wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nie wyrzucisz już zmieszanych śmieci? Każdy worek z kodem kreskowym? Nowa segregacja śmieci

16 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Czeka nas nowa segregacja śmieci. Media już informują o nowych przepisach. Za niesegregowanie odpadów może czekać nas nawet mandat. Kare może ponieść wspólnota, właściciel nieruchomości lub spółdzielnia mieszkaniowa. Rząd już zapowiad

  • Dotychczas kary za nie segregacje stanowiły odpowiedzialność zbiorową. Rząd chce zindywidualizować system sankcji

  • Zapowiadane są kody kresowe na workach, wyższe grzywny, a nawet dłuższy okres w zakładzie karnym za szkodzenie środowisku

  • "Czas skończyć z mitem, że działania przeciwko środowisku to mniej istotna przestępczość" - komentował Jacek Ozdoba dla Innpoland.pl

Ustawa z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach szczegółowo reguluje kary finansowe oraz warunki segregacji śmieci. Przyjęte przepisy obarczają odpowiedzialnością właścicieli nieruchomości lub wspólnoty mieszkaniowe.

Nowa segregacja śmieci. Ministerstwo Środowiska chce zmienić przepisy

Wdrażanie odpowiedzialności zbiorowej jest podstawowym problemem związanym z wyrzucaniem odpadów komunalnych. Wskazanie osoby nieprzestrzegającej prawa jest niemal niemożliwe, zakładając, że w altanach nie zamontowano monitoringu.

Ministerstwo Środowiska zapowiedziało konkretne zmiany w ustawie o segregacji śmieci, dzięki którym uda się zindywidualizować sankcję za naruszenie prawa. W przypadku wynajmowania lokum, mandat zostanie wymierzony osobie wynajmującej, a nie właścicielowi lokum. 

Do obowiązków gminy będzie należało zapewnienie mieszkańcom technicznej możliwości identyfikacji odpadów komunalnych, wytwarzanych w poszczególnych lokalach. Innpoland.pl informuje, że worki mogą zostać zaopatrzone w konkretny, unikatowy kod kreskowy. Ma on być przypisany bezpośrednio do danego mieszkania.

Za wymierzanie mandatów odpowiedzialna jest Straż Miejska. Wysokość kar uzależnia się między innymi od ceny utylizacji odpadów. Innpoland.pl podaje, że w Warszawie grzywna wynosi 500 złotych, a w Krośnie zaledwie 96 złotych.

Medium deklaruje, że wiceminister klimatu, Jacek Ozdoba zapowiedział dążenie do znacznego podniesienia kosztów oraz kar za wywoływanie szkód w środowisku. - Czas skończyć z mitem, że działania przeciwko środowisku to mniej istotna przestępczość, za którą grożą niewysokie kary - komentował dla Innpoland.pl.

Niewykluczone jest podniesienie mandatów za śmiecenie nawet do 5 tysięcy złotych. Spekulowano także o zmuszaniu śmiecących do sprzątania po innych. 

Portal internetowy wskazał także na karę pozbawienia wolności między innymi za nielegalną działalność transgraniczną, stwarzającą zagrożenie zdrowia i życia. Zjednoczona Prawica ma dążyć do podniesienia sankcji z 12 do 25 lat pozbawienia wolności.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >