prawo i sprawiedliwość. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 10 Kwietnia 2020

Czołowi politycy PiS złamali rządowe zakazy. Jest reakcja policji

Prawo i Sprawiedliwość znowu lekceważy procedury. Czołowi politycy tej partii na czele z Jarosławem Kaczyńskim, wzięli dzisiaj udział w obchodach 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Pomimo szalejącej w Polsce epidemii i dopiero co uchwalonego prawa zakazującego zgromadzeń zebrali się w dużej grupie, by uczcić pamięć ofiar.

Politycy PiS zebrali się dzisiaj rano na placu Piłsudskiego w Warszawie, by uczcić pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, w wyniku której 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. Obchody zostały zorganizowane pomimo epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, który zabił już prawie 100 tysięcy osób na całym świecie.

Marta Kaczyńska opublikowała zdjęcie rodziców z młodości. PoruszająceMarta Kaczyńska opublikowała zdjęcie rodziców z młodości. PoruszająceCzytaj dalej

Prawo i Sprawiedliwość lekceważy procedury

Wprowadzone kilkanaście dni temu zakazy zgromadzeń, przemieszczania się oraz pozamykane przymusowo zakłady pracy dotknęły praktycznie każdego z nas. Mają na celu spłaszczenie krzywej zachorowań i odciążenie polskich szpitali. Obostrzenia są bardzo skrupulatnie egzekwowane przez polską policję. Jak się jednak okazuje, niczym w orwellowskim Folwarku zwierzęcym "Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych". Podczas gdy Polacy nie mogą zebrać się w grupie więcej niż dwóch osób, nie narażając się na grzywnę w wysokości nawet 5000 zł. Partia rządząca zbiera się na obchodach kompletnie, nie przestrzegając tym samym własnych apelów i stanowionego niedawno prawa. Zapytana o te wydarzenie policja tłumaczy zaś, że "nie mamy w tym przypadku do czynienia ze zgromadzeniem w trybie ustawy, a poszczególne osoby wykonują swoje zadania w ramach pełnionych urzędów i funkcji".

KSP o obchodach katastrody smolenskiej

Dotyczące zwykłych Polaków obostrzenia od kilkunastu dni paraliżują życie w kraju. Zakazano wstępu do lasów i parków, przemieszczanie się po ulicach w większych grupach większych niż dwie osoby jest surowo zabronione. Osobom poniżej 18 roku życia nie wolno wychodzić z domu bez opieki dorosłych niezależnie od okoliczności. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Przełom w walce z epidemią. Wszystko dzięki pracy polskich naukowców
2. Polski lek na koronawirusa. Innowacyjny pomysł naukowców z Warszawy

W kontekście lekceważenia procedur warto zaznaczyć, że obchody dotyczyły katastrofy, w której sprawie śledztwo Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, wykazało bardzo poważne uchybienia właśnie na poziomie proceduralnym, bez których bardzo prawdopodobne jest, że do tragedii by nie doszło. Podobnie jak teraz, procedury miały za zadanie zapewnić bezpieczeństwo najważniejszym osobom w państwie. Podczas dzisiejszych obchodów na zarażenie się wirusem narażono prezydenta, premiera, a nawet prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Europejska śmiertelność zarażenia wirusem szacowana jest na około 6,8%. Dotychczas, na świecie zaraziło się nim ponad 1,6 miliona ludzi, zmarło 98 tysięcy, a wyzdrowiało 360 tysięcy. Epidemia spowodowała całkowity paraliż światowej gospodarki oraz gwałtowny wzrost bezrobocia. Tylko w Polsce już kilkadziesiąt tysięcy firm zgłosiło wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest prosty sposób na ograniczenie ryzyka zarażenia bliskich w Wielkanoc. Wiele osób o nim zapomina
  2. W nadchodzące lato w sklepach nie znajdziemy ani truskawek, ani malin? Problem jest głębszy
  3. Kamil Durczok znowu prowokuje. Złamał zakaz i się pochwalił
  4. Ujawniono najważniejszy punkt dzisiejszej konferencji Szumowskiego i Morawieckiego. Będą kolejne “rekomendacje”
  5. Polski kardynał wezwał duchownych do oddania pensji. “Jałmużna tylko ze swoich, powinna zaboleć"
  6. Podali zasięg koronawirusa, gdy jedziesz rowerem. Ryzyko jest ogromne

Źródło: wyborcza.pl