wtv.pl
Radosław Sikorski

Facebook/Radosław Sikorski - Discovery Historia - Polscy Mudżahedini

Radosław Sikorski pokazał zdjęcie z młodości. Czym się wtedy zajmował?

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Jak przez lata zmienił się Radosław Sikorski? W mediach społecznościowych wciąż można znaleźć jego zdjęcia z młodości. Obecnie wielu może nie pamiętać, że poseł do Parlamentu Europejskiego śledził działania Mudżahedinów w Afganistanie.

W 2019 roku Radosław Sikorski opublikował zaskakujący post. Za pośrednictwem Facebooka przedstawił wyborcom zdjęcie z przeszłości. "Stare dzieje. Ale kiedyś walka z komuną wymagała więcej niż gardłowanie o lewactwie. Z pozdrowieniami dla dzisiejszych późnych bohaterów" - czytamy we wpisie, który wywołał prawie 10 tysięcy reakcji, kilkaset komentarzy i ponad 300 udostępnień. Fotografia pochodzi z lat 80. XX wieku. 

Stare dzieje. Ale kiedyś walka z komuną wymagała więcej niż gardłowanie o 'lewactwie.' Z pozdrowieniami dla dzisiejszych późnych bohaterów.

Opublikowany przez Radosława Sikorskiego Niedziela, 14 lipca 2019

Jak przez lata zmienił się Radosław Sikorski? 

Na zdjęciu możemy dostrzec wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej w brązowej koszuli oraz z chustą zawiniętą wokół czoła. Na jego barkach spoczywała wypełniona po brzegi torba, a w rękach trzymał karabin. Wszystko przez wzgląd na misję dziennikarską, realizowaną u boku Mudżahedinów w Afganistanie. 

Przypomnijmy, że pierwsze aktywności społeczne były minister podejmował jeszcze jako uczeń bydgoskiego liceum ogólnokształcącego. W 1981 roku przewodził pracom komitetu strajkowego, co stanowiło formę protestu wobec wydarzeń bydgoskich. Kilka miesięcy później wyruszył do Wielkiej Brytanii, by nauczyć się języka. Tuż po wprowadzeniu stanu wojennego uzyskał azyl, a następnie rozpoczął edukację na tamtejszej uczelni wyższej. 

Po latach rozpoczął pracę jako dziennikarz. Jego artykuł ukazywały się w dwóch brytyjskich gazetach. Mowa o "The Spectator" oraz "The Observer". W 1986 roku wyjechał do Afganistanu, by pełnić funkcję korespondenta "The Sunday Telegraph", śledząc każdy krok Mudżahedinów - grupy partyzanckiej, walczącej z rządami wspieranymi przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. 

Po latach Radosław Sikorski stał się jednym z najbardziej wpływowych polskich polityków. Karierę na polskiej scenie rozpoczął już w 1992 roku, obejmując funkcję wiceministra obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego. Następnie był związany z Ruchem Odrodzenia Polski. Już w 1998 roku był wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka. Następnie polityk poniekąd związał się z Prawem i Sprawiedliwością, startując z jej list jako kandydat bezpartyjny. Początkowo działał jako senator, by później zasiadać w rządzie. 

Swoją dymisję Sikorski złożył w wyniku licznych konfliktów z Antonim Macierewiczem, realizującym wówczas funkcję Szefa Służby Kontrwywiadu. Od 2007 roku był związany z Platformą Obywatelską. Realizował się jako minister do spraw zagranicznych, marszałek Sejmu, a także minister obrony narodowej. Przez kolejne 14 lat aktywnie współtworzył i wpływał na politykę największej partii opozycyjnej. 

Obecnie zasiada w Parlamencie Europejskim, pełniąc funkcję Przewodniczącego Delegacji do spraw Stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wprowadza ważne zmiany. Nowy model wsparcia matek dzieci z wadą letalną

  • Mateusz Damięcki pożegnał zmarłą przyjaciółkę

  • SE: Auto Macierewicza miało niebezpiecznie szybko pędzić po Warszawie

Źródło: [Facebook/Radosław Sikorski]

undefined

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >