wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy lekcje religii powinny zniknąć ze szkół i wrócić do salek? Koszty zajęć są niebotyczne

6 Września 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Religia w szkołach po raz pierwszy pojawiła się w 1990 roku. W rozpoczętym niedawno nowym roku szkolnym obchodzić będziemy zatem 30-lecie katechezy w szkolnej edukacji. Konferencja Episkopatu Polski wyraziła już nadzieję, że trwająca 3 dekady tradycja zos

Religia pojawiła się w szkołach z inicjatywy KEP, który zaapelował do władz o rozważenie podobnego rozwiązania w 1990 roku, a zatem tuż po zmianie ustroju. W związku z okrągłą rocznicą przedstawiciele Kościoła katolickiego postanowili zaapelować do rządzących, by tradycja katechezy w szkołach była kontynuowana. W oficjalnym komunikacie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, który opublikowano tydzień przed powrotem uczniów do szkół, zaznaczono, że katecheza ma ogromne znaczenia dla wychowania dzieci.

Religia w szkołach okiem Episkopatu Polski

Episkopat przekonywał, że na lekcje religii uczęszczać powinni również ludzie niewierzący lub tzw. poszukujący, gdyż katecheza, zdaniem przedstawicieli Kościoła, stanowić może doskonałe źródło wiedzy o religii w historii, a także w kulturze. Zwrócono uwagę, że osoby niezdecydowane w kwestii wiary zyskują w ten sposób okazję do zadawania niezwykle istotnych pytań.

O powrót katechezy do salek kościelnych walczą tymczasem m.in. lewicowi politycy oraz część organizacji pozarządowych. Niezależnie od kwestii światopoglądowych warto zdać sobie sprawę, że wyprowadzenie lekcji religii ze szkół miałoby pozytywny wpływ również na budżet państwa. Z danych opublikowanych w roku 2019 wynika bowiem, że w 2018 r. praca 21,7 tys. nauczycieli religii kosztowała nasz kraj 1,482 mln zł.

Jak wyliczał serwis OKO.press, katecheci zarabiali średnio 4724 zł brutto. Po wprowadzonej w styczniu 2019 roku podwyżce było to już 4960 zł. Co ciekawe, Ministerstwo Edukacji Narodowej twierdziło wówczas, że nauczyciele religii otrzymują swe wynagrodzenia "na takich samych zasadach jak wszyscy". Portal wskazuje jednak, że resort minął się z prawdą. O awansie katechetów decyduje bowiem kuria, a w szkole są oni niejako postaciami niepodlegającymi w pełni władzy dyrektora.

Źródło: OKO.press

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >