wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zaskakujące doniesienia z północy kraju, prognoza pogody spłatała figla. Zdjęcia obiegają sieć

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Ostatnia prognoza pogody zaskoczyła część Polaków. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Lasy Państwowe na bieżąco relacjonowały zjawisko, jakie wreszcie zawitało w Polsce. Opady śniegu mogą wystąpić jeszcze dziś w nocy.

Z roku na rok zimy przestają satysfakcjonować miłośników lepienia bałwanów czy jeżdżenia na sankach. Niemal zerowe opady sprawiają, że najmroźniejsza pora roku zaczyna przypominać jesień. Prognoza pogody tym razem wykazała, że szczególne powody do radości mają nie tylko mieszkańcy terenów górskich.

Cieszyć powinni się też przedsiębiorcy, czerpiący zyski z branży narciarskiej. Ewentualne poluzowanie obostrzeń w połączeniu ze zbliżającymi się warunkami atmosferycznymi zwiastuje niemałe zyski. Warto jednak pamiętać o szczególnej ostrożności przy planowaniu zimowych ferii w ośrodkach turystycznych.

Ostatnia prognoza pogody mówi sama za siebie. W Polsce zawitał śnieg

Lasy Państwowe za pośrednictwem Twittera wskazały na pierwsze opady śniegu. Co ciekawe, miały one miejsce na Pomorzu. Stanowi to nie lada zaskoczenie, ponieważ prognozy pogody nie zapowiadały nagłego opadu. Opublikowane zdjęcie ukazuje, że pokrywa śnieżna, jak na koniec listopada, wcale nie należała do najcieńszych

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej również opublikował fotografię z zaśnieżonych rejonów Polski. Na terenie Zakopanego, Kasprowego Wierchu oraz Śnieżki już miały miejsce opady. Prognoza pogody w wydaniu ekspertów informuje o nadchodzącym śniegu w podgórskich i górskich miejscowościach. Na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna wynosi obecnie 12 cm.

Synoptycy odkryli także wystąpienie podobnego zjawiska właśnie na północy Polski. "Prognoza pogody na noc. Na północy oraz miejscami na południu więcej chmur i słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze noc pogodna ale chłodna: od -3°C do 0°C, w górach około -5°C, tylko nad morzem około 4°C. Na zachodzie nad ranem miejscami mgły" - czytamy we wpisie IMGW na Twitterze. 

Mgły mogą stanowić zagrożenie w ruchu drogowym. Chwila nieuwagi może zakończyć się tragedią. Pamiętajmy, by nie przekraczać dozwolonej prędkości. Piesi zaś powinni zaopatrzyć się w kamizelki z odblaskiem lub zachowywać szczególną ostrożność na pasach. 

Niestety, wydano również ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Tam prognoza pogody wykazała zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników. Wiadomości IMGW powinna dotrzeć zarówno do dzieci, jak i do seniorów. Uderzenie wrażliwą częścią ciała o krawężnik może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. "Temperatura minimalna od -1°C do 2°C, temperatura minimalna gruntu od -3°C do 0°C" - podają synoptycy. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej po przeanalizowaniu prognozy pogody deklaruje, że dziś mieliśmy do czynienia z dynamiczną oraz bodźcową pogodą. Mogą one niekorzystnie wpływać na nasz organizm oraz samopoczucie. "Rano, z uwagi na silny stres zimna, w całym kraju mogą wystąpić bardzo niekorzystne warunki biometeorologiczne" - czytamy w komunikacie. 

Od końca lata uważnie obserwowano niepokojące zjawiska hydrologiczne, jakie miały miejsce nad Odrą. Zakończenie suszy wiązało się z silnym wzrostem sum opadów. Dziś sytuacja zdaje się stabilna. "Notujemy 2 stany ostrzegawcze w dorzeczu Odry; Liczba stacji z przepływem poniżej SNQ (wyznacznik niżówki hydrologicznej) rośnie bardzo powoli i notowana jest obecnie na 18 stacjach" - deklarują eksperci.

Pomorze Zachodnie zmagało się zaś z burzami. Instytut odnotował grzmienie w rejonie Białogardu, Gryfic, Trzebiatowa i Dziwnowa.

Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia oznaczają występowanie warunków atmosferycznych mogących stworzyć zagrożenie dla zdrowia, życia lub do powstania strat materialnych.

Źródło: [Twitter/IMGW BIP-Meteo Polska/Lasy Państwowe]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >