Sondaż wyborczy. (zdj. il.) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East NewsŹródło: (zdj. il.) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 1 Lipca 2020

Jest najnowszy, ważny sondaż. PiS odnotował spadek tuż przed drugą turą wyborów

Sondaż wyborczy CBOS nie pozostawia złudzeń. PiS traci poparcie tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich. Co na to obóz władzy i ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda? Odnotowano niewielki spadek PiS oraz wzrost notowań dla partii opozycyjnych. Partia rządząca wciąż jest jednak na szczycie zestawienia. Co jeszcze wynika z najnowszego sondażu? Informacje przekazało RMF24.

Jak wynika z danych sondażu CBOS, gdyby do wyborów parlamentarnych doszło w drugiej połowie czerwca, na PiS oddałoby swój głos 44 proc. badanych, z kolei na KO 24 proc. 7 proc. uzyskałaby Lewica, a 6 proc. Konfederacja. Polskie Stronnictwo Ludowe znalazłoby się poniżej progu, z popraciem wynoszącym zaledwie 4 proc.

Nie żyje rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej. Nagłe, bardzo przykre informacjeNie żyje rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej. Nagłe, bardzo przykre informacjeCzytaj dalej

Sondaż wyborczy CBOS. PiS traci poparcie tuż przed wyborami prezydenckimi?

Jak informuje RMF24, z najnowszego sondażu CBOS wynika, że notowania partii Prawo i Sprawiedliwość obniżyły się o 2 pkt procentowe. Zostało to zestawione z wynikiem z przełomu maja i czerwca. Notowania Koalicji Obywatelskiej wzrosły z kolei o 4 pkt procentowe. Lewica w porównaniu z początkiem czerwca może cieszyć się nieco lepszym wynkiem, doszło bowiem do wzrostu o 2 pkt procentowe. Notowania Konfederacji pozostają bez zmian, a poparcie dla PSL jest minimalnie mniejsze niż wcześniej. Wobec tego PiS wciąż pozostaje na szczycie, jednak sytuacja z notowaniami niekiedy jest dynamiczna i nieprzewidywalna. Wciąż pozostaje także spore grono niezdecydowanych Polek i Polaków. Ich ostateczny wybór również może mieć spory wpływ na notowania oraz wyniki głosowania.

- Jak zaznacza CBOS, na stosunkowo wysokim poziomie utrzymuje się odsetek osób chcących uczestniczyć w wyborach, ale niemających sprecyzowanych preferencji - 11 proc. spośród zdeklarowanych wyborców nie wie, na kogo zagłosowałoby w hipotetycznych wyborach - informuje Radio Zet, bazując na danych sondażu CBOS.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nagła awantura na konferencji sztabu Andrzeja Dudy. W centrum dziennikarka TVN, wszystko trafiło do sieci
2. Niewyobrażalna tragedia w Koszalinie. Dwoje dzieci nie żyje

W drugiej połowie czerwca, podobnie jak było na przełomie maja i czerwca, chęć uczestnictwa w wyborach zadeklarowało 82 proc. ankietowanych. Jest jednak grupa osób, która waha się, myśląc o swoim udziale w wyborach, a niektórzy z góry odrzucają wzięcie udziału w głosowaniu.

Wciąż widać wyraźną przewagę dwóch głównych sił politycznych naszego kraju nad resztą partii. "Wydaje się, że mimo wysiłku pozostałych kandydatów w wyborach prezydenckich, na sile zyskał bipolarny podział sceny politycznej, z dwoma głównymi konkurentami reprezentującymi strony politycznego frontu od lat dzielącego polską scenę" - podkreśla CBOS. "Przed pierwszą turą wyborów prezydenckich obserwowaliśmy raczej niewielkie zmiany. Z jednej strony ugrupowanie rządzące nie przyciąga nowych zwolenników, pozostając przy stanie posiadania z wyborów, z drugiej - główny konkurent minimalnie zyskuje na poparciu" - zauważył CBOS, cytowany przez Radio Zet.

Badanie CBOS "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzone zostało w ramach procedury mixed-mode. Udział wzięli w nim pełnoletni mieszkańcy Polski, wylosowani z rejestru PESEL.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 5 tys. zł do wzięcia. Dziś rusza nabór wniosków, ale lepiej nie zwlekać
  2. Nietrzeźwa matka zasnęła, ojciec poszedł do baru. 3,5 letnia dziewczynka została bez opieki
  3. Niepełnosprawny Kuba prosi złodzieja: Oddaj nasz samochód i misie
  4. Zofia Klepacka wzywa do manifestacji. Twierdzi, że warszawskim śródmieściem "rządzi antifa"
  5. Jednoznaczny wynik sondażu prezydenckiego. Wiemy, kto wygrywa w II turze
  6. Podatek od smartfonów czyli opłata reprograficzna. Andrzej Duda zabrał głos w tej sprawie

Źródło: RMF24