Rząd MSZ. JANEK SKARZYNSKI/AFP/East NewsŹródło: JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 8 Lipca 2020

Niespodziewana reakcja polskiego rządu na publikację "Faktu". Może czekać nas kryzys dyplomatyczny

Rząd podjął niespodziewane kroki m.in. w odpowiedzi na niedawną publikację dziennika "Fakt". Sekretarz stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał, że do resortu został dziś wezwany chargé d'affaires Niemiec. Czy może to stanowić wstęp do poważnych problemów na najwyższych szczeblach dyplomatycznych?

Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował za pośrednictwem Twittera o decyzji, jaką podjął po publikacji "Faktu", dotyczącej ułaskawienia mężczyzny skazanego za wykorzystywanie seksualne niepełnoletniej córki. Jak się okazało, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych postanowił wezwać do polskiego resortu niemieckiego dyplomatę. Przypomnijmy bowiem, że sam Andrzej Duda twierdził publicznie, iż wspomniana gazeta jest medium niemieckim. Wydaje ją bowiem Ringel Axel Springer. Choć po części odpowiada za nią także wydawca amerykański, prezydent o tym nie wspominał.

Głowa państwa grzmiała także na wiecu w Bolesławcu: "Niedawno można było przeczytać w gazecie Die Welt, że ich korespondent warszawski donosił, że pan Trzaskowski to lepszy byłby dla Niemiec prezydent, bo jest przeciwko temu, żeby Polska brała reparacje od Niemców, żeby Polska domagała się odszkodowania za II wojnę światową, za zniszczenia, które zostały wtedy dokonane". Co więcej, sam Duda zarzucał Niemcom, iż "chcą wybierać w Polsce prezydenta".

Czytał i płakał. Michał Wójcik w Czytał i płakał. Michał Wójcik w "Pytaniu na śniadanie" pokazał wiadomość od chorej partnerkiCzytaj dalej

Ostatecznie do sprawy wkroczyli więc przedstawiciele polskiego MSZ.

Rząd odpowiada na publikację "Faktu" w zadziwiająco mocny sposób

- W związku z sekwencją artykułów w niemieckich mediach operujących manipulacjami i stwarzających jednoznaczne wrażenie zaangażowania po stronie jednego z kandydatów w wyborach prezydenckich w Polsce, wezwałem dziś do MSZ Chargé d\'affaires Niemiec - przekazał oficjalnie Szymon Szynkowski vel Sęk.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy nie chodzi o wasz okręg wyborczy? Wykryto koronawirusa, Sanepid poszukuje osób, które brały udział w głosowaniu na Podkarpaciu
2. Tragiczny skutek żywiołu, 18 osób nie żyje. Zdjęcia z Japonii wywołują łzy w oczach

Szczegóły spotkania nie są na razie znane. Władze niemieckie wkrótce zapewne się jednak do niego ustosunkują. Podobne zdarzenie bez wątpienia nie wpłynie jednak pozytywnie na relacje Polski z zachodnim sąsiadem, szczególnie na poziomie dyplomatycznym. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poczta Polska pozwana. Zarzuca się jej nielegalne przetwarzanie danych osobowych
  2. Armagedon nad Zegrzem, miasto wysyła ostrzeżenie. Tłumy ludzi ruszyły nad wodę, trudno jest wyjechać
  3. Pies uratował mieszkańców całego domu jednorodzinnego w Nowej Soli. Niezwykła historia
  4. Agata Duda pojawia się w amerykańskim spocie. O co chodzi?
  5. TVP odpowiedziało na zarzuty czytania z promptera przez Andrzeja Dudę podczas debaty prezydenckiej. Będziecie zdumieni
  6. Ufo nad Japonią? Rząd kraju nie ma pojęcia czym jest tajemniczy obiekt

Źródło: Gazeta.pl / Twitter