wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jak Polska wypada w światowym indeksie wolności prasy? W 2020 r. było najgorzej w historii

10 Lutego 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Czym jest indeks wolności prasy, czyli Press Freedom Index? Od wielu lat specjaliści zajmujący się mediami na całym świecie otrzymują kwestionariusze, gdzie opowiadają o sytuacji prasy, internetu, czy telewizji w poszczególnych krajach. Na podstawi

Na stronie "Reporterów bez granic" ("Reporters without borders") znaleźć można aktualne oraz archiwalne indeksy wolności prasy (Press Freedom Index). Z danych udostępnianych dla Polski od 2013 roku wynika, że z każdym rokiem niezależność mediów w naszym kraju jest w coraz gorszym stanie.

W związku z dzisiejszym protestem "Media bez wyboru" warto przyjrzeć się cenionemu na całym świecie Press Freedom Index. Co roku tworzony jest ranking 180 krajów na świecie oraz poziomu wolności ich prasy. Niestety trend, w jakim znalazła się Polska, bardzo dobrze obrazuje nastrój, który doprowadził do dzisiejszego protestu.

Polska w Press Freedom Index z 2020 r. najniżej w swojej historii

Dotarcie do Press Freedom Index nie jest trudne i wymaga zaledwie kilku kliknięć. Dane prezentowane przez "Reporterów bez granic" nie są informacjami, którym trudno wierzyć. Na ich ustaleniach i wskazaniach bazują tak cenione i wpływowe organizacje, jak m.in. ONZ.

Polska w roku 2020 zajęła 62. miejsce pod względem wolności prasy, telewizji, czy internetu. Ostatni Press Freedom Index wskazał, że od czasu pojawienia się Polski w zestawieniu w 2013 roku sytuacja rodzimych mediów jest najgorsza w historii prowadzonych badań.

Jeszcze w 2013 r. mogliśmy się pochwalić miejscem 22. Rok później — w 2014 r. było lepiej, gdyż w Press Freedom Index Polskę znaleźć można było na 19. miejscu. Po zanotowaniu kolejnego wzrostu (w 2015 r. zajęliśmy miejsce 18.) w 2016 r. przyszło prawdziwe załamanie. W ciągu 12 miesięcy wolność i niezależność mediów drastycznie spadła. Z pierwszej 20 trafiliśmy na miejsce 47.

Źródło: screen rsf.org; dane dla Polski

W stosunku do poprzedniego roku niezależność polskich mediów została oceniona jeszcze gorzej, tak by w tym roku po raz kolejny przesunąć granicę najgorszego wyniku w Press Freedom Index jeszcze niżej. W zakładce dotyczącej naszego kraju można dowiedzieć się, dlaczego sytuacja mediów zostaje tak krytycznie oceniana.

Warto również dowiedzieć się, kto tak naprawdę decyduje o ocenie i na czym polega wyciąganie średniej. Pozwala to na oddalenie argumentów oceniających Press Freeedom Index, jako nierzetelne źródło informacji na ten temat.

"Reporterzy bez granic" wyjaśniają sytuację słabnącej niezależności mediów w Polsce

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie rsf.org dowiedzieć można się, że wynik Polski w Press Freedom Index to efekt m.in. działań rządu. Organizacja wskazuje, że rząd "dąży do ujarzmienia systemu sprawiedliwości" i "zaczyna mieć to realny wpływ na wolność wypowiedzi".

"Reporterzy bez granic" dodają jednocześnie, że obecnie "niektóre sądy stosują obecnie art. 212 kodeksu karnego, zgodnie z którym dziennikarze mogą zostać skazani nawet na rok więzienia za zniesławienie, chociaż kodeks cywilny zapewnia obywatelom wszelką ochronę, jakiej potrzebują, jeśli zostaną zniesławieni". Zdaniem autorów Press Freedom Index ma to nijako wpływać na pojawianie się autocenzury.

W argumentacji niskiego wyniku Polski w rankingu wolności prasy "Reporterzy bez granic" zdecydowali się również krytycznie odnieść do sposobu działania mediów państwowych. Pod adresem TVP padło kilka wyjątkowo mocnych stwierdzeń.

- [...] mowa nienawiści są nadal regułą w państwowych mediach, które zostały przekształcone w tuby propagandowe. Ich nowi dyrektorzy nie tolerują sprzeciwu ani neutralności ze strony pracowników i zwalniają tych, którzy odmawiają przestrzegania - czytamy na stronie "Reporterów bez granic" w uzasadnieniu wyniku Polski w Press Freedom Index.

Jak powstaje ranking, który jest ceniony i poważany do tego stopnia, że dzięki jego badaniom z 2017 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie Sudanu i tamtejszych problemów z wolnością słowa? Zbieranie danych służących do stworzenia rankingu to długi i żmudny proces.

Na jakiej podstawie kraje oceniane są w Press Freedom Index?

Wskaźnik wolności prasy publikowany jest od 2002 r. (Polska występuje w nim od 2013 r.) i od tego czasu 180 krajów co roku ocenianych jest pod względem niezależności mediów. Badane są m.in. pluralizm, niezależność mediów (sprawdzane jest, w jakim stopniu media działają niezależnie od źródeł władzy oraz wpływów politycznych), stopień autocenzury, kwestie prawne otaczające działalność mediów, czy transparentność redakcji oraz stopień nadużyć i przemocy.

Sama ankieta składającą się z 87 pytań dostępna jest w 20 językach i trafia do prawników, socjologów, dziennikarzy, czy ekspertów cenionych w badanych krajach oraz regionach objętych rankingiem Press Freedom Index. Wyniki opracowywane są w skali od 0 do 100, gdzie 100 oznacza najniższą wolność i niezależność mediów. W 2020 r. Polska otrzymała 28,65 punktów. Wyżej znalazły się m.in. Rumunia (25,91), Botswana (23,56), czy Kostaryka (10,53).

Więcej na temat protestu "Media bez wyboru" przeczytać możecie >TUTAJ

Źródło: Wikipedia / rsf.org

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polska

Robisz zakupy przez internet? Sprawdź, które sklepy oferują zniżki dla klientów!

Czytaj więcej >

Polska

Brak pieniędzy na spłatę raty kredytu hipotecznego – co robić?

Czytaj więcej >

Polska

Z jaką odzieżą można świetnie połączyć golfy męskie? Odpowiadamy

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk obchodzi urodziny

Polska

Tadeusz Rydzyk obchodzi dziś 76. urodziny

Czytaj więcej >
Pomimo złej pogody w sobotę na Krupówkach pojawiły się tłumy turystów.

Polska

Wymowne zdjęcia z Krupówek i Sopotu. Turyści już są na miejscu

Czytaj więcej >
Skandal w policji

Polska

Wyszła na jaw wielka afera w policji. Oskarżenia są porażające

Czytaj więcej >