Sanepid woda ostrzeżenie. WTV
Źródło: WTV
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 23 Lipca 2020

Pilne ostrzeżenie sanepidu. W kranach popłynęła skażona woda, pod żadnym pozorem nie można jej pić, przestrzegamy mieszkańców Wieliczki

Sanepid wydał oficjalne ostrzeżenie dla mieszkańców Wieliczki i okolicznych wsi. Chodzi o skażoną wodę, która popłynęła w ich kranach. W alarmie zaznaczono, że nie powinno się jej spożywać ani wykorzystywać w celu mycia przygotowywanych składników posiłków.

Dziś, 23 lipca oficjalnie stwierdzono, że woda pochodząca z instalacji Wodociągu Publicznego w Wieliczce jest skażona. Wykryto w niej bowiem bakterię z grupy coli, co potwierdziły już lokalne władze. Wypicie tejże wody lub użycie jej do mycia owoców i warzyw może mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia. Sanepid apeluje więc, aby pod żadnym pozorem tego nie robić.

Sanepid pilnie ostrzega

Jak donosi RMF FM, samo ostrzeżenie dotyczy nie tylko Wieliczki (bez os. Krzyszkowice). Podobna, niebezpieczna sytuacja zapanowała także w Śledziejowicach, Czarnochowicach, Strumianach, Sułkowie, Zabawie, Kokotowie (bez Kolonii Kokotowskiej) oraz Lednicy Górnej. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy zostali całkowicie odcięci od zapasów wody. Ta ma im być bowiem dostarczana poprzez beczkowozy.

Oczywiście nadal można korzystać z bieżącej wody kranowej przy sprzątaniu, czy płukaniu chociażby toalety. Pod żadnym pozorem nie należy jej jednak spożywać.

Na razie nie wiadomo, kiedy mieszkańcy będą mogli spokojnie korzystać z wody pochodzącej z instalacji Wodociągu Publicznego w Wieliczce. Trwają prace, mające na celu przywrócenie bezpieczeństwa i oczyszczenia płynu.

Źródło: RMF FM