wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czołowi politycy PiS złamali rządowe zakazy. Jest reakcja policji

10 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Prawo i Sprawiedliwość znowu lekceważy procedury. Czołowi politycy tej partii na czele z Jarosławem Kaczyńskim, wzięli dzisiaj udział w obchodach 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Pomimo szalejącej w Polsce epidemii i dopiero co uchwalonego prawa zaka

Politycy PiS zebrali się dzisiaj rano na placu Piłsudskiego w Warszawie, by uczcić pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, w wyniku której 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. Obchody zostały zorganizowane pomimo epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, który zabił już prawie 100 tysięcy osób na całym świecie.

Prawo i Sprawiedliwość lekceważy procedury

Wprowadzone kilkanaście dni temu zakazy zgromadzeń, przemieszczania się oraz pozamykane przymusowo zakłady pracy dotknęły praktycznie każdego z nas. Mają na celu spłaszczenie krzywej zachorowań i odciążenie polskich szpitali. Obostrzenia są bardzo skrupulatnie egzekwowane przez polską policję. Jak się jednak okazuje, niczym w orwellowskim Folwarku zwierzęcym "Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych". Podczas gdy Polacy nie mogą zebrać się w grupie więcej niż dwóch osób, nie narażając się na grzywnę w wysokości nawet 5000 zł. Partia rządząca zbiera się na obchodach kompletnie, nie przestrzegając tym samym własnych apelów i stanowionego niedawno prawa. Zapytana o te wydarzenie policja tłumaczy zaś, że "nie mamy w tym przypadku do czynienia ze zgromadzeniem w trybie ustawy, a poszczególne osoby wykonują swoje zadania w ramach pełnionych urzędów i funkcji".

Dotyczące zwykłych Polaków obostrzenia od kilkunastu dni paraliżują życie w kraju. Zakazano wstępu do lasów i parków, przemieszczanie się po ulicach w większych grupach większych niż dwie osoby jest surowo zabronione. Osobom poniżej 18 roku życia nie wolno wychodzić z domu bez opieki dorosłych niezależnie od okoliczności. 

W kontekście lekceważenia procedur warto zaznaczyć, że obchody dotyczyły katastrofy, w której sprawie śledztwo Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, wykazało bardzo poważne uchybienia właśnie na poziomie proceduralnym, bez których bardzo prawdopodobne jest, że do tragedii by nie doszło. Podobnie jak teraz, procedury miały za zadanie zapewnić bezpieczeństwo najważniejszym osobom w państwie. Podczas dzisiejszych obchodów na zarażenie się wirusem narażono prezydenta, premiera, a nawet prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Europejska śmiertelność zarażenia wirusem szacowana jest na około 6,8%. Dotychczas, na świecie zaraziło się nim ponad 1,6 miliona ludzi, zmarło 98 tysięcy, a wyzdrowiało 360 tysięcy. Epidemia spowodowała całkowity paraliż światowej gospodarki oraz gwałtowny wzrost bezrobocia. Tylko w Polsce już kilkadziesiąt tysięcy firm zgłosiło wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej. 

Źródło: wyborcza.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >