wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

IMGW ostrzega, tegoroczna zima jeszcze zaskoczy. Nawet pół metru śniegu, -20 stopni

6 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Bieżąca prognoza pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie pozostawia złudzeń. Jedynie dwa województwa nie muszą martwić się sytuacją atmosferyczną. Silny mróz, porywisty wiatr, zamarzające powierzchnie dadzą się nam we znaki. Do

  • Po dwóch dniach ocieplenia w całej Polsce właśnie panują mrozy. Niestety, w 14 województwach sytuacja może zagrażać naszemu życiu i zdrowiu

  • Najgorsze warunki zapanują na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Mieszkańcy okolicznych gmin otrzymali alert RCB

  • IMGW wydało ostrzeżenia 3 stopnia. Niepokoi także poziom wód w dorzeczach Wisły i Odry

  • W nocy w północno-wschodniej części kraju temperatura może spaść nawet do -20 stopni Celsjusza

Początki zmian atmosferycznych miały miejsce już ostatniej nocy. Wówczas odnotowano zaskakująco zróżnicowaną temperaturę. W południowo-zachodniej części Polski termometry wskazywały między 0 a 2 stopniami Celsjusza. W Suwałkach zaś wykazano -17,8 stopni Celsjusza.

Grunty zaś były maksymalnie zmarźnięte. Pomiary ukazały -28 stopni Celsjusza. Prognoza pogody wywołała reakcję Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Najnowsza prognoza pogody zwiastuje kolejne zagrożenia

Pracownicy rządowej instytucji wprost zaapelowali do Polaków o korzystanie z numerów alarmowych, gdy tylko dojdzie do zagrożenia zdrowia lub życia. Może dojść także do przerw w dostawach prądu.

"Alert RCB został uruchomiony w części powiatów woj. lubelskiego i podkarpackiego. Uwaga! Jutro (7.02) intensywne opady śniegu. Bardzo trudne warunki na drogach. Zadzwoń - tel. 112, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Możliwe przerwy w dostawie prądu" - czytamy w wiadomości.

Ostrzeżenia wydano także dla mieszkańców województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, podlaskiego, mazowieckiego, śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego i lubelskiego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej spośród niebezpiecznych zjawisk wskazał na intensywne opady śniegu, zawieje śnieżne, marznący deszcz, a także silny mróz. 

Opady śniegu na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Śląsku mają sięgnąć od 30 do 50 centymetrów.

Doszło także od przekroczenia stanów ostrzegawczych w 13. dorzeczu Wisły i 10. dorzeczu Odry. IMGW informuje o rozwoju zjawisk lodowych na rzekach w północnej i wschodniej części Polski. 

"Uwaga, wydane zostały ostrzeżenia na silny mróz dla północno - wschodniej Polski. W nocy słupki rtęci mogą spaść tam poniżej -20°C. W najbliższych dniach pogoda będzie dynamiczna, z licznymi niebezpiecznymi zjawiskami dlatego śledźcie aktualne ostrze"- ostrzegają meteorolodzy.

Na południu i zachodzie Polski pogoda będzie także niekorzystnie wpływać na nasze organizmy. "W Polsce płn.-wsch., niekorzystne warunki w dzień przejściowo poprawią się do korzystnych. Na pozostałym obszarze kraju niekorzystna biotropia pogody w ciągu dnia okresowo osłabnie do obojętnej" - dodaje IMGW.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej]

Podobne artykuły

Pogoda

Uwaga, nadchodzi diametralna zmiana pogody. Są ostrzeżenia

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

Szykuje się nagła zmiana pogody. Czeka nas śnieg, zamieci i temperatura poniżej zera

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

IMGW ostrzega przed przymrozkami prawie w całym kraju

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

Przymrozki i śnieg. IMGW ostrzega

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

Prognoza pogody na Wielkanoc. Wiosennie nie będzie, pojawi się nawet śnieg

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

Tuż przed świętami na Polskę spadną ogromne ilości śniegu. Alarmy dla 4 województw

Czytaj więcej >