wtv.pl
Rząd zainterweniował w Chinach w sprawie handlu środkami ochronnymi

pixabay.com/coyot

Rząd zakazał sprzedawania Polakom maseczek i płynów dezynfekujących. Od wtorku już ich nie zamówicie z popularnej strony

23 Marca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Rząd zainterweniował w Chinach w sprawie handlu środkami ochronnymi. Z informacji przekazanych przez Polskie Radio wynika, że chodzi o sprzedaż maseczek i środków dezynfekujących przez światowego giganta handlu internetowego.

Jak udało się dowiedzieć Polskiemu Radiu, chińskie media branżowe obiegła informacja, że Alibaba, chińska firma zajmująca się handlem internetowym oraz jedno z największych przedsiębiorstw świata, zaprzestaje sprzedaży środków ochronnych, maseczek i płynów dezynfekujących do Polski. Informacje te zostały potwierdzone przez ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego.

Rząd: "Celem jest ochrona konsumentów"

Decyzja chińskiej spółki, jak przypomina "Rzeczpospolita", to efekt interwencji polskich władz. Rządzący kontaktowali się bowiem w tej sprawie z rządem chińskim. Zakaz sprzedaży maseczek oraz płynów dezynfekujących prywatnym firmom i osobom fizycznym z Polski na portalu ma wejść w życiu już od jutra, wtorku 24 marca.

Alibaba podjęła swoją decyzję po interwencji władz Chińskiej Republiki Ludowej.

Przedstawiciele polskiego rządu poinformowali, że powodem ich działń była walka ze spekulacją. Warto w tym miejscu przypomnieć, że poprzednio zakazano sprzedaży środków ochronnych przeznaczonych do walki z koronawirusem także na polskich platformach, w tym m.in. serwisie Allegro, gdzie ceny za wspomniane środki były częstokroć znacząco zawyżone.

Doniesienia te potwierdza minister Zagórki, cytowany za Polskim Radiem przez "Rz". – W związku z tym zwróciliśmy się też o przeciwdziałanie praktykom wprowadzającym konsumentów w błąd przede wszystkim, ale także praktykom polegającym na zawyżaniu cen, do naszych partnerów, w tym także do władz Chin o to, aby odpowiednie praktyki zastosować na platformach chińskich. Podkreślam, celem ich jest ochrona konsumentów i przeciwdziałanie tym praktykom, które legły u podstaw podjęcia takiej decyzji w stosunku do platform w Polsce – przekazał szef resortu.

Źródło: Rzeczpospolita

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >