Prezydent Andrzej Duda. Zuma/SplashNews.com/East NewsŹródło: Zuma/SplashNews.com/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 22 Kwietnia 2020

Duda prze do wyborów prezydenckich w czasie pandemii. Straszy pogrążeniem się kraju w chaosie

Prezydent wskazał, że nieprzeprowadzenie wyborów w majowym terminie doprowadziłoby do paraliżu państwa. "Jeśli nie wybierzemy prezydenta, to kraj pogrąży się w chaosie. Może opozycji podoba się ta perspektywa, ale dla obywateli, dla zwykłych ludzi będzie ona dramatyczna", przekazał w rozmowie z "Gazetą Polską".

Treść rozmowy Andrzeja Dudy z tygodnikiem przytacza RMF FM. Podczas wywiadu, wpisując się w narrację przyjętą przez Prawo i Sprawiedliwość, zapewnił, że przełożenie wyborów byłoby jawnym naruszeniem zasad gwarantowanych przez konstytucję. Duda ocenił, że wobec kryzysu epidemiologicznego, z którym boryka się nasz kraj, bezpieczeństwo obywateli uzależnione jest od utrzymania ciągłości władzy. Tego zaś, jak dodał, nie można dokonać przez przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

Andrzej Duda pojawił się na nagłej konferencji prasowej. Zwrócił się do Polaków z nietypowym apelemAndrzej Duda pojawił się na nagłej konferencji prasowej. Zwrócił się do Polaków z nietypowym apelemCzytaj dalej

Prezydent: "Opozycja sama ustaliła te przepisy"

Zdaniem Dudy przeprowadzenie głosowania w formie tradycyjnej, nawet przy zachowaniu tzw. społecznego dystansu, rodziłoby pytania wobec ich bezpieczeństwa. – W mojej ocenie propozycja głosowania korespondencyjnego wynika z troski o zdrowie wyborców. Pomysłodawcy chcą zminimalizować ryzyko podczas udziału w wyborach, przy zachowaniu wszystkich warunków przesądzających o ich demokratyczności – przekazał.

– Dzisiejszy rząd działa na podstawie przepisów obowiązujących od niemal 12 lat – zapewniał Andrzej Duda, powołując się na wprowadzone w roku 2008 przepisy umożliwiające ogłoszenie stanu epidemicznego. – Czy teraz te przepisy przestały się opozycji podobać? Sama je ustaliła – przekonywał w rozmowie z "Gazetą Polską".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dzieci nie wrócą do szkół po wakacjach? Minister odniósł się do największych obaw rodziców
2. ZUS opublikował komunikat w sprawie "trzynastek". Bardzo ważna informacja

Odnosząc się do apeli opozycyjnych polityków oraz części obywateli, powiedział: – Nie ma dziś ani potrzeby, ani podstaw konstytucyjnych do tego, by wprowadzać rygor stanu nadzwyczajnego, bo obowiązujące prawo całkowicie wystarcza do tego, by walczyć skutecznie z koronawirusem.

Duda przestrzegł, że bez wyborów w kraju zabraknie podmiotu politycznego, który wedle konstytucji decyduje o tym, czy dana ustawa wejdzie w życie, czy też nie. – A to by oznaczało, że żadne prawo – nawet nie wiem, jak potrzebne i wyczekiwane przez obywateli – nie wejdzie w życie. W polskim prawodawstwie nie ma przepisu odnoszącego się do takiego stanu. Marszałek Sejmu nie może w takiej sytuacji zastąpić prezydenta – zapewnił, cytowany przez RMF.

Dodał, że wybory to nie tylko święto demokracji. – To przede wszystkim nasz obowiązek zapewnienia sobie skutecznego działania państwa – ocenił.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska firma produkuje materiał nieprzepuszczający wirusów. Stał się prawdziwym hitem
  2. Rząd wydał nowe rozporządzenie. Jedna grupa Polaków natychmiast wróci do pracy, nie zasłonią się koronawirusem
  3. Tragedia w polskim parku narodowym. Jest gorzej, niż przypuszczaliśmy
  4. Prezes Pekao niespodziewanie złożył rezygnację. W nocy podano nazwisko następcy, zaskoczeni?
  5. Dzieci nie wrócą do szkół po wakacjach? Minister odniósł się do największych obaw rodziców
  6. Trzy miesiące byli na morzu. W końcu dotarli do portu, nikt nie mógł uwierzyć w wyniki badań

Źródło: rmf24.pl