną 18 pojawiły się ponadto doniesienia o blokadzie przy Dworcu Wileńskim.
Na rondzie de Gaulle'a znajduje się około kilkaset do tysiąca osób. Strajkujących wciąż jednak przybywa. Na miejscu złożono też chryzantemy symbolizujące, rzecz jasna, ostatnią decyzję rządzących o zamknięciu cmentarzy.
Próbę rozbicia blokad, w tym m.in. na wspomnianym Dworcu Wileńskim, podjęła już stołeczna policja. Członkowie blokady pod placem Na Rozdrożu mieli zostać legitymowani przez funkcjonariuszy.
zdjęcie: Twitter/@sbalcerac
Jednocześnie prowadzone są manifestacje przedstawicieli środowisk twórczych. Protestujący na stołecznym placu Zamkowym postulują m.in. o dopłaty oraz rekompensaty wobec strat poniesionych przez pracowników szeroko pojętej kultury w czasach epidemii koronawirusa. Jedną z przemawiających osób był choćby lider zespołu Ich Troje Michał Wiśniewski, Natalia Niemien oraz menadżerowie gwiazd.
Z najnowszych informacji wynika, że członkowie wszystkich blokad mają zmierzać pod Sejm.
źródło: Onet