Strzelaniny w salonach masażu w USA. W wyniku ataków zmarło 8 osób
Jak podaje Polsat News, seria ataków rozpoczęła się salonie masażu w miejscowości Acworth (hrabstwo Cherokee) ok. 50 km na północ od Atlanty. Dwie osoby zginęły tam na miejscu, a dwie kolejne trafiły do szpitala, gdzie wkrótce zmarły.
Niedługo potem dwa kolejne ataki nastąpiły w Atlancie. Doszło do nich w dwóch salonach masażu znajdujących się po dwóch stronach tej samej ulicy. W wyniku tych ataków zginęły kolejne 4 osoby, a 1 osoba została ciężko ranna.
Według przywoływanego przez Polsat News rzecznika biura szeryfa w hrabstwie Cherokee Jay'a Bakera 6 spośród 8 ofiar stanowiły kobiety pochodzenia azjatyckiego. Jak podaje The New York Times, wszystkie ofiary poza jedną były kobietami.
Wkrótce potem 21-letni Robert Aaron Long podejrzany o zabicie co najmniej czterech osób został aresztowany ponad 240 km na południe od Atlanty. Wcześniej lokalne władze upubliczniły nagranie z monitoringu przedstawiające podejrzanego stojącego przed jednym z salonów masażu.
Ataki w salonach masażu na tle rasowym?
Policja z Atlanty początkowo potraktowała strzelaninę w jednym z tamtejszych salonów masażu jako element włamania, jednak ze względu na fakt, że większość ofiar stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego, można podejrzewać, że był to atak na tle rasowym.
Przywoływani przez The New York Times mieszkańcy Atlanty sugerują, że atak mógł się wiązać z nienawiścią wobec Azjatów spowodowaną pandemią koronawirusa. W ostatnich dekadach odsetek osób pochodzenia azjatyckiego w stanie Georgia wzrastał i obecnie stanowią one ok. 7,6 proc. mieszkańców hrabstwa Fulton, do którego należy Atlanta.
"Cała nasza rodzina modli się za ofiary tych przerażających aktów przemocy. Głęboko doceniamy szybkie zatrzymanie podejrzanego przez Departament Bezpieczeństwa Publicznego Georgii we współpracy z lokalnymi i federalnymi służbami" - przekazał na Twitterze przywoływany przez The New York Times gubernator stanu Georgia Brian Kemp.
[EMBED-2044]
"Jestem dzisiejszego wieczora zdruzgotany po tym, jak tragiczna przemoc doprowadziła do śmierci ośmiu osób w Atlancie. Kolejny raz widzimy, że nienawiść zabija" - napisał z kolei senator Raphael Warnock.
My heart is broken tonight after the tragic violence in Atlanta that took eight lives. Once again we see that hate is deadly. Praying for the families of the victims and for peace for the community.
— Senator Reverend Raphael Warnock (@ReverendWarnock) March 17, 2021
W Stanach Zjednoczonych regularnie dochodzi do strzelanin, które pochłaniają wiele ofiar, co sprawia, że co jakiś czas pojawiają się tam pomysły wprowadzenia zakazu posiadania broni. Jak wskazuje Wprost, tego rodzaju krok wymagałby jednak zmiany amerykańskiej konstytucji.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Wpadka w "Milionerach". Uczestniczka nie mogła dobrze odpowiedzieć
Kamil Durczok opublikował nagranie w środku nocy. O co chodzi?
Wojtunikowi udało się wygrać w sądzie z samym premierem. W tle materiały "ściśle tajne"
Źródło: Polsat News, nytimes.com