wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wszyscy przegapili informację. Sanepid pyta o miejsce na zbiorowe mogiły. Przerażające doniesienia

30 Października 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Wobec rosnącej liczby zachorowań katowicki sanepid zaczął poszukiwać miejsc na zbiorowe mogiły. Te miałyby zostać wyznaczone na cmentarzach komunalnych. Wspominając o "realizacji planu zarządzania kryzysowego", przekazano, że pytano równi

Ze względu na stale rosnąca liczbę pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa, która według raportu Ministerstwa Zdrowia przekroczyła wczoraj 20 tys., niewykluczone, że oto spełnia się czarny scenariusz, według którego konieczne może okazać się utworzenie zbiorowych mogił.

Szczegóły działań Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Katowicach przytacza internetowy serwis telewizji Polsat News. Za pośrednictwem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wojewódzki sanepid zapytał urząd miasta w Bielsku-Białej oraz pozostałe gminy należące do powiatu o liczbę miejsc zbiorowego pochówku na cmentarzach komunalnych. Poproszono ponadto o wskazanie lokalizacji możliwej zbiorowej mogiły oraz przybliżenie jej pojemności.

– To realizacja planu zarządzania kryzysowego, abyśmy byli przygotowani na wypadek nagłego wzrostu liczby zgonów z powodu COVID-19 – przekazał dyrektor stacji.

Sanepid pyta o miejsce na zbiorowe mogiły

Odpowiedź ratusza w Bielsku-Białej brzmiała następująco: "Na terenie cmentarzy komunalnych w Bielsku-Białej nie ma wyznaczonego miejsca do pochówku zbiorowego. Jednocześnie pragnę dodać, że posiadamy na terenie cmentarza komunalnego w Kamienicy murowany grób urnowy dzieci nienarodzonych, które nie zostały odebrane ze szpitali w Bielsku-Białej przez rodziny oraz murowany grób urnowy osób pochowanych na koszt opieki społecznej. Oba te groby są mogiłami zbiorowymi".

– W ostatnim czasie zmarło wiele osób NN, dla których zorganizowanie pochowku bywało problemem i stąd prośba o sprawdzenie zarówno możliwości technicznych przechowywania zwłok, realizowania usług pogrzebowych, jak i możliwości pochówku – wskazał w rozmowie z polsatnews.pl Grzegorz Hudzik, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Hudzik zaznaczył, że ofiar epidemii koronawirusa to osoby bezdomne oraz mieszkańcy noclegowni. W efekcie ich tożsamość bywa wyjątkowo trudno do ustalenia. Warto zaznaczyć, że pacjenci zmarli na chorobę zakaźną muszą zostać pochowanie w przeciągu doby.

Dyrektor katowickiego sanepidu dodał, że prowadzone działania miały na celu także aktualizację informacji gromadzonych w ramach planu zarządzania kryzysowego.

– Typowo techniczny dokument, który nie powstał w odpowiedzi na gwałtowny wzrost liczby osób zmarłych na koronawirusa, ale po to, by przygotować się na wypadek szczególnie trudnej sytuacji. Uważam, że im szybciej to zrobimy tym lepiej – zapewnił rozmówca Polsat News.

Hudzik zaznaczył, że wobec informacji uzyskanych przez sanepid "nie jest obecnie planowana budowa dodatkowych miejsc na zbiorowe mogiły na cmentarzach w województwie śląskim". Dodał, że liczbę miejsc służących do przechowywania zwłok w szpitalach również uznano za wystarczającą.

W minioną środę w województwie śląskim odnotowano 1868 nowych pozytywnych testów na obecność COVID-19. Od początku epidemii liczba osób zakażonych wynosi 41 tys. 725 osób.

źródło: Polsatnews.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >