wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jest najnowszy, ważny sondaż. PiS odnotował spadek tuż przed drugą turą wyborów

1 Lipca 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Sondaż wyborczy CBOS nie pozostawia złudzeń. PiS traci poparcie tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich. Co na to obóz władzy i ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda? Odnotowano niewielki spadek PiS oraz wzrost notowań dla par

Jak wynika z danych sondażu CBOS, gdyby do wyborów parlamentarnych doszło w drugiej połowie czerwca, na PiS oddałoby swój głos 44 proc. badanych, z kolei na KO 24 proc. 7 proc. uzyskałaby Lewica, a 6 proc. Konfederacja. Polskie Stronnictwo Ludowe znalazłoby się poniżej progu, z popraciem wynoszącym zaledwie 4 proc.

Sondaż wyborczy CBOS. PiS traci poparcie tuż przed wyborami prezydenckimi?

Jak informuje RMF24, z najnowszego sondażu CBOS wynika, że notowania partii Prawo i Sprawiedliwość obniżyły się o 2 pkt procentowe. Zostało to zestawione z wynikiem z przełomu maja i czerwca. Notowania Koalicji Obywatelskiej wzrosły z kolei o 4 pkt procentowe. Lewica w porównaniu z początkiem czerwca może cieszyć się nieco lepszym wynkiem, doszło bowiem do wzrostu o 2 pkt procentowe. Notowania Konfederacji pozostają bez zmian, a poparcie dla PSL jest minimalnie mniejsze niż wcześniej. Wobec tego PiS wciąż pozostaje na szczycie, jednak sytuacja z notowaniami niekiedy jest dynamiczna i nieprzewidywalna. Wciąż pozostaje także spore grono niezdecydowanych Polek i Polaków. Ich ostateczny wybór również może mieć spory wpływ na notowania oraz wyniki głosowania.

- Jak zaznacza CBOS, na stosunkowo wysokim poziomie utrzymuje się odsetek osób chcących uczestniczyć w wyborach, ale niemających sprecyzowanych preferencji - 11 proc. spośród zdeklarowanych wyborców nie wie, na kogo zagłosowałoby w hipotetycznych wyborach - informuje Radio Zet, bazując na danych sondażu CBOS.

W drugiej połowie czerwca, podobnie jak było na przełomie maja i czerwca, chęć uczestnictwa w wyborach zadeklarowało 82 proc. ankietowanych. Jest jednak grupa osób, która waha się, myśląc o swoim udziale w wyborach, a niektórzy z góry odrzucają wzięcie udziału w głosowaniu.

Wciąż widać wyraźną przewagę dwóch głównych sił politycznych naszego kraju nad resztą partii. "Wydaje się, że mimo wysiłku pozostałych kandydatów w wyborach prezydenckich, na sile zyskał bipolarny podział sceny politycznej, z dwoma głównymi konkurentami reprezentującymi strony politycznego frontu od lat dzielącego polską scenę" - podkreśla CBOS. "Przed pierwszą turą wyborów prezydenckich obserwowaliśmy raczej niewielkie zmiany. Z jednej strony ugrupowanie rządzące nie przyciąga nowych zwolenników, pozostając przy stanie posiadania z wyborów, z drugiej - główny konkurent minimalnie zyskuje na poparciu" - zauważył CBOS, cytowany przez Radio Zet.

Badanie CBOS "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzone zostało w ramach procedury mixed-mode. Udział wzięli w nim pełnoletni mieszkańcy Polski, wylosowani z rejestru PESEL.

Źródło: RMF24

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >