wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jak Polska wypada w światowym indeksie wolności prasy? W 2020 r. było najgorzej w historii

10 Lutego 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Czym jest indeks wolności prasy, czyli Press Freedom Index? Od wielu lat specjaliści zajmujący się mediami na całym świecie otrzymują kwestionariusze, gdzie opowiadają o sytuacji prasy, internetu, czy telewizji w poszczególnych krajach. Na podstawi

Na stronie "Reporterów bez granic" ("Reporters without borders") znaleźć można aktualne oraz archiwalne indeksy wolności prasy (Press Freedom Index). Z danych udostępnianych dla Polski od 2013 roku wynika, że z każdym rokiem niezależność mediów w naszym kraju jest w coraz gorszym stanie.

W związku z dzisiejszym protestem "Media bez wyboru" warto przyjrzeć się cenionemu na całym świecie Press Freedom Index. Co roku tworzony jest ranking 180 krajów na świecie oraz poziomu wolności ich prasy. Niestety trend, w jakim znalazła się Polska, bardzo dobrze obrazuje nastrój, który doprowadził do dzisiejszego protestu.

Polska w Press Freedom Index z 2020 r. najniżej w swojej historii

Dotarcie do Press Freedom Index nie jest trudne i wymaga zaledwie kilku kliknięć. Dane prezentowane przez "Reporterów bez granic" nie są informacjami, którym trudno wierzyć. Na ich ustaleniach i wskazaniach bazują tak cenione i wpływowe organizacje, jak m.in. ONZ.

Polska w roku 2020 zajęła 62. miejsce pod względem wolności prasy, telewizji, czy internetu. Ostatni Press Freedom Index wskazał, że od czasu pojawienia się Polski w zestawieniu w 2013 roku sytuacja rodzimych mediów jest najgorsza w historii prowadzonych badań.

Jeszcze w 2013 r. mogliśmy się pochwalić miejscem 22. Rok później — w 2014 r. było lepiej, gdyż w Press Freedom Index Polskę znaleźć można było na 19. miejscu. Po zanotowaniu kolejnego wzrostu (w 2015 r. zajęliśmy miejsce 18.) w 2016 r. przyszło prawdziwe załamanie. W ciągu 12 miesięcy wolność i niezależność mediów drastycznie spadła. Z pierwszej 20 trafiliśmy na miejsce 47.

Źródło: screen rsf.org; dane dla Polski

W stosunku do poprzedniego roku niezależność polskich mediów została oceniona jeszcze gorzej, tak by w tym roku po raz kolejny przesunąć granicę najgorszego wyniku w Press Freedom Index jeszcze niżej. W zakładce dotyczącej naszego kraju można dowiedzieć się, dlaczego sytuacja mediów zostaje tak krytycznie oceniana.

Warto również dowiedzieć się, kto tak naprawdę decyduje o ocenie i na czym polega wyciąganie średniej. Pozwala to na oddalenie argumentów oceniających Press Freeedom Index, jako nierzetelne źródło informacji na ten temat.

"Reporterzy bez granic" wyjaśniają sytuację słabnącej niezależności mediów w Polsce

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie rsf.org dowiedzieć można się, że wynik Polski w Press Freedom Index to efekt m.in. działań rządu. Organizacja wskazuje, że rząd "dąży do ujarzmienia systemu sprawiedliwości" i "zaczyna mieć to realny wpływ na wolność wypowiedzi".

"Reporterzy bez granic" dodają jednocześnie, że obecnie "niektóre sądy stosują obecnie art. 212 kodeksu karnego, zgodnie z którym dziennikarze mogą zostać skazani nawet na rok więzienia za zniesławienie, chociaż kodeks cywilny zapewnia obywatelom wszelką ochronę, jakiej potrzebują, jeśli zostaną zniesławieni". Zdaniem autorów Press Freedom Index ma to nijako wpływać na pojawianie się autocenzury.

W argumentacji niskiego wyniku Polski w rankingu wolności prasy "Reporterzy bez granic" zdecydowali się również krytycznie odnieść do sposobu działania mediów państwowych. Pod adresem TVP padło kilka wyjątkowo mocnych stwierdzeń.

- [...] mowa nienawiści są nadal regułą w państwowych mediach, które zostały przekształcone w tuby propagandowe. Ich nowi dyrektorzy nie tolerują sprzeciwu ani neutralności ze strony pracowników i zwalniają tych, którzy odmawiają przestrzegania - czytamy na stronie "Reporterów bez granic" w uzasadnieniu wyniku Polski w Press Freedom Index.

Jak powstaje ranking, który jest ceniony i poważany do tego stopnia, że dzięki jego badaniom z 2017 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie Sudanu i tamtejszych problemów z wolnością słowa? Zbieranie danych służących do stworzenia rankingu to długi i żmudny proces.

Na jakiej podstawie kraje oceniane są w Press Freedom Index?

Wskaźnik wolności prasy publikowany jest od 2002 r. (Polska występuje w nim od 2013 r.) i od tego czasu 180 krajów co roku ocenianych jest pod względem niezależności mediów. Badane są m.in. pluralizm, niezależność mediów (sprawdzane jest, w jakim stopniu media działają niezależnie od źródeł władzy oraz wpływów politycznych), stopień autocenzury, kwestie prawne otaczające działalność mediów, czy transparentność redakcji oraz stopień nadużyć i przemocy.

Sama ankieta składającą się z 87 pytań dostępna jest w 20 językach i trafia do prawników, socjologów, dziennikarzy, czy ekspertów cenionych w badanych krajach oraz regionach objętych rankingiem Press Freedom Index. Wyniki opracowywane są w skali od 0 do 100, gdzie 100 oznacza najniższą wolność i niezależność mediów. W 2020 r. Polska otrzymała 28,65 punktów. Wyżej znalazły się m.in. Rumunia (25,91), Botswana (23,56), czy Kostaryka (10,53).

Więcej na temat protestu "Media bez wyboru" przeczytać możecie >TUTAJ

Źródło: Wikipedia / rsf.org

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Bp Edward Janiak

Polska

Biskup Edward Janiak nie żyje. Zmarły kapłan odszedł w wieku 69 lat

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Alina Zienowicz - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Impas w rozmowach medyków z Ministerstwem Zdrowia. Protest będzie trwał?

Czytaj więcej >
Pixabay/stevepb

Polska

W piątek ruszają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia i medyków

Czytaj więcej >
Nie żyje Józef Zbigniew Polak

Polska

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska

Polska nie zamierza zapłacić kary za Kopalnię Turów. Unia Europejska potrąci ją z dotacji

Czytaj więcej >
Pixabay/sarconi, Pxfuel CC0

Polska

Kopalnia Turów. Narasta niepokój wśród mieszkańców Bogatyni. „Czechów nie obsługujemy"

Czytaj więcej >