wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Prezes PiS znów zaczyna? Kontrowersyjne słowa o aborcji, a raczej o jej zakazie

9 Lipca 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Prezes PiS zapowiada, że najprawdopodobniej wkrótce prawa polskich kobiet zostaną jeszcze bardziej ograniczone. Podczas wizyty w telewizji TRWAM Jarosław Kaczyński musiał zmierzyć się z pytaniem o aborcję. Według jego zapowiedzi katoliccy fundament

Jarosław Kaczyński podkreślał, że sprawa aborcji jest dla jego partii bardzo skomplikowana, nie wyszedł jednak ze studia bez zapowiedzi zaostrzenia prawa.

Prezes PiS tłumaczy się z aborcji

Kaczyński został zapytany o kwestię aborcji przez jednego z widzów programu "Rozmowy niedokończone" na antenie Telewizji Trwam. Szybko przypomniał, że w Trybunale Konstytucyjnym znajdują się wnioski dotyczące ustawy o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. W istocie grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości zwróciła się do kierowanego przez Julię Przyłębską TK z wnioskiem o zbadanie, czy przepisy dotyczące możliwości aborcji ze względu na ciężkie wady płodu są zgodne z konstytucją. – Ja osobiście liczę na to, że ten wyrok pewnego dnia, i to może nieodległego, zostanie wydany, ale na to naprawdę wpływu żadnego nie mamy – mówił prezes PiS, choć wcześniej sam nazywał Przyłębską swoim "odkryciem towarzyskim".

Zapewnił również, że w partii nie ma obecnie poparcia dla zawartego w latach 90. "kompromisu aborcyjnego" – W obecnym kształcie PiS, kiedyś było inaczej, ludzie, którzy byliby za tym, żeby aborcja była w tym obecnym zakresie, wąskim, ale jednak dopuszczalna, jest niewielu – mówił – Bardzo bym chciał, żeby ta aborcja eugeniczna została co najmniej ograniczona do takich wypadków skrajnych – dodał. 

Polskie prawo aborcyjne daje wiele do życzenia. Przewiduje prawo kobiety do decydowania o swojej ciąży jedynie w trzech przypadkach: nieodwracalnego uszkodzenia płodu, pochodzenia ciąży z przestępstwa oraz zagrożenia dla zdrowia lub życia matki.

Źródło: TVN24

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >