wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zdaniem mieszkańców Torunia, najważniejszym wydarzeniem stulecia jest powstanie Radia Maryja

16 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Radio Maryja zostało wyróżnione przez mieszkańców Torunia. Powstanie rozgłośni uznano za najważniejsze wydarzenie ostatnich stu lat. Medium Tadeusza Rydzyka bezapelacyjnie pogrążyło konkurencję w organizowanym przez miasto plebiscycie.

  • Plebiscyt na najważniejsze wydarzenie ostatnich 100 lat w historii Torunia wygrało założenie Radia Maryja

  • Powstanie toruńskiej rozgłośni zdeklasowało konkurencję

  • Decyzja mieszkańców miasta zaowocuje pamiątkową tablicą

Utworzenie województwa pomorskiego ze stolicą w Toruniu, czy wizyta Jana Pawła II? Nic, wg. mieszkańców Torunia, nie mogło się równać z powstaniem Radia Maryja

Sukces Radia Maryja 

Radio Maryja to pierwsza i jednocześnie największa katolicka rozgłośnia w Polsce. Powstała w 1991 r., od samego początku przyciągała przed radioodbiorniki ogromną rzeszę słuchaczy, którzy mogli cieszyć się transmisjami z mszy świętych, a nawet wspólną modlitwą na antenie. 

Niezmiennie, od samego początku na czele Radia Maryja stoi toruński redemptorysta, Tadeusz Rydzyk. Osoba duchownego od wielu lat budzi ogromne kontrowersje, kapłan znany jest ze śmiałych wypowiedzi o tematyce politycznej, często lekceważy także decyzje Stolicy Apostolskiej, wygłaszając poglądy sprzeczne z nauczaniem papieża. 

Od przeszło tygodnia z nagłówków w mediach w całej Polsce nie schodzą słowa, wygłoszone przez dyrektora Radia Maryja podczas obchodów 29. rocznicy powstania rozgłośni. Założyciel toruńskich mediów katolickich, w obecności uczestniczących w uroczystości czołowych polityków partii rządzącej, bagatelizował czyny pedofilskie, jakich dopuszczali się polscy duchowni. O wytłumaczenie się z kontrowersyjnych słów został poproszony niedawno przez prymasa Polski, a krytyce wypowiedź Rydzyka poddał także znany w mediach społecznościowych ks. Sławomir Dziankowski

Wypowiedź duchownego najwyraźniej nie zrobiła większego wrażenia na mieszkańcach Torunia, ponieważ to właśnie powstanie założonej przez Tadeusza Rydzyka rozgłośni, mieszkańcy miasta uznali najważniejszym wydarzeniem ostatnich 100 lat, w zorganizowanym z okazji rocznicy powrotu stolicy województwa kujawsko-pomorskiego do wolnej Polski plebiscycie. 

Radio Maryja deklasuje konkurencję

"Plebiscyt Stulecia" zakładał możliwość wzięcia udziału w głosowaniu przez każdego mieszkańca Torunia. Wystarczyło tylko wysłać wiadomość SMS z odpowiednim kodem. Kategorie były następujące: "Toruńska Legenda Stulecia", w której wybierano najbardziej zasłużoną dla miasta postać oraz "Toruńskie wydarzenie stulecia"

Co ciekawe, w pierwszej kategorii nie wystąpiła nawet kandydatura Tadeusza Rydzyka, choć trzeba przyznać, że gdyby przyznano możliwość głosowania na toruńskiego redemptorystę, najprawdopodobniej byłby bezkonkurencyjny, podobnie jak powstanie prowadzonej przez niego rozgłośni w drugiej części plebiscytu. 

W kategorii "Toruńskie wydarzenie stulecia", mieszkańcy mieli do wyboru aż 34 niezwykle ważne momenty w historii ojczystej miejscowości Mikołaja Kopernika. Głosować można było chociażby na otwarcie Książnicy Miejskiej, powołanie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, czy wizytę Jana Pawła II w 1999 r. Torunianie byli jednak niemalże jednomyślni. 

Choć liczba biorących udział w plebiscycie nie była imponująca (z 199 469 mieszkańców, w konkursie wzięło udział zaledwie 347 osób), wszystko zostało już rozstrzygnięte. Przeważającą liczbą głosów (aż 249), za najważniejsze wydarzenie stulecia uznano powstanie Radia Maryja. Żaden z konkurujących momentów historycznych nie zbliżył się nawet do wyniku jakie osiągnęło powstanie w 1991 r. pierwszej katolickiej rozgłośni. 

Zgodnie z założeniem organizatorów, 18 stycznia w Toruniu zostanie odsłonięta tablica, upamiętniająca decyzję mieszkańców miasta. Gratulujemy. 

źródło: torun.pl, wp.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >