Grafika udostępniona przez Roberta Biedronia przedstawia Jarosława Kaczyńskiego.. Wikimedia Commons, Jakub Hałun, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]
Źródło: Wikimedia Commons, Jakub Hałun, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 28 Lutego 2021

Robert Biedroń udostępnił mocną grafikę z podobizną Jarosława Kaczyńskiego. W tle Strajk Kobiet

Europoseł i członek Lewicy Robert Biedroń udostępnił na Twitterze kontrowersyjną grafikę przedstawiającą Jarosława Kaczyńskiego jako dręczyciela polskich kobiet. Wpis Roberta Biedronia ma związek z zaostrzeniem prawa aborcyjnego.

  • W styczniu 2021 doszło do zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce
  • Zdelegalizowano przesłankę embriopatologiczną przerywania ciąży
  • W oczach wielu komentatorów jest to decyzja polityczna, za którą stoi Jarosław Kaczyński
  • Robert Biedroń opublikował na Twitterze grafikę przedstawiającą Jarosława Kaczyńskiego
  • Prezes PiS przedstawiony został na niej jako dręczyciel Polek

Po tym, jak 27 stycznia Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie październikowego orzeczenia, które jeszcze tego samego dnia zostało zamieszczone w Dzienniku Ustaw, w Polsce doszło do zaostrzenia prawa aborcyjnego. Decyzję tę można postrzegać jako polityczne posunięcie stojącego na czele Zjednoczonej Prawicy Jarosława Kaczyńskiego mające na celu zjednanie poparcia skrajnie konserwatywnego elektoratu.

Zdelegalizowana została tzw. przesłanka embriopatologiczna przerywania ciąży, która dotychczas pozwalała na dokonywanie aborcji w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad lub chorób płodu. Aborcja pozostaje legalna tylko w dwóch przypadkach: gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego (gwałtu lub kazirodztwa) oraz gdy zagraża życiu lub zdrowiu matki.

Bezprawne odwlekanie publikacji orzeczenia TK w Dzienniku Ustaw - która powinna była nastąpić niezwłocznie po jego wydaniu - była prawdopodobnie spowodowana niespodziewaną skalą protestów w ramach Strajku Kobiet, jakie przetoczyły się przez kraj w październiku i listopadzie 2020 roku. 

Jak sugeruje Gazeta Wyborcza, to właśnie w związku z ogromnym niezadowoleniem społecznym oraz spadkiem poparcia dla Zjednoczonej Prawicy po październikowym orzeczeniu podjęto próbę złagodzenia jego wydźwięku w opublikowanym pod koniec stycznia uzasadnieniu orzeczenia TK.

Pojawiły się tam wzmianki dotyczące sytuacji, w których wady płodu wiążą się zarazem z zagrożeniem życia lub zdrowia matki, w związku z czym aborcja pozostawałaby w takich przypadkach legalna. Zapisy te można wykorzystywać jako furtkę, pozwalającą na przerywanie ciąży np. ze względu na zagrożenie zdrowia psychicznego matek.

Kara pozbawienia wolności grożąca za przeprowadzenie nielegalnego zabiegu przerwania ciąży może jednak z drugiej strony odstraszać lekarzy i sprawiać, że nie będą skłonni wystawiać skierowania na te zabiegi nawet w przypadkach, w których są one wskazane. W konsekwencji zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce prowadzi nie tylko do odebrania kobietom prawa do decydowania o własnej ciąży, ale także do narażenia ich zdrowia i życia.

Robert Biedroń udostępnił grafikę z Jarosławem Kaczyńskim

To właśnie w tym kontekście należy odczytywać wpis opublikowany w niedzielę przez europarlamentarzystę i członka Lewicy oraz byłego prezydenta Słupska Roberta Biedronia, który udostępnił na Twitterze grafikę przedstawiającą Jarosława Kaczyńskiego jako dręczyciela polskich kobiet.

TVP Łódź zamazało plakat antyaborcjonistów. Zaskakujące zdjęcie obiega siećTVP Łódź zamazało plakat antyaborcjonistów. Zaskakujące zdjęcie obiega siećCzytaj dalej

Pochodząca z facebookowej strony "Czasem rysuję" grafika przedstawia Jarosława Kaczyńskiego, który podtapia w wannie kobietę w biało-czerwoną opaską na ramieniu, mówiąc jej następnie: "Kocham cię! Nie rozumiesz?".

"Przemoc to nie miłość. Szkoda, że niektórzy tego nie rozumieją..." - czytamy w towarzyszącym zdjęciu wpisie europarlamentarzysty i członka Lewicy Roberta Biedronia. 

Miłość totalna ⚡️ ???????? #piekłokobiet #wyroknakobiety #strajkkobiet #prawaczlowieka #kochamciepolsko

Opublikowany przez Czasem rysuję Czwartek, 28 stycznia 2021

Źródło: Twitter / Robert Biedroń, Gazeta Wyborcza

Artykuły polecane przez redakcję WTV: