wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Prymas Polski wczesnym rankiem zapytany o Rydzyka i urodziny Radia Maryja. Padła całkowicie wymijająca odpowiedź

23 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Kwestia 29. rocznicy założenia Radia Maryja była przedmiotem części wywiadu prymasa Polski dla Radia Zet. Abp Wojciech Polak sprytnie uniknął jednak jasnego ustosunkowania się do toruńskich obchodów. "Nie oglądałem tej transmisji".

    • Abp Wojciech Polak był gościem porannej rozmowy "Radia Zet"

  • Prymas Polski mówił m.in. o rozpoczynającej się akcji szczepiennej oraz limitach wiernych w miejscach kultu religijnego

  • Hierarcha został zapytany również o minione urodziny Radia Maryja. Duchowny zaznaczył jednak, że nie oglądał transmisji

Ja się zaszczepię, ale ta decyzja w przypadku każdego powinna być świadoma i dobrowolna – ocenił prymas Polski. Arcybiskup zaznaczył, że w sensie ścisłym szczepienie nie jest "normalnym obowiązkiem moralnym", wobec czego każdy powinien mieć możliwość wyboru.

Otrzymaliśmy w tym tygodniu dokument Kongregacji Nauki Wiary, który odnosi się do szczepionki i daje zielone światło. Oczekujemy na dniach głosu naszego zespołu bioetycznego KEP, który jeszcze bardziej uszczegółowi argumentację – dodał abp Wojciech Polak.

Dopytywany przez Beatę Lubecką o możliwość zachęcania do szczepień z ambony, gość Radia Zet zaznaczył, że nie wyobraża sobie podobnej inicjatywy.

Prymas: "Nie liczymy co do jednego "

Prowadząca dopytywała prymasa o limity osób w kościołach (obecnie 1 osoba na 15m2) oraz chciała się dowiedzieć, czy są one ściśle przestrzegane przez kapłanów.

Nie liczymy co do jednego pewnie w kościołach, tak ściśle, ale rekomendujemy, zachęcamy i mówimy, żeby limity były przestrzegane – odparł abp Polak. Zaznaczył jednak, ze nie spotkał się z przypadkami, by wymagane limity były "jakoś znacznie przekraczane".

Kontrowersje wokół urodzin Radia Maryja

Wspominając limity wiernych, którzy mogą przebywać w świątyni, dziennikarka zapytała o minione urodziny Radia Maryja, po których pojawiły się głosy o jawnym łamaniu obowiązujących restrykcji (o sprawie pisaliśmy m.in. TUTAJ).

Czytałem opinię sanepidu oraz te, które się pojawiały w prasie. Odpowiedź jest, że było to zachowane. Trudno mi powiedzieć – mówił gość Radia Zet.

Prowadząca wskazała, że według ustaleń dziennikarzy "Konkret 24", którzy przeanalizowali powierzchnię toruńskiego kościoła oraz liczbę osób, które były w nim obecne, w świątyni przebywało zbyt wielu wiernych.

Ja nie mogę powiedzieć, jakie było moje wrażenie, ponieważ nie oglądałem tej transmisji – przekazał abp Polak. Prymas zaznaczył, że nie zna również dokładnie powierzchni Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Chcę tylko podkreślić, że powinniśmy zachowywać te limity – dodał.

źródło: radiozet.pl

Podobne artykuły

Polska

Prof. Simon otrzymuje groźby śmierci za namawianie do szczepień. Członek Rady Medycznej przy premierze na celowniku?

Czytaj więcej >

Polska

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła w Katowicach. Stwierdzono rozległe obrażenia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Kłodzko. Tragedia na torach. Zginęła kobieta

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Musi zapłacić zaległy abonament RTV, mimo że nie ma telewizora. Dziwna reakcja Poczty Polskiej

Czytaj więcej >
Twitter & Śląska Policja

Polska

Wypadek w Katowicach. Pojawiło się nowe nagranie, pokazuje zupełnie inną perspektywę

Czytaj więcej >
Pixabay/cbakobus - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Popularne produkty wycofane ze sklepów. Aż 12 rodzajów lodów skażonych tlenkiem etylenu

Czytaj więcej >