Rząd zachęca do dłuższej pracy. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 16 Lutego 2020

Rząd dopłaci im po 2500 zł. Wszystko po to, by pracownicy nie przechodzili na wcześniejszą emeryturę

Rząd próbuje zachęcić pracowników służb mundurowych, by nie przechodzili na wcześniejsze emerytury. MSWiA przedstawiło projekt, według którego funkcjonariusze decydujący się na pozostanie na stanowisku mimo osiągnięcia wieku emerytalnego będą mogli liczyć nawet na 2500 złotych dopłaty do pensji.

Porozumienie między Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji a związkowcami zawarto już przed dwoma laty, przypomina "Fakt", a przedstawiony projekt to efekt tegoż porozumienia. Przewiduje on specjalne dopłaty dla funkcjonariuszy, którzy pozostaną na służbie mimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

Według obowiązującego prawa pracownik służb mundurowych ma prawo przejść na emeryturę już po 25 latach służby. W efekcie z pracy odchodzą osoby, które nierzadko nie ukończyły 50. roku życia. Jak wskazuje "Fakt", co roku ze służby odchodzi ok 5 tys. policjantów. Część z nich następnie podejmuje pracę w prywatnych firmach mimo pobierania świadczenia emerytalnego.

Największy pies świata wygląda nieprawdopodobnie. Zaskakuje nie tylko jego waga, ale i rasaNajwiększy pies świata wygląda nieprawdopodobnie. Zaskakuje nie tylko jego waga, ale i rasaCzytaj dalej

Rząd chce, by Polacy pracowali dłużej. Zapewnia dopłaty do pensji

Projekt przygotowany przez resort spraw wewnętrznych ma za zadanie utrzymanie pracowników służb na stanowiskach. Ustawa została już wpisana do wykazu legislacyjnego prac rządu. Z informacji podawanych przez "Fakt" wynika, że projekt ma zostać przyjęty jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku.

Minimalna wysokość dodatkowego świadczenia miałaby wynieść 1500 zł. Projekt ustawy zakłada jednak, że funkcjonariusze, których staż pracy przekracza 28 lat i 6 miesięcy mogliby liczyć na 2500 zł dodatku do wypłaty.

Jak czytamy, wspomniane świadczenie motywacyjne nie będzie jednak stanowić podstawy do obliczania wysokości przyszłej emerytury pracownika, który zdecyduje się pracować dłużej. 

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy projekt przygotowany przez MSWiA wpłynie na liczbę funkcjonariuszy korzystających z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. "Fakt" przypomina, że wartość przeciętnego świadczenia pobieranego przez pracownika służb mundurowych to 3,5 tys. zł brutto.

Najwyższe "mundurowe emerytury" po uwzględnieniu dodatku motywacyjnego miałyby sięgać nawet 7,5 tys. zł.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zostały dwa tygodnie na złożenie ważnego oświadczenia. Jeśli nie dopełnisz obowiązku ZUS rozpocznie postępowanie

2. Gorszej rzeczy w samolocie już nie można zrobić. Trzeba nie mieć wstydu [FILM]

3. Autobus grozy woził dzieci po Polsce. O krok od tragedii

4. Nie żyje twórca kultowego "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej". Dziś w nocy, w wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza

5. Suczka przebywała na bogato urządzonej posesji. Zmarła przez zaniedbanie właścicielki, która chciała się zemścić

6. Książę Harry w żałobie. Była kobietą, którą kochał nad życie, niestety nie żyje