Nie wszędzie Radio Maryja może liczyć na względy władz. Wikimedia.com/Piotr Drabik CC BY 2.0Źródło: Wikimedia.com/Piotr Drabik CC BY 2.0
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 27 Listopada 2020

Tadeusz Rydzyk już się nie ukryje. Możliwość kontroli jego interesów

W Polsce Radio Maryja oraz TV Trwam mogą liczyć z racji wpływów Tadeusza Rydzyka w obozie władzy na bardzo dobrą pozycję. Nie wszędzie jednak sytuacja prywatnej rozgłośni redemptorysty może spodziewać się tak samo sporej dozy wyrozumiałości co do treści prezentowanych na antenie. Kanadyjski polityk zdecydował się zaapelować do ministerstwa o przyjrzenie się finansom radia.

Tadeusz Rydzyk oraz jego prywatne media, Radio Maryja oraz TV Trwam od lat stanowią jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów w polskim społeczeństwie. Polki i Polacy nie są zadowoleni z rządowych pielgrzymek na wydarzenia organizowane przez toruńskiego redemptorystę.

Ksiądz odmówił komunii Szymonowi Hołowni, działacz nie dowierzał. Ksiądz odmówił komunii Szymonowi Hołowni, działacz nie dowierzał. "Wycedziłem, że nie ma do tego prawa"Czytaj dalej

Dziennikarze przekazali, iż Radio Maryja w Kanadzie może zacząć mówić o sporych problemach. Tamtejsze Ministerstwo Skarbu ma przyjrzeć się finansowaniu radia, które od lat kojarzone jest ze skandalicznymi treściami.

Wielkie problemy Radia Maryja w Kanadzie

To nie pierwszy raz, kiedy Radio Maryja i sam Tadeusz Rydzyk znajdują się w ogniu krytyki za oceanem. Warto tutaj przypomnieć, że najbardziej znany polski redemptorysta już jakiś czas temu uzyskał oficjalny zakaz odprawiania mszy w niektórych części Kanady. 

"Ojciec Tadeusz Rydzyk, szef kontrowersyjnej rozgłośni Radio Maryja w Polsce, otrzymał zakaz odwiedzania archidiecezji Edmonton i podlegających jej parafii. Zakaz wynika z wieloletniego rozpowszechniania przez jego stację treści antysemickich i homofobicznych", informował wówczas B'nai B'rith. 

Jesteście pewni, że nie odpadlibyście na pierwszym pytaniu? Jesteście pewni, że nie odpadlibyście na pierwszym pytaniu? "Milionerzy" potrafią zaskakiwaćCzytaj dalej

Również tym razem Radio Maryja znalazło się w tarapatach ze względu na stosowanie mowy nienawiści na swojej antenie. Wielokrotnie już na terenie Kanady media Tadeusza Rydzyka były adresatami skarg ze względu na propagowanie treści antysemickich. Fakt donosi, iż to właśnie prezes The Centre for Israel and Jewish Affairs, Shimon Koffler Fogel zdecydował się na wystosowanie oficjalnego pisma do Ministerstwa Skarbu Kanady.

Będzie kontrola finansów Radia Maryja?

- W ciągu ostatnich trzech dekad Radio Maryja było niejednokrotnie i powszechnie potępiane przez wiele żydowskich i polskich grup społecznych, a także przez sam Kościół katolicki za rozmyślne rozpowszechnianie antysemityzmu - przeczytać można we fragmencie wniosku zacytowanym przez Fakt. Pojawiły się pierwsze komentarze tamtejszych polityków, którzy od dawna nie ukrywają swoich antypatii względem kontrowersyjnego duchownego.

Thomas Lukaszuk, pełniący w przeszłości funkcję wicepremiera prowincji Alberta, a prywatnie polityk polskiego pochodzenia, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyznał, że już niedługo sytuacja Radia Maryja może zdecydowanie ulec zmianie. Obecnie organizacje redemptorysty są zarejestrowane jako "organizacje charytatywne". Wiąże się to z faktem, iż nie musi on uiszczać w Kanadzie podatków.

- Spodziewamy się, że ministerstwo w niedługim czasie przyjrzy się tej sprawie, i podejrzewam, że odpowiedź będzie pozytywna, a zatem te podmioty zostaną usunięte z listy organizacji charytatywnych - cytuje fragment wypowiedzi Thomasa Lukaszuka Fakt.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
3. Płaca minimalna 2021 do góry, znamy stawki. Uwaga, wzrosną także kary dla wszystkich
4. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

W Polsce Tadeusz Rydzyk nieustannie wzbudza wyjątkowo skrajne uczucia

Przy okazji kolejnych kontrowersji związanych z Tadeuszem Rydzykiem i prowadzonym przez niego Radiem Maryja warto przypomnieć czeską produkcję "Jak Bóg szukał Karela". Redemptorysta jest jednym z istotnych bohaterów dokumentu opowiadającego o religijności w Polsce. Więcej na ten tema pisaliśmy TUTAJ.

Ostatnio w szkole medialnej założyciela Radia Maryja rozpoczęła się konferencja, gdzie zaproszeni goście rozmawiali na temat wyzwań stojących przed osobami wychowującymi osoby trafiające na uczelnie wyższe. Jednym wśród zaproszonych gości był Przemysław Czarnek, przeciwko któremu od początku nominacji na stanowisko ministra trwają protesty w związku z jego homofobicznymi i antysemickimi wypowiedziami.

wtv.pl - portal informacyjny"Łączą nas bez względu na wiarę i przekonania". Agata Duda z niespodziewanym przekazem podczas akcji charytatywnejCzytaj dalej

Źródło: Fakt / Gazeta Wyborcza 

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Drugi najczęściej zabijający Polaków nowotwór. Rak jelita grubego, jakie ma objawy?
  3. Karol Okrasa zdradził nieziemską recepturę na hitowe ziemniaki i soczyste kotlety mielone
  4. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  5. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  6. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  7. Lara Gessler pokazała córeczkę w górskiej scenerii. Z mężem wybrali cudowne miejsce na urlop
  8. Czeka nas niewiarygodnie rzadkie zjawisko. Będzie widoczne gołym okiem, chodzi o Księżyc