Zaskakujące doniesienia z północy kraju, prognoza pogody spłatała figla. Zdjęcia obiegają sieć
Z roku na rok zimy przestają satysfakcjonować miłośników lepienia bałwanów czy jeżdżenia na sankach. Niemal zerowe opady sprawiają, że najmroźniejsza pora roku zaczyna przypominać jesień. Prognoza pogody tym razem wykazała, że szczególne powody do radości mają nie tylko mieszkańcy terenów górskich.
Cieszyć powinni się też przedsiębiorcy, czerpiący zyski z branży narciarskiej. Ewentualne poluzowanie obostrzeń w połączeniu ze zbliżającymi się warunkami atmosferycznymi zwiastuje niemałe zyski. Warto jednak pamiętać o szczególnej ostrożności przy planowaniu zimowych ferii w ośrodkach turystycznych.
Ostatnia prognoza pogody mówi sama za siebie. W Polsce zawitał śnieg
Lasy Państwowe za pośrednictwem Twittera wskazały na pierwsze opady śniegu. Co ciekawe, miały one miejsce na Pomorzu. Stanowi to nie lada zaskoczenie, ponieważ prognozy pogody nie zapowiadały nagłego opadu. Opublikowane zdjęcie ukazuje, że pokrywa śnieżna, jak na koniec listopada, wcale nie należała do najcieńszych.
Pierwsze zimowe doniesienia z Pomorza! Poprószyło też na Kaszubach❄ Jak sytuacja u Was?
— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) November 20, 2020
????M. Grabarek #NadleśnictwoKolbudy pic.twitter.com/DDpxmaITRn
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej również opublikował fotografię z zaśnieżonych rejonów Polski. Na terenie Zakopanego, Kasprowego Wierchu oraz Śnieżki już miały miejsce opady. Prognoza pogody w wydaniu ekspertów informuje o nadchodzącym śniegu w podgórskich i górskich miejscowościach. Na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna wynosi obecnie 12 cm.
❄️Dzisiejszego poranka zabieliło się również na Kaszubach.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) November 20, 2020
????Uważajcie na drogach!
Fot. Mirosław Miętus
????Dane pomiarowe ze stacji hydrologicznych i meteorologicznych:https://t.co/dKn6djCAaz#IMGW #śnieg #meteo #ochłodzenie pic.twitter.com/vV6VUxWjd3
Synoptycy odkryli także wystąpienie podobnego zjawiska właśnie na północy Polski. "Prognoza pogody na noc. Na północy oraz miejscami na południu więcej chmur i słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze noc pogodna ale chłodna: od -3°C do 0°C, w górach około -5°C, tylko nad morzem około 4°C. Na zachodzie nad ranem miejscami mgły" - czytamy we wpisie IMGW na Twitterze.
????Prognoza pogody na noc.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) November 20, 2020
Na północy oraz miejscami na południu więcej chmur i słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze noc pogodna ale chłodna: od -3°C do 0°C, w górach około -5°C, tylko nad morzem około 4°C. Na zachodzie nad ranem miejscami mgły.#IMGW pic.twitter.com/JZD91zKvkN
Mgły mogą stanowić zagrożenie w ruchu drogowym. Chwila nieuwagi może zakończyć się tragedią. Pamiętajmy, by nie przekraczać dozwolonej prędkości. Piesi zaś powinni zaopatrzyć się w kamizelki z odblaskiem lub zachowywać szczególną ostrożność na pasach.
Niestety, wydano również ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Tam prognoza pogody wykazała zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników. Wiadomości IMGW powinna dotrzeć zarówno do dzieci, jak i do seniorów. Uderzenie wrażliwą częścią ciała o krawężnik może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. "Temperatura minimalna od -1°C do 2°C, temperatura minimalna gruntu od -3°C do 0°C" - podają synoptycy.
Ubiegłej doby praktycznie w całej Polsce notowano opady deszczu, w górach i obszarach podgórskich śniegu. Na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna wynosi obecnie 12 cm.❄️❄️❄️
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) November 20, 2020
Fot. Michał Trzebunia
Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu#IMGWmeteo pic.twitter.com/0Wg6Azy1CG
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej po przeanalizowaniu prognozy pogody deklaruje, że dziś mieliśmy do czynienia z dynamiczną oraz bodźcową pogodą. Mogą one niekorzystnie wpływać na nasz organizm oraz samopoczucie. "Rano, z uwagi na silny stres zimna, w całym kraju mogą wystąpić bardzo niekorzystne warunki biometeorologiczne" - czytamy w komunikacie.
Od końca lata uważnie obserwowano niepokojące zjawiska hydrologiczne, jakie miały miejsce nad Odrą. Zakończenie suszy wiązało się z silnym wzrostem sum opadów. Dziś sytuacja zdaje się stabilna. "Notujemy 2 stany ostrzegawcze w dorzeczu Odry; Liczba stacji z przepływem poniżej SNQ (wyznacznik niżówki hydrologicznej) rośnie bardzo powoli i notowana jest obecnie na 18 stacjach" - deklarują eksperci.
Pomorze Zachodnie zmagało się zaś z burzami. Instytut odnotował grzmienie w rejonie Białogardu, Gryfic, Trzebiatowa i Dziwnowa.
Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia oznaczają występowanie warunków atmosferycznych mogących stworzyć zagrożenie dla zdrowia, życia lub do powstania strat materialnych.
Źródło: [Twitter/IMGW BIP-Meteo Polska/Lasy Państwowe]