wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Rydzyk wycofał się pod naporem, ale Radio Maryja nie zmienia kursu. Obrona Henryka Gulbinowicza i żal, że nie pochowano go w katedrze

12 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Radio Maryja staje w obronie Tadeusza Rydzyka. Choć dyrektor rozgłośni przeprosił za swoje słowa, które wypowiedział podczas obchodów urodzin stacji, toruńskie media katolickie wciąż doszukują się ataków w dyskusji na temat pedofilii

  • Na stronie Radia Maryja pojawił się felieton, którego autor podważa decyzje Stolicy Apostolskiej

  • Mowa jest m.in. o decyzji ws. kardynała McCarricka, czy biskupa Gulbinowicza

Autor felietonu opublikowanego na stronie Radia Maryja nie rozumie zarzutów pod adresem zmarłego biskupa Gulbinowicza. 

Radio Maryja wciąż węszy atak na Kościół

Kontrowersyjne słowa Tadeusza Rydzyka, które wygłosił tydzień temu, podczas obchodów 29. urodzin powstania Radia Maryja, wciąż nie schodzą z nagłówków. Dyrektor toruńskiej rozgłośni katolickiej bagatelizował akty pedofilii, jakich dopuszczali się katoliccy księża, a biskupa, który je tuszował nazwał "męczennikiem mediów". 

Obecni podczas wypowiedzi kapłana politycy związani z obozem rządzącym, w żaden sposób nie zareagowali na te słowa. Taką obojętnością nie wykazał się jednak prymas Polski, abp Wojciech Polak, który zażądał wyjaśnień od założyciela Radia Maryja. Ostatecznie Tadeusz Rydzyk wydał oświadczenie, w którym przeprosił tych, którzy poczuli się urażeni jego słowami. 

Wielu przedstawicieli duchowieństwa wciąż jednak staje w obronie dyrektora toruńskiej rozgłośni, a nagłaśnianie aktów pedofilii, jakich dopuszczają się katoliccy księża uznaje za "ataki na Kościół"

Do tego grona dołączył ks. Paweł Bortkiewicz, który w felietonie wygłoszonym w Telewizji Trwam, a zamieszczonym na stronie Radia Maryja, wygłasza swoją opinię na tematy dotyczące watykańskiego raportu w sprawie kardynała McCarricka, czy decyzji o ukaraniu biskupa Gulbinowicza. 

Oderwanie od rzeczywistości 

Wypowiedź ks. Pawła Bortkiewicza, mówiąc delikatnie, stawia pod znakiem pytania o jego lojalność wobec Stolicy Apostolskiej. Materiał przedstawiony na stronie Radia Maryja w sposób wyraźny godzi w autorytet Watykanu, duchowny zarzuca bowiem jego przedstawicielom nieudolność w podejmowaniu decyzji dotyczących karania sprawców pedofilii. Kwestionuje m.in. raport dotyczący kardynała McCarricka, który został wydalony z Kościoła za liczne przypadki nadużyć seksualnych. 

Intrygujące jest milczenie wokół bardzo nieprecyzyjnego, odartego z faktów, źródeł i materiałów dowodowych tzw. Raportu McCarricka. Opublikowano ten raport w wersji bardzo ułomnej i niepełnej, ale go opublikowano. Po co komu raport, który nie spełnia wymogów formalnych? - pytał ks. Bortkiewicz w swoim wystąpieniu. 

Duchowny odniósł się także do decyzji Watykanu o pozbawieniu Henryka Gulbinowicza insygniów biskupich i odebrania mu przywileju pochówku w katedrze. Zeznania ofiar zmarłego hierarchy nazywa "wątpliwymi". 

Natomiast pochówku w katedrze odmawia się człowiekowi, który umiera skazany na podstawie słowa wątpliwego świadka. Jest on pozbawiony zarazem możliwości obrony. - powiedział ks. Bortkiewicz. 

Skandaliczną wypowiedź kapłana, można w całości obejrzeć na kanale YouTube Radia Maryja. Wygląda na to, że dyrektor rozgłośni nie przejął się krytyką prymasa i oburzeniem społecznym i dalej promuje wystąpienia, których autorzy sprzeciwiają się postanowieniom papieża

źródło: radiomaryja.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >