Najnowszy sondaż ws. aborcji nie pozostawia złudzeń. commons.wikimedia.org
Źródło: commons.wikimedia.org
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 28 Października 2020

Zaledwie 13% Polek i Polaków popiera orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Miażdżąca większość przeciwko

Sondaż przeprowadzony dla "Gazety wyborczej" przez Kantar przedstawia sprawę jasno. 73 % ankietowanych opowiedziało się przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego o zakazie przerwania ciąży ze względu na trwałe uszkodzenie płodu. Wsparcie orzeczenia deklaruje zaledwie 13 % badanych.

Większość Polek i Polaków popiera możliwość dokonania aborcji w szczególnych przypadkach - tak wynika z sondażu Kantar dla "Gazety wyborczej". Aż 73 % ankietowanych zgadza się na przerwanie ciąży, jeśli jest ona wynikiem gwałtu, zagraża życiu matki lub doszło do trwałego uszkodzenia płodu.

Kinga Duda nieoczekiwanie przerwała milczenie ws. protestów kobiet. Niewiarygodne oświadczenieKinga Duda nieoczekiwanie przerwała milczenie ws. protestów kobiet. Niewiarygodne oświadczenieCzytaj dalej

Wynik sondażu nie budzi wątpliwości

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego dotycząca uznania przerwania ciąży w przypadku trwałego uszkodzenia płodu za niezgodne z polskim prawem wciąż wywołuje niestudzące emocje. Kontrowersyjne orzeczenie jest powodem trwających od kilku dni ogólnopolskich protestów organizowanych przez Strajk Kobiet, inicjatywę zrzeszającą Polki i Polaków walczących o prawa człowieka.

Brak poszanowania TK dla postanowień tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r., w myśl którego aborcja jest dopuszczalna w trzech określonych jasno przypadkach, wywołało prawdziwy wybuch społecznego niezadowolenia. Przez ulice prawie wszystkich polskich miast przetaczają się manifestacje. Kobiety protestują także przed kościołami i przed Sejmem.

Mimo tak wyraźnego sprzeciwu lwiej części społeczeństwa, nic nie wskazuje na to, by rząd miał się wycofać z postanowień wydanych przez Trybunał. Wczoraj wieczorem prezes PiS Jarosław Kaczyński wygłosił przemówienie, w którym podkreślił, że orzeczenie jest ze wszech miar zasadne. Apelował także do swoich zwolenników o "obronę" kościołów przed protestującymi kobietami.

To, że większość Polek i Polaków nie jest zadowolona z decyzji TK udowadnia najnowszy sondaż Kantaru przeprowadzony dla "Gazety wyborczej". Przy przeważającej, 73 %-owej przewadze przeciwników postanowienia, zaledwie 13 % popiera ograniczenie prawa aborcyjnego.

Nieoficjalnie: Wiadomo, kiedy może nastąpić całkowity lockdown w Polsce. Padły konkretne informacjeNieoficjalnie: Wiadomo, kiedy może nastąpić całkowity lockdown w Polsce. Padły konkretne informacjeCzytaj dalej

Większość Polaków chce mieć wybór

Wyniki sondażu ukazują jasno, że zwolennicy ograniczenia prawa aborcyjnego są w zdecydowanej mniejszości. Spośród zwolenników, którzy stanowią 3/4 pytanych, 63 % opowiada się za możliwością przeprowadzenia aborcji w przypadku zagrożenia zdrowia matki, 59 % gdy dochodzi do trwałego uszkodzenia płodu i 54 % gdy ciąża jest wynikiem gwałtu.

Co ciekawe, sondaż wskazuje, że 61 % spośród popierających aborcję eugeniczną deklaruje się jako osoby wierzące. 10 % ankietowanych dopuszcza przerwanie ciąży również w przypadku, gdy matka potrafi udokumentować swoją trudną sytuację osobistą.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Tuż po Wiadomościach na TVP niespodziewanie pojawił się Przemysław Czarnek. Grzmiał o satanizmie, był oburzony
2. Od wtorku nowe przepisy. Na zwolnienie z podatku załapie się znacznie więcej Polaków
3. Współpracownik polityk PiS wpadł w szał. Z uśmiechem wulgarnie obrażał strajkujące kobiety, wszystko trafiło do sieci

Sondaż wyróżnia również opinie badanych popierających Prawo i Sprawiedliwość. Spośród nich aż 40 % opowiada się za aborcją eugeniczną, 55 % dopuszcza możliwość usunięcia ciąży gdy zagrożone jest życie matki, a 40 % gdy zapłodnienie wynikło z powodu czynu zakazanego.

Dzięki nowemu sondażowi dowiadujemy się także ile osób opowiada się za odbywającymi się w całej Polsce protestami. 54 % badanych wyraźnie popiera strajki, postawę przeciwną deklaruje 43 %, a od głosu wstrzymało się zaledwie 2 % ankietowanych.

Sondaż dla "Gazety wyborczej" przeprowadzony został w dniach 26 i 27 października. Udział wzięło w nim 1000 osób.

Do sieci wyciekło oburzające nagranie z płockiej szkoły. Nauczycielka w pełen agresji sposób odmówiła uczennicom możliwości strajkowaniaDo sieci wyciekło oburzające nagranie z płockiej szkoły. Nauczycielka w pełen agresji sposób odmówiła uczennicom możliwości strajkowaniaCzytaj dalej

źródło: tvn24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zacznie się już w listopadzie. Będzie lockdown kraju. Za polską granicę podjęto radykalne kroki
  2. Apeluje do wszystkich rodziców. To co znalazła w zabawkach swojego dziecka jeży włosy na głowie
  3. Tragiczne wydarzenia w nocy i z samego rana w Polsce. Są ofiary śmiertelne w wypadku
  4. Wypadek rządowego samochodu w Warszawie, w środku był ochraniany polityk. Na miejscu natychmiast zjawiły się służby
  5. Martyna Wojciechowska zaapelowała do polskich kobiet. Ma rozwiązanie na obecną sytuację
  6. Wreszcie, dotarliśmy do najłatwiejszego przepisu na wypiekanie pieczywa ze startych ogórków kiszonych