Religia w szkołach kosztuje państwo niemal 1,5 mln zł rocznie.. PickPik.com
Źródło: PickPik.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 6 Września 2020

Czy lekcje religii powinny zniknąć ze szkół i wrócić do salek? Koszty zajęć są niebotyczne

Religia w szkołach po raz pierwszy pojawiła się w 1990 roku. W rozpoczętym niedawno nowym roku szkolnym obchodzić będziemy zatem 30-lecie katechezy w szkolnej edukacji. Konferencja Episkopatu Polski wyraziła już nadzieję, że trwająca 3 dekady tradycja zostanie kontynuowana, a tymczasem lekcje religii kosztują państwo niemal 1,5 mln zł rocznie.

Religia pojawiła się w szkołach z inicjatywy KEP, który zaapelował do władz o rozważenie podobnego rozwiązania w 1990 roku, a zatem tuż po zmianie ustroju. W związku z okrągłą rocznicą przedstawiciele Kościoła katolickiego postanowili zaapelować do rządzących, by tradycja katechezy w szkołach była kontynuowana. W oficjalnym komunikacie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, który opublikowano tydzień przed powrotem uczniów do szkół, zaznaczono, że katecheza ma ogromne znaczenia dla wychowania dzieci.

Beata Kozidrak wyszła na scenę, nagle w jej oczach pojawiły się łzy. Trudno powstrzymać emocjeBeata Kozidrak wyszła na scenę, nagle w jej oczach pojawiły się łzy. Trudno powstrzymać emocjeCzytaj dalej

Religia w szkołach okiem Episkopatu Polski

Episkopat przekonywał, że na lekcje religii uczęszczać powinni również ludzie niewierzący lub tzw. poszukujący, gdyż katecheza, zdaniem przedstawicieli Kościoła, stanowić może doskonałe źródło wiedzy o religii w historii, a także w kulturze. Zwrócono uwagę, że osoby niezdecydowane w kwestii wiary zyskują w ten sposób okazję do zadawania niezwykle istotnych pytań.

Grozi ci mandat, o którym możesz nawet nie wiedzieć. Chodzi o naprawdę pokaźną kwotęGrozi ci mandat, o którym możesz nawet nie wiedzieć. Chodzi o naprawdę pokaźną kwotęCzytaj dalej

O powrót katechezy do salek kościelnych walczą tymczasem m.in. lewicowi politycy oraz część organizacji pozarządowych. Niezależnie od kwestii światopoglądowych warto zdać sobie sprawę, że wyprowadzenie lekcji religii ze szkół miałoby pozytywny wpływ również na budżet państwa. Z danych opublikowanych w roku 2019 wynika bowiem, że w 2018 r. praca 21,7 tys. nauczycieli religii kosztowała nasz kraj 1,482 mln zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Przykre doniesienia z samego rana. Nie żyje jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II
2. Kiedy solisz rosół - na początku czy pod koniec gotowania? W zależności od odpowiedzi smak zupy może się diametralnie zmienić

Jak wyliczał serwis OKO.press, katecheci zarabiali średnio 4724 zł brutto. Po wprowadzonej w styczniu 2019 roku podwyżce było to już 4960 zł. Co ciekawe, Ministerstwo Edukacji Narodowej twierdziło wówczas, że nauczyciele religii otrzymują swe wynagrodzenia "na takich samych zasadach jak wszyscy". Portal wskazuje jednak, że resort minął się z prawdą. O awansie katechetów decyduje bowiem kuria, a w szkole są oni niejako postaciami niepodlegającymi w pełni władzy dyrektora.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie ominie cię rejestracja jeśli używasz jednego gadżetu. Czasu coraz mniej
  2. Interwencja policji w Jeleniej Górze z powodu hulajnogi. Zajście nie trwało kilku minut, tylko ok. godzinę
  3. TVN żegna najważniejszą postać w załodze. Nagła decyzja
  4. Obostrzenia wracają, podano listę czerwonych i żółtych stref. Sytuacja robi się poważna
  5. Najgorsza wpadka w karierze Anny Popek. Słowa, które padły w programie na żywo oburzyły opinię publiczną
  6. Wideo - Kuriozalny wypadek. Podwójne potrącenie na rondzie. Ucierpiała kobieta udzielająca pomocy

Źródło: OKO.press