wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Polska chce zaciągnąć pożyczkę od Unii Europejskiej na astronomiczną kwotę. Złożono już wniosek

24 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Pożyczka, którą od Unii Europejskiej planuje zaciągnąć polski rząd, będzie trzecim co do wielkości niskoprocentowym kredytem przyznanym po epidemii koronawirusa. Zapomoga EU miałaby pomóc w ochronie miejsc pracy w czasach po pandemii. Wniose

Choć niemal wszystkie państwa, które dotknęła epidemia, nadal liżą rany po wywołanym lockdownem kryzysie, nie jest wykluczone, że podobny scenariusz czeka nas już w niedalekiej przyszłości. Eksperci wielokrotnie wskazywali, że jesienią, wobec nadchodzącego sezonu grypowego, najprawdopodobniej będziemy musieli zmierzyć się z drugą falą epidemii. Doniesienia te w dzisiejszej wypowiedzi potwierdził niejako rzecznik rządu, dodając, że mimo wcześniejszych zapewnień drugi lockdown może być jednak możliwy.

Pożyczka na 11 mld euro

– Mamy głęboką nadzieję, że do lockdownu nie dojdzie, że nie będzie potrzeby podejmowania tak drastycznych działań. Ale nie można tego powiedzieć z absolutną pewnością, bo epidemia nie informuje nas o swoich zamiarach z wyprzedzeniem. Mamy w tej chwili wzrost zachorowań – przekazał w TVP Radosław Fogiel, rzecznik rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Rządy nadal usiłują jednak uporać się ze skutkami pierwszej fali koronawirusa, która w europejskie państwa uderzyła w okolicach początku marca. Polscy rządzący złożyli wniosek do Unii Europejskiej o przyznanie przeszło 11 miliardów euro, wskazuje RMF FM. Dzięki przyznanym środkom państwo miałoby m.in. sfinansować obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne, a także wydatki związane ze wsparciem dla osób, które prowadzącą własną działalność. Rząd miałby wspomóc też firmy zatrudniające do 50 osób.

Na spłatę niskoprocentowej pożyczki Polska miałaby 15 lat, a środki pozwoliłby na utrzymanie zatrudnienia, co stanowi ogromne wyzwanie w post-epidemicznym krajobrazie na rynku pracy. By nasz kraj otrzymał środki od UE, konieczne jest jeszcze zaakceptowanie wniosku przez Radę Unii Europejskiej. Jak wskazuje rmf24.pl, wnioski przygotowały już kolejne państwa. Unijna inicjatywa ma zapewnić łącznie ponad 81 miliardów euro 15 krajom członkowskim.

Pozostaje nam wyrazić nadzieję, że środki zapewnione przez Unię Europejską nie będą musiały zostać zwiększone wobec nadchodzącej jesieni i związanym z nią sezonem grypowym.

Źródło: rmf24.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Pixabay/pasja1000

Polska

Ruszyła rejestracja na trzecią dawkę szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jak się zapisać?

Czytaj więcej >

Polska

RMF FM: stan wyjątkowy prawdopodobnie zostanie przedłużony

Czytaj więcej >
pixabay.com/mirkosajkov

Polska

26 września spis wiernych we wszystkich kościołach katolickich w Polsce. Powrót do tradycji po przerwie

Czytaj więcej >

Polska

Straż Graniczna: przy granicy polsko-białoruskiej zmarła kolejna osoba

Czytaj więcej >
wtv,pl

Polska

Nie warto unikać rachmistrzów. Może nas czekać wysoka kara

Czytaj więcej >
Kielce

Polska

Świętokrzyskie: 13-latka urodziła martwego noworodka. Ojcem okazał się 71-latek, który wkrótce później zmarł

Czytaj więcej >