wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Do weterynarzy w święta zgłaszają się dziesiątki osób. Tradycja, która powinna zniknąć na zawsze

26 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Psy i inne czworonogi są często porzucane, a nawet usypiane na święta przez swoich właścicieli. Decydują się oni na ten haniebny krok z różnych przyczyn. Niektóre z powodów i tłumaczeń są naprawdę absurdalne. Weterynarze mówią,

- "Mój pies ma takiego wielkiego, ropiejącego guza, a wnuki przyjeżdżają na święta i nie chcemy, żeby coś złapały" - między innymi takie absurdalne i okrutne tłumaczenia słyszą lekarze weterynarii w grudniu. W okresie przedświątecznym coraz więcej osób decyduje się uśpienie swojego zwierzaka. Powodów nie brakuje, a sami lekarze ponuro nazywają to "świątecznymi porządkami".

- "Kot strasznie się męczy i myśleliśmy, że sam zdechnie, ale jakoś nie chce", "Dostałem psa w spadku po ojcu, ale ja nie chcę mieć zwierząt" - tłumaczą się ludzie. I co najgorsze - nie chcą oni leczyć tych zwierząt, tylko chcą je uśpić i w ten sposób się ich pozbyć.

Wiele osób pragnie mieć spokój na święta i czysty, pachnący dom. W związku z tym decydują się pozbyć najbardziej kłopotliwych członków rodziny. Działa to w podobny sposób, jak celowe oddawanie starszych osób do szpitala, jest równie niechlubnym zwyczajem, o którym słyszymy w mediach od wielu lat. W cieniu tragedii seniorów ma miejsce także tragedia wielu starszych zwierząt. Te nie wrócą już do domu nawet po świętach.

Psy masowo usypiane przez właścicieli na święta. Lekarze odmawiają, wtedy oni szantażują

Najczęściej do gabinetów weterynaryjnych zgłaszają się właściciele psów, które są zaniedbywane przez cały rok i schorowane lub po prostu już stare i nieładnie pachnące, a do tego często z np. ropiejącym guzem. Nie szukają oni pomocy, interesuje ich bowiem tylko i wyłącznie szybkie uśpienie zwierzęcia. Najlepiej jak najtaniej.

Lekarze nie chcą dokonywać eutanazji zwierząt, które można wyleczyć i które "nadają się" jeszcze do życia. Część osób ucieka się wtedy do szantażu. "Jeżeli nie uśpicie psa, to go utopię" - grożą.

Polskie prawo zezwala usypiać jedynie te zwierzęta, które naprawdę cierpią lub których nie da się już uratować, a ich życia nie ma co dłużej przeciągać - są przewlekle chore i odczuwające bardzo silny ból, którego nie da się uśmierzyć, do tego często ślepe, głuche i przerażone.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >