wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Rafał Trzaskowski czy Andrzej Duda? Najnowszy, przełomowy sondaż prezydencki

14 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Rafał Trzaskowski pozostaje najpoważniejszym przeciwnikiem walczącego o reelekcję Andrzeja Dudy w pierwszej turze wyborów. Z najnowszego sondażu pracowni Estymator wynika, że 28 czerwca kandydat Prawa i Sprawiedliwości nadal może liczyć na najwięce

Badanie pracowni Estymator przeprowadzono na zlecenie portalu DoRzeczy.pl. Analizując wyniki sondażu, z łatwością można stwierdzić, że za dokładnie dwa tygodnie niemal na pewno nie poznamy nowego prezydenta RP i konieczne będzie zorganizowanie drugiej tury wyborów.

28 czerwca Andrzej Duda nadal może liczyć jednak na najwyższe poparcie. Z wynikiem 44,1 proc. głosów kandydat PiS przewodzi stawce. Tuż za nim uplasował się Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej, którego wskazało 28,3 proc. respondentów. Polityk zanotował zatem wzrost o 3 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego badania.

Rafał Trzaskowski coraz bliżej Dudy

Znacznie gorsze rezultaty osiągnęli pozostali kandydaci. Na najniższym stopniu podium znalazł się Szymon Hołownia, uzyskując poparcie oscylujące w granicach 11 procent. Kolejno uplasowali się Krzysztof Bosak (7,1 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (6,6 proc.) oraz Robert Biedroń (2,7 proc.).

Znacznie ciekawiej przedstawiają się za to wyniki ewentualnej drugiej tury głosowania. Sytuacja wygląda na niezwykle dynamiczną, a różnica dzieląca Andrzeja Dudę i jego możliwych rywali jest doprawdy niewielka.

W starciu z Rafałem Trzaskowskim nadal urzędujący prezydent co prawda wygrywa, jednak różnica względem obu panów to jedynie 1,4 proc. Duda, z wynikiem 50,7 proc, zwycięża niemal o włos. Co więcej, w porównaniu z poprzednim badaniem kandydat Koalicji Obywatelskiej nieznaczenie zyskał – 0,4 proc.

Jeszcze cięższy bój czekałby Dudę w rywalizacji z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem z PSL. Z badania wynika, że pojedynek zakończyłby się zwycięstwem kandydata PiS. Chęć zagłosowania na obecnego prezydenta wyraziła 50,1 proc. pytanych. Zdecydowanie pewniej wygrałby on w ewentualnym pojedynku z Krzysztofem Bosakiem. Wówczas różnica wyniosłaby ponad 20 proc.

Co ciekawe, jedynym kandydatem, z którym obecnie przegrywa Andrzej Duda, jest Szymon Hołownia. Według sondażu pokonałby on reprezentanta Prawa i Sprawiedliwości w stosunku 49,8 proc. do 50,2 proc. głosów.

Źródło: dorzeczy.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >