wtv.pl > Polska > Tadeusz Rydzyk już się nie ukryje. Możliwość kontroli jego interesów
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:29

Tadeusz Rydzyk już się nie ukryje. Możliwość kontroli jego interesów

wtv
WTV.pl

Tadeusz Rydzyk oraz jego prywatne media, Radio Maryja oraz TV Trwam od lat stanowią jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów w polskim społeczeństwie. Polki i Polacy nie są zadowoleni z rządowych pielgrzymek na wydarzenia organizowane przez toruńskiego redemptorystę.

Dziennikarze przekazali, iż Radio Maryja w Kanadzie może zacząć mówić o sporych problemach. Tamtejsze Ministerstwo Skarbu ma przyjrzeć się finansowaniu radia, które od lat kojarzone jest ze skandalicznymi treściami.

Wielkie problemy Radia Maryja w Kanadzie

To nie pierwszy raz, kiedy Radio Maryja i sam Tadeusz Rydzyk znajdują się w ogniu krytyki za oceanem. Warto tutaj przypomnieć, że najbardziej znany polski redemptorysta już jakiś czas temu uzyskał oficjalny zakaz odprawiania mszy w niektórych części Kanady. 

"Ojciec Tadeusz Rydzyk, szef kontrowersyjnej rozgłośni Radio Maryja w Polsce, otrzymał zakaz odwiedzania archidiecezji Edmonton i podlegających jej parafii. Zakaz wynika z wieloletniego rozpowszechniania przez jego stację treści antysemickich i homofobicznych", informował wówczas B'nai B'rith. 

Również tym razem Radio Maryja znalazło się w tarapatach ze względu na stosowanie mowy nienawiści na swojej antenie. Wielokrotnie już na terenie Kanady media Tadeusza Rydzyka były adresatami skarg ze względu na propagowanie treści antysemickich. Fakt donosi, iż to właśnie prezes The Centre for Israel and Jewish Affairs, Shimon Koffler Fogel zdecydował się na wystosowanie oficjalnego pisma do Ministerstwa Skarbu Kanady.

Będzie kontrola finansów Radia Maryja?

- W ciągu ostatnich trzech dekad Radio Maryja było niejednokrotnie i powszechnie potępiane przez wiele żydowskich i polskich grup społecznych, a także przez sam Kościół katolicki za rozmyślne rozpowszechnianie antysemityzmu - przeczytać można we fragmencie wniosku zacytowanym przez Fakt. Pojawiły się pierwsze komentarze tamtejszych polityków, którzy od dawna nie ukrywają swoich antypatii względem kontrowersyjnego duchownego.

Thomas Lukaszuk, pełniący w przeszłości funkcję wicepremiera prowincji Alberta, a prywatnie polityk polskiego pochodzenia, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyznał, że już niedługo sytuacja Radia Maryja może zdecydowanie ulec zmianie. Obecnie organizacje redemptorysty są zarejestrowane jako "organizacje charytatywne". Wiąże się to z faktem, iż nie musi on uiszczać w Kanadzie podatków.

- Spodziewamy się, że ministerstwo w niedługim czasie przyjrzy się tej sprawie, i podejrzewam, że odpowiedź będzie pozytywna, a zatem te podmioty zostaną usunięte z listy organizacji charytatywnych - cytuje fragment wypowiedzi Thomasa Lukaszuka Fakt.

W Polsce Tadeusz Rydzyk nieustannie wzbudza wyjątkowo skrajne uczucia

Przy okazji kolejnych kontrowersji związanych z Tadeuszem Rydzykiem i prowadzonym przez niego Radiem Maryja warto przypomnieć czeską produkcję "Jak Bóg szukał Karela". Redemptorysta jest jednym z istotnych bohaterów dokumentu opowiadającego o religijności w Polsce. Więcej na ten tema pisaliśmy TUTAJ.

Ostatnio w szkole medialnej założyciela Radia Maryja rozpoczęła się konferencja, gdzie zaproszeni goście rozmawiali na temat wyzwań stojących przed osobami wychowującymi osoby trafiające na uczelnie wyższe. Jednym wśród zaproszonych gości był Przemysław Czarnek, przeciwko któremu od początku nominacji na stanowisko ministra trwają protesty w związku z jego homofobicznymi i antysemickimi wypowiedziami.

Źródło: Fakt / Gazeta Wyborcza

Powiązane