wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Polacy skonstruowali respirator. Trwają testy nowej aparatury ratującej życie

3 Maja 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Respirator to obecnie towar niemalże deficytowy. Sytuację poprawić może wynalazek Marka Ciembroniewicza wspomaganego przez ekspertów z Siemianowic Śląskich. Pierwszy polski sprzęt tego typu powstał zaledwie w miesiąc.

Jak podaje Wirtualna Polska, urządzenie o budującej nazwie "Hope 2020" zostało zbudowane przez spółkę EMSI Hightech, której właścicielem jest wspomniany Marek Ciembroniewicz. To efekt pracy projektu VentiHelp, którego celem było stworzenie łatwego w obsłudze, bezpiecznego oraz taniego sprzętu, który mógłby ratować ludzkie życie.

"Lekkie, mobilne urządzenie o prostych ustawieniach ma pozwolić na jego obsługę każdemu pracownikowi służby zdrowia, bez konieczności specjalistycznego szkolenia", zapewniają inicjatorzy projektu, cytowani przez wp.pl.

Respirator przejdzie teraz serię testów

Nim produkt trafi do sprzedaży, konieczne będzie przeprowadzenie serii testów. Zdaniem lokalnego portalu siemianowice.pl VentiHelp planuje testować swoje urządzenie w Centrum Medycyny Eksperymentalnej w Katowicach. Ogromną zaletą sprzętu ma być jego cena. Docelowo ma ona wynosić około 20-30 tys. zł. To kwota kilkukrotnie niższa od tej, którą trzeba zapłacić za obecny na rynku towar pochodzący ze Stanów Zjednoczonych.

– Jesteśmy dumni, że siemianowiczanin, członek Rady Gospodarczej, zaangażował się w tak innowacyjny i potrzebny społecznie projekt, który może przynieść nieocenioną pomoc w czasach pandemii nie tylko mieszkańcom Siemianowic, ale także ratować setki żyć w całej Polsce. Siemianowiczanie nie raz pokazali, że swoją wiedzą, umiejętnościami i sercem, chcą i potrafią zrobić wiele dobrego – przekazał cytowany przez portal Jakub Nowak z Biura Obsługi Inwestora.

Zdjęciem urządzenia za pośrednictwem mediów społecznościowych pochwalił się również Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich. Polityk wyraził opinię, że "jego cena i dostępność pozwoliłaby na doposażenie wielu jednostek i być może uratowanie setek, tysięcy żyć".

Źródła: wp.pl / siemianowice.pl / facebook.com/Rafał Piech

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >