Śląsk. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 8 Czerwca 2020

Górnicy otrzymają jako jedyna grupa zawodowa pełną sumę postojowego. Czy to sprawiedliwe?

Śląsk: dziesięć kopalń Polskiej Grupy Górniczej oraz dwa Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydowały o całkowitym zatrzymaniu wydobycia począwszy od jutra. W odpowiedzi na to, rząd zdecydował o wypłaceniu postojowego dla wszystkich górników w wysokości całej pensji sprzed epidemii.

Zatrzymanie pracy kopalni ma trwać co najmniej trzy tygodnie. Decyzja została podjęta wspólnie przez Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Zdrowia. Zawarto w tej sprawie porozumienie ze związkami zawodowymi.

ZUS i ogromna wpadka - mnóstwo Polek i Polaków dostało pieniądze na konto przez pomyłkę. Sytuacja, jakiej jeszcze nie byłoZUS i ogromna wpadka - mnóstwo Polek i Polaków dostało pieniądze na konto przez pomyłkę. Sytuacja, jakiej jeszcze nie byłoCzytaj dalej

Śląsk: górnicy otrzymają całe pensje

Górnicy są jedyną grupą zawodową, której rząd zdecydował się zagwarantować całe pensje - Wszyscy górnicy za ten okres postojowego otrzymają sto procent wynagrodzenia, czyli nie poniosą żadnych strat finansowych, strat ekonomicznych - zapewnił wicepremier Jacek Sasin - Bardzo nam zależało na tym, żeby górnicy nie byli ekonomicznie karani za to, że w kopalniach doszło do zarażeń, które nas skłoniły nas do podjęcia takich decyzji - uzasadniał.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Łódź. Zbiorowy gwałt na 26-letniej kobiecie, niewyobrażalnie tragiczne. Czy wyrok w sprawie jest sprawiedliwy?
2. Runął cały pomnik. Sytuacja w Europie wymyka się spod kontroli

Niektórzy komentatorzy zwracają uwagę na niesprawiedliwość gwarantowania pensji górnikom w sytuacji, w której większość pracowników nie może liczyć na tego typu przywileje. Decyzji rządu broniła jednak wicepremier Jadwiga Emilewicz - Mówimy o sytuacji szczególnej. O sytuacji, w której zamykane są zakłady czy też przechodzą na kwarantannę pracownicy czy też ich rodziny ze względu na wzrost zachorowań - tłumaczyła.

Górnicy stanowią ponad połowę spośród 9639 wszystkich osób zakażonych na Śląsku. W regionie najbardziej dotkniętym koronawirusem zmarło już 241 osób. Łącznie w szpitalach w regionie jest leczonych 317 osób. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. PKO Bank Polski zapowiada nową odsłonę aplikacji. Ucieszą się w szczególności użytkownicy jednego telefonu
  2. Matura 2020 język polski 08.06.2020. Arkusze CKE, odpowiedzi
  3. Łódź. Zbiorowy gwałt na 26-letniej kobiecie, niewyobrażalnie tragiczne. Czy wyrok w sprawie jest sprawiedliwy?
  4. ZUS i ogromna wpadka - mnóstwo Polek i Polaków dostało pieniądze na konto przez pomyłkę. Sytuacja, jakiej jeszcze nie było
  5. Danuta Holecka - jakie wykształcenie ma naprawdę? Ujawniamy kulisy sławy najbardziej kontrowersyjnej dziennikarki dzisiejszych czasów
  6. Wstrzymano pracę w kilkunastu kopalniach. Przypadki na Śląsku są przypadkami z ogniska - wyjaśnia Szumowski

Źródło: Dziennik.pl