wtv.pl > Polska > Proboszcz wawelskiej Katedry nie żyje. Odejście duchownego uczczono dźwiękiem Dzwonu Zygmunta
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:06

Proboszcz wawelskiej Katedry nie żyje. Odejście duchownego uczczono dźwiękiem Dzwonu Zygmunta

Nie żyje
JackPease Photography/flickr.com

W wieku 67 lat zmarł ks. prałat Zdzisław Sochacki, proboszcz Katedry na Wawelu. W czwartek po godz. 17 rozległ się dźwięk Dzwonu Zygmunta, mający upamiętnić odejście cenionego duchownego.

Kapłan był wyjątkowo zaangażowany w ochronę katedry, grobów królów i pary prezydenckiej.

Proboszcz Katedry na Wawelu nie żyje

W czwartek po godz. 17 przed wawelską Katedrą dał się słyszeć głośny dźwięk Dzwonu Zygmunta, dający o sobie znać tylko w wyjątkowych sytuacjach.

W istocie, okoliczności były niecodzienne - w wieku 67 lat odszedł niezwykle ceniony proboszcz parafii archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława, ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Duchowny w ostatnim czasie przebywał w szpitalu, ale jak przekazał TVN24 metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski, wszyscy spodziewali się, że wyjdzie z niego lada dzień.

- Spodziewaliśmy się, że dzisiaj, najpóźniej jutro, opuści szpital - powiedział biskup - Tymczasem odszedł, głęboko wierzymy, do domu Ojca - dodał.

Kapłan, który ukochał Katedrę

Służbę w wawelskiej Katedrze ks. Sochacki rozpoczął w 2007 r., mianowany na funkcję proboszcza przez kardynała Stanisława Dziwisza.

Duchowny bardzo zaangażował się w opiekę nad kościołem. Szczególną troską otaczał groby spoczywających w świątyni królów oraz pary prezydenckiej: Lecha i Marii Kaczyńskich.

Kapłan czuwał nad realizowanym dzięki finansowaniu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa procesem renowacji sarkofagów i krypt władców, bohaterów narodowych i poetów, znajdujących się w świątyni.

Za czasu posługi ks. Sochackiego przeprowadzono modernizację monitoringu kościelnego oraz założono alarmy przeciwpożarowe, które w szybkim tempie potrafią zlokalizować zagrożenie.

Ks. prałat podkreślał, że powołanie jest łaską od Boga, której nie należy się obawiać mimo wielu doświadczeń i nowych wyzwań czekających na współczesnych kapłanów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: tvn24.pl, wtv.pl

Tagi: Kraków
Powiązane