wtv.pl > Polityka > Górnicy otrzymają jako jedyna grupa zawodowa pełną sumę postojowego. Czy to sprawiedliwe?
Wiktor Ćwikliński
Wiktor Ćwikliński 19.03.2022 08:36

Górnicy otrzymają jako jedyna grupa zawodowa pełną sumę postojowego. Czy to sprawiedliwe?

wtv
WTV.pl

Zatrzymanie pracy kopalni ma trwać co najmniej trzy tygodnie. Decyzja została podjęta wspólnie przez Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Zdrowia. Zawarto w tej sprawie porozumienie ze związkami zawodowymi.

Śląsk: górnicy otrzymają całe pensje

Górnicy są jedyną grupą zawodową, której rząd zdecydował się zagwarantować całe pensje - Wszyscy górnicy za ten okres postojowego otrzymają sto procent wynagrodzenia, czyli nie poniosą żadnych strat finansowych, strat ekonomicznych - zapewnił wicepremier Jacek Sasin - Bardzo nam zależało na tym, żeby górnicy nie byli ekonomicznie karani za to, że w kopalniach doszło do zarażeń, które nas skłoniły nas do podjęcia takich decyzji - uzasadniał.

Niektórzy komentatorzy zwracają uwagę na niesprawiedliwość gwarantowania pensji górnikom w sytuacji, w której większość pracowników nie może liczyć na tego typu przywileje. Decyzji rządu broniła jednak wicepremier Jadwiga Emilewicz - Mówimy o sytuacji szczególnej. O sytuacji, w której zamykane są zakłady czy też przechodzą na kwarantannę pracownicy czy też ich rodziny ze względu na wzrost zachorowań - tłumaczyła.

Górnicy stanowią ponad połowę spośród 9639 wszystkich osób zakażonych na Śląsku. W regionie najbardziej dotkniętym koronawirusem zmarło już 241 osób. Łącznie w szpitalach w regionie jest leczonych 317 osób. 

Źródło: Dziennik.pl