wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

54-latka zapytała, dlaczego zatrzymano uczestnika protestu. Funkcjonariusz OMON kopnął ją w brzuch

24 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Po aresztowaniu głównego opozycjonisty, Aleksieja Nawalnego, w całej Rosji wybuchły protesty, którym skutecznie stara się przeciwstawiać OMON. Służby mundurowe obchodzą się bardzo agresywnie z demonstrantami. 54-letnia Margarita Judina z Pet

  • Aresztowanie Aleksieja Nawalnego, jednego z czołowych opozycjonistów, wywołało gigantyczne rozruchy w Rosji

  • Protestujący walczą przede wszystkim ze służbami mundurowymi. Funkcjonariusze OMON działają bardzo agresywnie w stosunku do demonstrantów

  • 54-letnia Margarita Judina z Petersburga za pytanie o zatrzymanego mężczyznę, została kopnięta w brzuch, upadła i uderzyła głową o asfalt

Informacje o jej stanie z dwóch różnych źródeł się wykluczają.

Protesty w Rosji. 54-letnia kobieta kopnięta w brzuch przez funkcjonariusza OMON

Aleksiej Nawalny, najbardziej znany w tej chwili rosyjski opozycjonista, zaraz po wylądowaniu w Moskwie został aresztowany przez rządowe siły i tymczasowo umieszczony w więzieniu Matrosskaja Tiszyna. Wraz z nim zatrzymano jego bliskich współpracowników i paru niezależnych dziennikarzy. 

Te wydarzenia stały się powodem dla wyjścia na ulice dla wielu Rosjan. Około 40 000 osób protestowało na ulicach Moskwy, demonstranci nie boją się też pogody, która jest często jednym z największych wrogów protestów. 

Wydarzeniom w całym kraju towarzyszą również funkcjonariusze OMON, czyli oddziały prewencji działające wewnątrz policji, działający podobnie jak podczas protestów na Białorusi (które wciąż trwają, mimo utraty masowego charakteru). 

Rosyjskie media podały informację o ataku na 54-letnią mieszkankę Petersburga, Margaritę Judinę. W sobotę wieczorem szła po Newskim Prospekcie, a w jej stronę zmierzało trzech funkcjonariuszy OMON prowadzących zatrzymanego demonstranta. 

- Po co go schwytaliście? - spytała. 

W odpowiedzi jeden z funkcjonariuszy kopnął ją z całej siły w brzuch. Kobieta upadła i uderzyła głową o asfalt. Świadkowie zadzwonili po karetkę i poszkodowaną zawieziono do szpitala. 

Kłócące się wersje ws. stanu zdrowia

Radio Echo Moskwy poinformowało za dyrektorem szpitala, do którego zawieziono Judinę, że kobieta „czuje się dobrze”. Problem jest jednak taki, że inny rozmówca z tego samego szpitala w rozmowie z agencją RIA Nowosti przekazał całkowicie różne informacje o jej stanie. 

- Poszkodowana znajduje się na oddziale intensywnej terapii - poinformował. 

Zarówno Radio Echo Moskwy, jak i RIA Nowosti są podmiotami należącymi w części lub w całości do państwa - akcje Echa Moskwy w 70% należą do najsilniejszej Spółki Skarbu Państwa czyli Gazpromu, zaś agencja jest własnością innej agencji - Rossija Siegodnia - należącej w całości do rosyjskiego rządu. 

Dwa rządowe źródła podają dwie różne informacje. Pytanie jednak, czy w takim wypadku wierzyć anonimowemu rozmówcy czy szefowi szpitala? 

źródło: [tvn24.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • ZUS już za chwilę wysyła ważne pismo. Lepiej go nie przegapić

  • Na Krupówkach otwarto restaurację, nie zważając na obostrzenia. Wielka kolejka przed lokalem

  • Czy TVP Info posłucha papieża? Franciszek w mocnych słowach o manipulacji i mediach

Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Od 7 września turyści znów mogą odwiedzić Kanadę.

Świat

Od dzisiaj możemy wjechać do Kanady. Co się zmieniło i o czym musimy pamiętać?

Czytaj więcej >
Fighting record-low poll numbers, a weakening economy and a judiciary he says is stacked against him, President Jair Bolsonaro has called huge rallies for Brazilian independence day Tuesday, seeking to fire up his far-right base.

Świat

Brazylia: protesty zwolenników prezydenta Bolsonaro. “Sytuacja z Kapitolu się powtarza”

Czytaj więcej >

Świat

Nie żyje Jean-Paul Belmondo. Aktor miał 88 lat

Czytaj więcej >

Świat

Zwłoki wyrastają jak grzyby po deszczu. Tragiczne doniesienia z Petersburga

Czytaj więcej >
Poważny pożar w polskim kościele w Kijowie

Świat

Pożar polskiego kościoła w Kijowie. Ogień uszkodził organy

Czytaj więcej >

Świat

Kanclerz Angela Merkel odwiedzi Warszawę. Spotka się z Dudą

Czytaj więcej >