rodzina. Pixabay.com/krzys16Źródło: Pixabay.com/krzys16
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 3 Kwietnia 2020

Podano specjalne procedury, jak postępować ze zwłokami zakażonych. Są niewyobrażalnie dotkliwe dla rodzin ofiar

Rodzina może poczuć się dotknięta procedurami pochówku zmarłego bliskiego. Są one jednak niezbędne do zachowania bezpieczeństwa i zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce.

Koronawirus w Polsce zbiera coraz większe żniwa. 

Rodzina może poczuć się wyjątkowo dotknięta, jednak to niezbędne

Procedury postępowania z ciałem zmarłego przez COVID-19 mogą w jakiś sposób urazić uczucia osób bliskich. Podczas pogrzebu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Obostrzenia dotyczące zwłok przygotowało Ministerstwo Zdrowia.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Agata Duda naraziła zdrowie uczniów? Niepokojące zdjęcia wywołały falę krytyki pod adresem pierwszej damy
2. Koronawirus uderzy w Warszawę. Miasto tnie wydatki, wstrzymuje inwestycje

Ciało zmarłego podlega obowiązkowi dezynfekcji płynem odkażającym o wirusobójczym działaniu. Nie można zwłok umyć i należy unikać tej czynności, choć standardowo występuje ona zawsze. Jeśli sytuacja tego wymaga, to należy zachować wyjątkową ostrożność. Nie wolno okazywać zwłok ani ich ubierać. Ryzyko przekazania wirusa jest zbyt duże. 

Zmarły musi być umieszczony w specjalnym worku ochronnym i szczelnym z dołączonym ubraniem lub okryciem szpitalnym. 

W przypadku kremacji umieszcza się jeden worek w drugim. Każdy z nich musi być zdezynfekowany silnym preparatem wirusobójczym i dezynfekującym. Następnie przekazuje się ciało do krematorium albo trumnie, w kapsule transportowej, przeznaczonej do tej czynności. Wszystkie przedmioty i pomieszczenia należące do zmarłego, lub te, w których przebywał muszą również być dezynfekowane. 

Osoby, które mają bezpośredni kontakt ze zwłokami, też muszą się odpowiednio zabezpieczyć. Jak podaje Wprost, mają być to "m.in. kombinezon albo długi fartuch ochronny i czepek na głowę; jednorazową maskę zakrywającą otwory oddechowe, a do czasu umieszczenia zwłok w ochronnym, szczelnym worku maskę z filtrem co najmniej klasy N95/FFP2; gogle lub przyłbicę ochronną oraz jednorazowe rękawice".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  2. Ministerstwo edukacji zdecydowało się na kolejne, radykalne obostrzenia. Wiadomo, co stanie się z dziećmi i młodzieżą
  3. Jarosław Kaczyński nie przejmuje się rządowymi rozporządzeniami. Za kilka dni wyruszy w podróż
  4. Rydzyk nie daje za wygraną. Jego prośba w czasie pandemii może bulwersować
  5. W tej chwili ważą się nasze losy. Zwołano pilną naradę na Nowogrodzkiej
  6. Polskie Ministerstwo wprowadziło kolejny zakaz. Nie pójdziemy na spacer w kolejne miejsce

Źródło: [Polsat News, Wprost, Polska Times]