wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Co z rekompensatami za prąd? Będzie inaczej, niż obiecywano

14 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Prąd drożeje z roku na rok. Wraz z doniesieniami o wzroście kosztów, pojawił się temat rekompensat. Jednak czy dotyczą one każdego? Tak obiecywał rząd na początku. Teraz okazuje się, że jednak sprawa wygląda nieco inaczej. Rekompensaty będą, ale ty

Prąd drożeje. Co z rekompensatami? Będą, ale tylko na najuboższych

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, był gościem Radia Plus. Polityk został zapytany o sprawę rekompensat za prąd. Jak się okazuje, dotyczy to głównie osób mniej zamożnych.

- Będą one dotyczyć stu procent zwrotu tego, co zostało podniesione dla osób w pierwszym progu podatkowym. To jest jedyne kryterium. Do tych osób mniej zamożnych to jest kierowane - powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Sprawa może wywołać niemałe zamieszanie i oburzenie, gdyż do tej pory była mowa o rekompensatach dla wszystkich. Rząd nagle postanowił zmienić zdanie.

- Polskie rodziny, indywidualni odbiorcy energii nie poniosą kosztów wzrostu cen energii, który jest wzrostem obiektywnym, nie wynikającym oczywiście z działań rządu - mówił wizepremier w radiowej Trójce jeszcze w styczniu. Dziś okazuje się, że za "polskimi rodzinami" kryją się jedynie rodziny w pierwszym progu podatkowym i tylko one mogą liczyć na owe rekompensaty.

Pełne rekompensaty za podwyżki cen prądu będą dla osób z tak zwanego pierwszego progu podatkowego, czyli według rządu zaliczają się do nich osoby zarabiające miesięcznie nie więcej niż 7127 zł brutto. O takim kryterium poinformował Jacek Sasin w poniedziałek w Radiu Plus.

Zanim jednak rekompensaty trafią do rodzin mniej zamożonych, będą musiały one wciąż, przez cały rok, płacić więcej za prąd. Zmiany a wraz z nimi obiecane rekompensaty wejdą w życie dopiero w 2021 roku - zapowiedział Jacek Sasin w Radiu Plus, gdyż dopiero wtedy będzie można określić wysokość zużycia energii przez danego odbiorcę. Będzie trzeba także złożyć odpowiedni wniosek. Minister aktywów państwowych szacuje, że państwo dołoży do rekompensat 3 miliardy złotych.

Wyborcy obecnie rządzącej partii, do których trafią rekompensaty, być może pomyślą, że rząd dał im je z własnej kieszeni, jednak zapominając przy tym, że ta rządowa kieszeń jest kieszenią wspólną wszystkich Polaków.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >