wtv.pl
Najnowszy sondaż ws. aborcji nie pozostawia złudzeń

commons.wikimedia.org

Zaledwie 13% Polek i Polaków popiera orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Miażdżąca większość przeciwko

28 Października 2020

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Sondaż przeprowadzony dla "Gazety wyborczej" przez Kantar przedstawia sprawę jasno. 73 % ankietowanych opowiedziało się przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego o zakazie przerwania ciąży ze względu na trwałe uszkodzenie płodu. Wsparcie orzec

Większość Polek i Polaków popiera możliwość dokonania aborcji w szczególnych przypadkach - tak wynika z sondażu Kantar dla "Gazety wyborczej". Aż 73 % ankietowanych zgadza się na przerwanie ciąży, jeśli jest ona wynikiem gwałtu, zagraża życiu matki lub doszło do trwałego uszkodzenia płodu. 

Wynik sondażu nie budzi wątpliwości 

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego dotycząca uznania przerwania ciąży w przypadku trwałego uszkodzenia płodu za niezgodne z polskim prawem wciąż wywołuje niestudzące emocje. Kontrowersyjne orzeczenie jest powodem trwających od kilku dni ogólnopolskich protestów organizowanych przez Strajk Kobiet, inicjatywę zrzeszającą Polki i Polaków walczących o prawa człowieka. 

Brak poszanowania TK dla postanowień tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r., w myśl którego aborcja jest dopuszczalna w trzech określonych jasno przypadkach, wywołało prawdziwy wybuch społecznego niezadowolenia. Przez ulice prawie wszystkich polskich miast przetaczają się manifestacje. Kobiety protestują także przed kościołami i przed Sejmem. 

Mimo tak wyraźnego sprzeciwu lwiej części społeczeństwa, nic nie wskazuje na to, by rząd miał się wycofać z postanowień wydanych przez Trybunał. Wczoraj wieczorem prezes PiS Jarosław Kaczyński wygłosił przemówienie, w którym podkreślił, że orzeczenie jest ze wszech miar zasadne. Apelował także do swoich zwolenników o "obronę" kościołów przed protestującymi kobietami. 

To, że większość Polek i Polaków nie jest zadowolona z decyzji TK udowadnia najnowszy sondaż Kantaru przeprowadzony dla "Gazety wyborczej". Przy przeważającej, 73 %-owej przewadze przeciwników postanowienia, zaledwie 13 % popiera ograniczenie prawa aborcyjnego. 

Większość Polaków chce mieć wybór 

Wyniki sondażu ukazują jasno, że zwolennicy ograniczenia prawa aborcyjnego są w zdecydowanej mniejszości. Spośród zwolenników, którzy stanowią 3/4 pytanych, 63 % opowiada się za możliwością przeprowadzenia aborcji w przypadku zagrożenia zdrowia matki, 59 % gdy dochodzi do trwałego uszkodzenia płodu i 54 % gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. 

Co ciekawe, sondaż wskazuje, że 61 % spośród popierających aborcję eugeniczną deklaruje się jako osoby wierzące. 10 % ankietowanych dopuszcza przerwanie ciąży również w przypadku, gdy matka potrafi udokumentować swoją trudną sytuację osobistą. 

Sondaż wyróżnia również opinie badanych popierających Prawo i Sprawiedliwość. Spośród nich aż 40 % opowiada się za aborcją eugeniczną, 55 % dopuszcza możliwość usunięcia ciąży gdy zagrożone jest życie matki, a 40 % gdy zapłodnienie wynikło z powodu czynu zakazanego. 

Dzięki nowemu sondażowi dowiadujemy się także ile osób opowiada się za odbywającymi się w całej Polsce protestami. 54 % badanych wyraźnie popiera strajki, postawę przeciwną deklaruje 43 %, a od głosu wstrzymało się zaledwie 2 % ankietowanych. 

Sondaż dla "Gazety wyborczej" przeprowadzony został w dniach 26 i 27 października. Udział wzięło w nim 1000 osób. 

źródło: tvn24.pl

Podobne artykuły

Polska

Szykuje się szybkie znoszenie obostrzeń? Michał Dworczyk wyjawia konkrety

Czytaj więcej >
Abp. Jędraszewski o Kościele i państwie

Polska

Abp Jędraszewski grzmi: "Kościół nie jest od tego, by patrzył władzy na ręce". Dodaje, że podstawą demokracji jest prawo Boże

Czytaj więcej >
Mandat za toi owo

Polska

Więcej patroli policji na ulicach w czasie majówki

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk został wzięty w obronę przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Polska

Rydzyk prześladowany jak w reżimie Łukaszenki? Ziobro broni redemptorystę

Czytaj więcej >
W ciągu 24 godzin zwolniono aż trzech redaktorów naczelnych dzienników należących do Polska Press.

Polska

Jednego dnia zatrudniono 3 redaktorów naczelnych do Polska Press, a nikt nie łączy wątków

Czytaj więcej >
Widzowie „Rancza” znali ich z roli dopasowanego małżeństwa, jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna

Polska

Aktorzy „Rancza” się pobili. Dużo nieprzyjemności: „Został uderzony”

Czytaj więcej >