Praca to źródło naszego utrzymania. Niestety w dobie kryzysu wiele osób może ją stracić.. NeedpixŹródło: Needpix
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 28 Marca 2020

Tysiące polskich firm w krytycznej sytuacji. Ankieta wskazała, że szykują się masowe zwolnienia

Praca to źródło naszego utrzymania. Niestety w dobie kryzysu wiele osób może ją stracić. Sytuacja wielu polskich firm jest naprawdę fatalna. Jak wynika z wyników ankiety Konfederacji Lewiatan, aż 70 proc. pracodawców może rozpocząć masowe zwolnienia. 55 proc. firm już odczuwa skutki panującej epidemii.

Bez rządowego wsparcia blisko 47 proc. pracodawców może zacząć zwalniać w ciągu najbliższych trzech tygodni, 68 proc. firm może się zamknąć, a 69 proc. zacznie redukować zatrudnienie - takie wnioski płyną z ankiety przeprowadzonej przez Konfederację Lewiatan.

Lidl wprowadza ważne zmiany dla klientów. Dotyczą nie tylko seniorów, warto pamiętaćLidl wprowadza ważne zmiany dla klientów. Dotyczą nie tylko seniorów, warto pamiętaćCzytaj dalej

Praca to źródło utrzymania, którą wiele osób może stracić przez kryzys wywołany pandemią wirusa 

Eksperci biją na alarm, że tak źle jeszcze nie było i należy szykować się na poważny kryzys gospodarczy, a to się wiąże z masowymi zwolnieniami. O skutki pandemii zapytanych zostało aż 800 firm. Pytania dotyczyły wpływu wirusa na prowadzone przez nich biznesy i tego, jak sytuacja wpływa na pozycję osób zatrudnionych. Badanie online Konfederacja przeprowadziła w dniach 23-25.03.2020 r. Odpowiedzi, jakie otrzymała, niestety nie są zbyt optymistyczne.

Jak czytamy na stronie innpoland.pl, aż 55 proc. pytanych firm już dziś bardzo poważnie odczuwa skutki panującego wirusa. Aż 69 proc. planuje redukcje zatrudnienia, a 47 proc. przyznało, że na pomoc państwa może poczekać maksymalnie 3 tygodne, póżniej zaczną się masowe zwolnienia pracowników.

– Im więcej firm i miejsc pracy obejmiemy pomocą, tym łatwiej będzie poradzić sobie z wychodzeniem z tej sytuacji i powrotem do normalności – napisał na Twitterze Jacek Męcina. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Rossmann i Biedronka musiały zostać zamknięte. Dziesiątki pracowników poddanych kwarantannie
2. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy

Najgorsza sytuacja dotyczy małych firm. Tu aż 72 proc. pracodawców planuje zwolnienia, oraz średnich - aż 80 proc. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy, aż 54 proc. pytanych firm planuje zwolnić ok. 20-50 proc. pracowników.

 ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polacy jednak zagrają z Finlandią. Mecz już o 19, zagra Krzysztof Piątek
  2. Skarbówka będzie mogła zablokować twoje konto. Wystarczy jedna rzecz, aby stracić dostęp do pieniędzy
  3. Maseczki powinien nosić każdy? Profesor nie pozostawia złudzeń, wyznał prawdę
  4. Zmarł dwa dni po wykonaniu testu. Osierocił szóstkę dzieci, miał być całkiem zdrowy
  5. Jarek Jakimowicz doszukuje się światowego spisku? "Złamie się nam psyche a później..."
  6. Nagranie nieba nad Europą sprzed roku i teraz jest niesamowite. Gigantyczna różnica

Źródło: innpoland.pl