wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Katastrofa ekologiczna w Rogowie. Tysiące litrów paliwa mogą trafić do rzeki

30 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Krystian Mowel

Udostępnij:

Wielki wyciek paliwa w Rogowie pod Łodzią. Ze skutkami katastrofy ekologicznej walczy 15 oddziałów straży pożarnej. Powodem zanieczyszczenia był nielegalny odwiert do rurociągu.

O skażeniu wody w sobotę rano poinformowali wędkarze, którzy dostrzegli ogromną smugę cieczy, która pokrywała taflę wodną zbiornika w Rogowie. Cztery pierwsze oddziały straży pożarnej, którego dotarły na miejsce były bezradne. Konieczne było wezwanie kolejnych zastępów.

Nielegalna kradzież paliwa powodem wycieku

Jak informują lokalne media, powodem katastrofy ekologicznej okazał się być nielegalny wykop i domowym sposobem zamontowany zawór, przez który kradziono paliwo z rurociągu. Niewykluczone, że bezpośredni wpływ na zanieczyszczenie miały obfite deszcze, które wymyły paliwo z ziemi. W okolicy Rogowa znajduje się ropociąg Płock-Koluszki, który w tym miejscu przecina dolinę rzeki Mrogi. Według strażaków skażony został obszar o powierzchni 4,5 hektara. Od soboty udało się zebrać już 3,5 tony paliwa, jednak ropy może w Mrodze być znacznie więcej. Na zbiorniku wodnym wciąż widoczna jest olbrzymia plama paliwa, a zapach ropy wyczuwalny jest nawet 200 metrów od wody. Prawdopodobnie ropa dostała się do wód gruntowych i spłynęła do Mrogi.

Walka z wyciekiem paliwa


W szczytowym momencie akcji na miejscu przebywało aż 15 oddziałów straży pożarnej. Na miejscu są również policjanci, którzy pomagają nadzorować całą akcję. W akcji uczestniczą również oddziały chemiczne PSP z Łodzi i Piotrkowa oraz zakładowa jednostka ratownicza PERN z Płocka i z Koluszek.

Informacje o awarii ropociągu potwierdził Zbigniew Baranowski z Działu Komunikacji PERN (spółka zarządzająca transportem ropy w tej okolicy): „Podjęliśmy natychmiastowe działania udając się na miejsce zdarzenia, które znajduje się w pobliżu rurociągu Płock-Koluszki. Po szczegółowej analizie wiemy już, że w tym miejscu doszło do rozszczelnienia rurociągu, którego przyczyną była nielegalna wpinka” – powiedział Zbigniew Baranowski.

Źródło: [fakt24.pl, "Brzeziny bez cenzury"]

Krystian Mowel

Dziennikarz i copywriter.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Ekologia

Trwa inwazja guniaka czerwczyka. Najgorzej jest na Śląsku

Czytaj więcej >
Manifestacja ekologów

Ekologia

Manifestacja działaczy klimatycznych przed Sejmem. Młodzież żąda utworzenia nowego parku narodowego

Czytaj więcej >
Toksyczne substancje

Ekologia

Bydgoszcz. W środku lasu odnaleziono setki litrów niebezpiecznych dla środowiska toksycznych odpadów. Sprawca poszukiwany

Czytaj więcej >

Ekologia

UE wprowadza zakaz wprowadzania na rynek plastikowych sztućców i naczyń. Polska opóźniona z wprowadzeniem regulacji

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Nozhnici - zdjęcie ilustracyjne

Ekologia

Wakacje 2021: sinice atakują. Zamknięte są już niektóre kąpieliska

Czytaj więcej >

Ekologia

Uwaga na barszcz Sosnowskiego. Latem dochodzi do wielu niebezpiecznych poparzeń

Czytaj więcej >