wtv.pl > Polska > Co z rekompensatami za prąd? Będzie inaczej, niż obiecywano
Pamela Obuchowska
Pamela Obuchowska 19.03.2022 08:40

Co z rekompensatami za prąd? Będzie inaczej, niż obiecywano

wtv
WTV.pl

Prąd drożeje. Co z rekompensatami? Będą, ale tylko na najuboższych

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, był gościem Radia Plus. Polityk został zapytany o sprawę rekompensat za prąd. Jak się okazuje, dotyczy to głównie osób mniej zamożnych.

- Będą one dotyczyć stu procent zwrotu tego, co zostało podniesione dla osób w pierwszym progu podatkowym. To jest jedyne kryterium. Do tych osób mniej zamożnych to jest kierowane - powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Sprawa może wywołać niemałe zamieszanie i oburzenie, gdyż do tej pory była mowa o rekompensatach dla wszystkich. Rząd nagle postanowił zmienić zdanie.

- Polskie rodziny, indywidualni odbiorcy energii nie poniosą kosztów wzrostu cen energii, który jest wzrostem obiektywnym, nie wynikającym oczywiście z działań rządu - mówił wizepremier w radiowej Trójce jeszcze w styczniu. Dziś okazuje się, że za "polskimi rodzinami" kryją się jedynie rodziny w pierwszym progu podatkowym i tylko one mogą liczyć na owe rekompensaty.

Pełne rekompensaty za podwyżki cen prądu będą dla osób z tak zwanego pierwszego progu podatkowego, czyli według rządu zaliczają się do nich osoby zarabiające miesięcznie nie więcej niż 7127 zł brutto. O takim kryterium poinformował Jacek Sasin w poniedziałek w Radiu Plus.

Zanim jednak rekompensaty trafią do rodzin mniej zamożonych, będą musiały one wciąż, przez cały rok, płacić więcej za prąd. Zmiany a wraz z nimi obiecane rekompensaty wejdą w życie dopiero w 2021 roku - zapowiedział Jacek Sasin w Radiu Plus, gdyż dopiero wtedy będzie można określić wysokość zużycia energii przez danego odbiorcę. Będzie trzeba także złożyć odpowiedni wniosek. Minister aktywów państwowych szacuje, że państwo dołoży do rekompensat 3 miliardy złotych.

Wyborcy obecnie rządzącej partii, do których trafią rekompensaty, być może pomyślą, że rząd dał im je z własnej kieszeni, jednak zapominając przy tym, że ta rządowa kieszeń jest kieszenią wspólną wszystkich Polaków.

Tagi: Polska