wtv.pl Gospodarka Projekt poselski, który ma pomóc w walce z lukami płacowymi. Już niedługo będzie można kontrolować pracodawców?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Projekt poselski, który ma pomóc w walce z lukami płacowymi. Już niedługo będzie można kontrolować pracodawców?

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Rządzący zaczynają przyglądać się pieniądzom, jakie trafiają co miesiąc na nasze konta? W Sejmie pojawił się kontrowersyjny pomysł. Okazuje się, że sposobem na rozwiązanie luki płacowej ma być kontrola odgórna i ewentualne wyrównywanie pensji na wniosek inspektora bądź samego pracownika.

Najnowszy pomysł polityków poruszający kwestię pieniędzy i wynagrodzenia za wykonywaną pracę może nie spodobać się sporej części Polek i Polaków. W zamyśle ma on pomóc w walce z nierównością płac zależnych od płci .

W Sejmie pojawił się pomysł, by można było kontrolować to, ile pracodawca płaci swoim pracownikom . Pod lupę inspektora, bądź na wniosek pracowników trafi fakt, czy kobiety nie otrzymują za tę sama pracę mniej pieniędzy .

Wynagrodzenia będą równe? Walka z luką płacową trwa

Pomysł jest o tyle kłopotliwy, że spora część pracowników oraz samych pracodawców potraktować to może jako atak, oraz pozbawienie prywatności w kwestii otrzymywanych pieniędzy . Spora część krytycznie odnosi się do zaglądania do prywatnych kieszeni przez polityków.

Katarzyna Ueberhan z Lewicy, która reprezentuje projekt dotyczący wyrównania wynagrodzeń, podkreśla, że jest on bardzo ważny. - Luka płacowa między kobietami i mężczyznami stanowi w Polsce jeden z istotnych problemów na rynku pracy . Przekłada się on na mniejszą aktywność zawodową kobiet - przekazała polityczka.

Wskazuje ona, że mniejsze zarobki to również mniejsza satysfakcja z pracy , ale przede wszystkim niższy standard życia . W przypadku mniejszych pieniędzy za wykonywaną pracę zmniejszeniu ulega również emerytura , gdyż odprowadzane do ZUS składki również są mniejsze.

Jak dokładnie wyglądać ma proces walki z luką płacową ? Okazuje się, że nie tylko państwowy inspektor będzie miał prawo wnioskować o to, by pracodawca wyrównał wynagrodzenia wypłacane pracownikom.

Pieniądze trafią do dyskryminowanych kobiet?

Prawo przewiduje, że wynagrodzenia mają być równe , jednak w praktyce bardzo często jest to jedynie martwy przepis. Posłowie Lewicy przekazują, że w Polsce różnica między pieniędzmi wypłacanym za pracę kobietom i mężczyznom to nawet 14 proc .

Politycy składający wniosek chcą, by inspektor z urzędu mógł skontrolować pracodawców. Kontroli podlegać będzie fakt, czy kobieta i mężczyzna na tym samym stanowisku i z tym samym zakresem obowiązków otrzymują takie samo wynagrodzenie .

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

W przypadku wykrycia dyskryminacji ze względu na płeć pracodawca zostanie zobowiązany do jego wyrównania . To jednak nie wszystko, co zakłada najnowszy projekt Lewicy.

Nie tylko inspektor będzie mógł zbadać, czy kobieta zarabia mniej. W założeniach projektu wskazano, że sam pracownik będzie mógł wystąpić z wnioskiem o wyrównanie płac .

Kobiety zarabiają mniej i wykonują więcej nieodpłatnej pracy

Na początku 2020 roku Parlament Europejski przekazał, że w UE kobiety zarabiają 16 proc. mniej za każdą godzinę pracy niż ich koledzy na tych samych stanowiskach . - Równość płac to nie tylko kwestia sprawiedliwości, ale także pobudzenia gospodarki - stanowczo przekazał PE.

30 stycznia zeszłego roku uchwalano rezolucję wzywającą KE do podjęcia konkretnych działań mających pomóc w załataniu luki płacowej. W dokumencie podkreślono, że nawet 30 proc . różnicy w wynagrodzeniach między kobietami i mężczyznami wynika z pracy kobiet w sektorach gorzej opłacanych , w tym głównie opiekuńczych.

Dodano jednocześnie, że kobiety pracują więcej . Poza pracą zawodową wykonują również znacznie więcej obowiązków w ramach płacy nieodpłatnej .

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, superbiz.se.pl, europarl.europa.eu Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia