Prezes PiS. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 9 Lipca 2020

Prezes PiS znów zaczyna? Kontrowersyjne słowa o aborcji, a raczej o jej zakazie

Prezes PiS zapowiada, że najprawdopodobniej wkrótce prawa polskich kobiet zostaną jeszcze bardziej ograniczone. Podczas wizyty w telewizji TRWAM Jarosław Kaczyński musiał zmierzyć się z pytaniem o aborcję. Według jego zapowiedzi katoliccy fundamentaliści już wkrótce będą mieli się z czego cieszyć.

Jarosław Kaczyński podkreślał, że sprawa aborcji jest dla jego partii bardzo skomplikowana, nie wyszedł jednak ze studia bez zapowiedzi zaostrzenia prawa.

Jarosław Kaczyński nagle przerwał milczenie i przemówił. Zatrważające, wielu będzie wściekłychJarosław Kaczyński nagle przerwał milczenie i przemówił. Zatrważające, wielu będzie wściekłychCzytaj dalej

Prezes PiS tłumaczy się z aborcji

Kaczyński został zapytany o kwestię aborcji przez jednego z widzów programu "Rozmowy niedokończone" na antenie Telewizji Trwam. Szybko przypomniał, że w Trybunale Konstytucyjnym znajdują się wnioski dotyczące ustawy o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. W istocie grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości zwróciła się do kierowanego przez Julię Przyłębską TK z wnioskiem o zbadanie, czy przepisy dotyczące możliwości aborcji ze względu na ciężkie wady płodu są zgodne z konstytucją. – Ja osobiście liczę na to, że ten wyrok pewnego dnia, i to może nieodległego, zostanie wydany, ale na to naprawdę wpływu żadnego nie mamy – mówił prezes PiS, choć wcześniej sam nazywał Przyłębską swoim "odkryciem towarzyskim".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Antoni Macierewicz w bardzo ostrych i wulgarnych słowach. Puściły mu nerwy, wszystko opublikowane "zdrada i zaprzaństwo"
2. Chcą zamknąć granice? Niepokojące doniesienia z południa Europy. Decyzja zapadła

Zapewnił również, że w partii nie ma obecnie poparcia dla zawartego w latach 90. "kompromisu aborcyjnego" – W obecnym kształcie PiS, kiedyś było inaczej, ludzie, którzy byliby za tym, żeby aborcja była w tym obecnym zakresie, wąskim, ale jednak dopuszczalna, jest niewielu – mówił – Bardzo bym chciał, żeby ta aborcja eugeniczna została co najmniej ograniczona do takich wypadków skrajnych – dodał. 

Polskie prawo aborcyjne daje wiele do życzenia. Przewiduje prawo kobiety do decydowania o swojej ciąży jedynie w trzech przypadkach: nieodwracalnego uszkodzenia płodu, pochodzenia ciąży z przestępstwa oraz zagrożenia dla zdrowia lub życia matki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Aż 17 tysięcy osób straciło ostatnio prawo jazdy. Wszyscy popełnili taki sam błąd
  2. Wąż grasuje po wsiach na Mazowszu. Straż pożarna pilnie prosi o pomoc
  3. Pies uratował mieszkańców całego domu jednorodzinnego w Nowej Soli. Niezwykła historia
  4. Agata Duda pojawia się w amerykańskim spocie. O co chodzi?
  5. TVP odpowiedziało na zarzuty czytania z promptera przez Andrzeja Dudę podczas debaty prezydenckiej. Będziecie zdumieni
  6. Niesamowite nagranie. Pszczoły zwalczają atak szerszenia gotując go na miejscu

Źródło: TVN24