Ryszard Kotys. PRZEMYSLAW SZYSZKA/SE/EAST NEWS
Źródło: PRZEMYSLAW SZYSZKA/SE/EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 4 Lutego 2021

Pogrzeb Ryszarda Kotysa był bardzo skromny. Zabrakło kilku charakterystycznych obrządków

Ryszard Kotys zmarł 28 stycznia po walce z ciężką chorobą. Jak ujawniła jego żona, od dłuższego czasu chorował na płuca, ale do znacznego pogorszenia jego stanu zdrowia przyczynił się koronawirus. Pogrzeb artysty miał być przeprowadzony po cichu i bez mszy - Kotys nie był wierzący. Gmina, na terenie której mieszkał, stara się go w jakiś sposób upamiętnić.

Mówi się o skwerze lub parku jego imienia. 

Skromny pogrzeb Ryszarda Kotysa

Ryszard Kotys, aktor znany ze swoich ról w wielu filmach, m. in. „Vabanku”, ale również seriali, choćby „Świata według Kiepskich”, gdzie odgrywał Paździocha, natrętnego sąsiada rodziny Kiepskich, zmarł 28 stycznia 2021 roku po długiej chorobie. Wiadomo, że już wcześniej chorował na płuca, ale, jak twierdzi jego żona, do jego śmierci przyczynił się również koronawirus.

W 2018 roku po ciężkim zapaleniu płuc, Kotys wycofał się z aktorstwa, prócz udziału w „Świecie według Kiepskich”. Jego wątek mocno jednak ograniczono, a aktor nigdy nie wrócił już do pełni sił. 

Kotysowie od lat mieszkali w Lusowie niedaleko Poznania. To właśnie tam miał spocząć aktor. Pogrzeb za to miał odbyć się w zeszłym tygodniu. 

Agata Duda przyłapana na gorącym uczynku? Do sieci trafiły zdjęcia, serduszko WOŚP się nie ukryłoAgata Duda przyłapana na gorącym uczynku? Do sieci trafiły zdjęcia, serduszko WOŚP się nie ukryłoCzytaj dalej

- To jest sprawa rodziny i ja się nie wtrącam. Nie udzielam żadnych informacji - mówiła sołtyska Lusowa, Karolina Nowak w rozmowie z „Faktem”.

W miejscowym kościele, parafii rzymsko katolickiej pw. św. Jadwigi i św. Jakuba AP. w Lusowie, na cmentarzu którego spoczął Kotys, urzęduje ks. dr. Dariusz Madejczyk. Wyjaśnił, dlaczego podczas pogrzebu nie odbyła się msza żałobna. 

- U mnie nie było żadnej mszy. Skoro ktoś jest niewierzący, to nie ma mszy. To nie był pogrzeb katolicki- mówił. 

Urzędnicy gminy Tarnowo Podgórne, pod których podlega Lusowo, poinformowali, że w skromnych uroczystościach wzięło udział zaledwie kilka osób. 

Gmina uczci pamięć aktora?

Sama gmina jest również otwarta na propozycje możliwości uczczenia pamięci znanego aktora. 

- Zazwyczaj z taką inicjatywą wychodzą różnego rodzaju stowarzyszenia, które u nas też działają, albo grupy mieszkańców - przyznała urzędniczka gminna, Agnieszka Rzeźnik. 

- Mamy już parki, które noszą imiona naszych mieszkańców, więc nic nie stoi na przeszkodzie - dodała.

Czy niedługo w okolicy Tarnowa Podgórnego albo samego Lusowa będzie możliwość przejścia się po skwerze lub parku im. Ryszarda Kotysa? Wszystko zależy od mieszkańców. 

źródło: [fakt.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: