Respirator stworzony przez polskich naukowców. facebook.com/Rafał PiechŹródło: facebook.com/Rafał Piech
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 3 Maja 2020

Polacy skonstruowali respirator. Trwają testy nowej aparatury ratującej życie

Respirator to obecnie towar niemalże deficytowy. Sytuację poprawić może wynalazek Marka Ciembroniewicza wspomaganego przez ekspertów z Siemianowic Śląskich. Pierwszy polski sprzęt tego typu powstał zaledwie w miesiąc.

Jak podaje Wirtualna Polska, urządzenie o budującej nazwie "Hope 2020" zostało zbudowane przez spółkę EMSI Hightech, której właścicielem jest wspomniany Marek Ciembroniewicz. To efekt pracy projektu VentiHelp, którego celem było stworzenie łatwego w obsłudze, bezpiecznego oraz taniego sprzętu, który mógłby ratować ludzkie życie.

"Lekkie, mobilne urządzenie o prostych ustawieniach ma pozwolić na jego obsługę każdemu pracownikowi służby zdrowia, bez konieczności specjalistycznego szkolenia", zapewniają inicjatorzy projektu, cytowani przez wp.pl.

Jarosław Kaczyński próbował ukryć pewne informacje na swój temat? Napoje wysokoprocentowe i imprezyJarosław Kaczyński próbował ukryć pewne informacje na swój temat? Napoje wysokoprocentowe i imprezyCzytaj dalej

Respirator przejdzie teraz serię testów

Nim produkt trafi do sprzedaży, konieczne będzie przeprowadzenie serii testów. Zdaniem lokalnego portalu siemianowice.pl VentiHelp planuje testować swoje urządzenie w Centrum Medycyny Eksperymentalnej w Katowicach. Ogromną zaletą sprzętu ma być jego cena. Docelowo ma ona wynosić około 20-30 tys. zł. To kwota kilkukrotnie niższa od tej, którą trzeba zapłacić za obecny na rynku towar pochodzący ze Stanów Zjednoczonych.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wydało się. Szymon Hołownia nie podpisze bardzo ważnej ustawy. Biedroń i Zandberg w ostrych słowach
2. Już jutro ruszają centra handlowe. Znane są już nowe zasady, będziesz musiał się pilnować

– Jesteśmy dumni, że siemianowiczanin, członek Rady Gospodarczej, zaangażował się w tak innowacyjny i potrzebny społecznie projekt, który może przynieść nieocenioną pomoc w czasach pandemii nie tylko mieszkańcom Siemianowic, ale także ratować setki żyć w całej Polsce. Siemianowiczanie nie raz pokazali, że swoją wiedzą, umiejętnościami i sercem, chcą i potrafią zrobić wiele dobrego – przekazał cytowany przez portal Jakub Nowak z Biura Obsługi Inwestora.

Zdjęciem urządzenia za pośrednictwem mediów społecznościowych pochwalił się również Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich. Polityk wyraził opinię, że "jego cena i dostępność pozwoliłaby na doposażenie wielu jednostek i być może uratowanie setek, tysięcy żyć".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przełomowe odkrycie w badaniach nad koronawirusem. Polski zespół rozpracował kluczowy enzym
  2. Od jutra nowe godziny robienia zakupów. Ważne zmiany, które dotkną wszystkich
  3. Rada Ministrów właśnie wprowadza zmiany, o których musicie wiedzieć. Chodzi o obostrzenia
  4. Tadeusz Rydzyk ma dzisiaj urodziny. Tak wyglądała jego kariera
  5. A więc jednak. Nagle podjęto decyzję w sprawie funkcjonowania galerii handlowych, niespodziewana zmiana
  6. Lot z Polski, którego jeszcze nie było. Pierwsze takie połączenie w historii tanimi liniami

Źródła: wp.pl / siemianowice.pl / facebook.com/Rafał Piech