wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Rząd dopłaci im po 2500 zł. Wszystko po to, by pracownicy nie przechodzili na wcześniejszą emeryturę

16 Lutego 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Rząd próbuje zachęcić pracowników służb mundurowych, by nie przechodzili na wcześniejsze emerytury. MSWiA przedstawiło projekt, według którego funkcjonariusze decydujący się na pozostanie na stanowisku mimo osiągnięcia wieku emerytaln

Porozumienie między Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji a związkowcami zawarto już przed dwoma laty, przypomina "Fakt", a przedstawiony projekt to efekt tegoż porozumienia. Przewiduje on specjalne dopłaty dla funkcjonariuszy, którzy pozostaną na służbie mimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

Według obowiązującego prawa pracownik służb mundurowych ma prawo przejść na emeryturę już po 25 latach służby. W efekcie z pracy odchodzą osoby, które nierzadko nie ukończyły 50. roku życia. Jak wskazuje "Fakt", co roku ze służby odchodzi ok 5 tys. policjantów. Część z nich następnie podejmuje pracę w prywatnych firmach mimo pobierania świadczenia emerytalnego.

Rząd chce, by Polacy pracowali dłużej. Zapewnia dopłaty do pensji

Projekt przygotowany przez resort spraw wewnętrznych ma za zadanie utrzymanie pracowników służb na stanowiskach. Ustawa została już wpisana do wykazu legislacyjnego prac rządu. Z informacji podawanych przez "Fakt" wynika, że projekt ma zostać przyjęty jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku.

Minimalna wysokość dodatkowego świadczenia miałaby wynieść 1500 zł. Projekt ustawy zakłada jednak, że funkcjonariusze, których staż pracy przekracza 28 lat i 6 miesięcy mogliby liczyć na 2500 zł dodatku do wypłaty.

Jak czytamy, wspomniane świadczenie motywacyjne nie będzie jednak stanowić podstawy do obliczania wysokości przyszłej emerytury pracownika, który zdecyduje się pracować dłużej. 

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy projekt przygotowany przez MSWiA wpłynie na liczbę funkcjonariuszy korzystających z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. "Fakt" przypomina, że wartość przeciętnego świadczenia pobieranego przez pracownika służb mundurowych to 3,5 tys. zł brutto.

Najwyższe "mundurowe emerytury" po uwzględnieniu dodatku motywacyjnego miałyby sięgać nawet 7,5 tys. zł.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >