Powrót dzieci do szkół. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 8 Stycznia 2021

Na chwilę przed konferencją rządu mamy wiadomość ZNP. Kiedy powrót dzieci do szkół?

Kiedy ogłoszony zostanie powrót dzieci do szkół? MEN dziś o 14:00 wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym powie, co dalej z uczniami klas 1-3. Tymczasem skontaktowaliśmy się z rzeczniczką Związku Nauczycielstwa Polskiego. Okazuje się, że na chwilę przed konferencją rząd nawet nie skonsultował się ze stroną społeczną.

  • Minister edukacji zapowiedział, że dziś, 8 stycznia zostaną wydane rekomendacje ws. powrotu dzieci do szkół
  • Konferencja rządu wraz z ogłoszeniem decyzji o przyszłości klas 1-3 będzie miała miejsce o 14
  • Rzeczniczka prasowa ZNP na chwilę przed briefingiem zdradziła, jak nie przebiegały konsultacje PiS-u ze stroną społeczną

2 dni temu Przemysław Czarnek zapowiedział wdrożenie nauczania stacjonarnego dla najmłodszych uczniów. Wskazał jednak, że powrót dzieci do szkół będzie miał miejsce, zakładając, że nie dojdzie do radykalnego wzrostu zachorowań. Deklarację polityka znacznie stonował minister zdrowia. Adam Niedzielski zalecił podejście do możliwych zmian z dozą dystansu.

Kiedy zostanie ogłoszony z powrót do szkół? "Ze stroną społeczną nie są konsultowane żadne decyzje"

Dziś o godzinie 14:00 Rada Ministrów ostatecznie przetnie wszelkie spekulacje związane z powrotem dzieci do szkół. Postanowiliśmy skontaktować się z rzeczniczką Związku Nauczycielstwa Polskiego - Magdaleną Kaszulanis, a także z przewodniczącą komisji edukacji m.st. Warszawy - Dorotą Łobodą.

W rozmowie z naszą redakcją obie wskazały, że samorządowcy, nauczyciele, dyrektorzy, czy związkowcy nie mają dostępu do informacji w kluczowych dla nich sprawach. Powrót dzieci do szkół nie oznacza jedynie zmiany miejsca nauczania.

Decyzja MEM będzie wymagać od gmin wydania środków z budżetu na zabezpieczenia, a nauczyciele wraz z dyrektorami będą musieli przygotować się i dostosować się do obowiązujących przepisów sanitarnych. 

70 tys. pracowników sieci Biedronka dostało kontrowersyjny prezent. Już za 3 dni czeka ich koncert Zenka Martyniuka70 tys. pracowników sieci Biedronka dostało kontrowersyjny prezent. Już za 3 dni czeka ich koncert Zenka MartyniukaCzytaj dalej

 - Nie posiadamy żadnych innych informacji od tych, które są dostępne. Z partnerami i stroną społeczną nie są konsultowane żadne decyzje, rozporządzenia, czy prawo, które wchodzi z dnia na dzień. Też czekamy na konferencję ministra edukacji - zadeklarowała Magdalena Kaszulanis. 

 - Wszyscy chcemy wrócić do szkół. Szczególnie jeśli chodzi o klasy 1-3, gdzie kontakt z nauczycielem i rówieśnikami jest niezwykle ważny. Ze strony nauczycieli, uczniów, czy rodziców jest chęć powrotu do sal lekcyjnych. Chcemy jednak, żeby spotkania były w pełni bezpieczne, żebyśmy nie mieli sytuacji, która rozegrała się jesienią, zwłaszcza, że trzecia fala zachorowań podobno już stoi przed naszymi granicami - komentowała rzeczniczka prasowa ZNP. 

Przedstawicielka Związku Nauczycielstwa Polskiego zaznacza, że niezbędne jest jak najszybsze zaszczepienie nauczycieli. W rozmowie z naszą redakcją wskazała wprost, że jest to nasz "interes społeczny"

 - Przed powrotem dzieci do szkół nauczyciele powinni być odpowiednio zabezpieczeni. Dobrą informacją jest, że pedagodzy zostali zakwalifikowani do pierwszego etapu Narodowego Planu Szczepień Przeciw COVID-19. Zła informacja jest taka, że nauczyciele znaleźli się na samym końcu kolejki w pierwszej grupie - podaje dla naszej redakcji.

Magdalena Kaszulanis apeluje także o zwiększenie subwencji oświatowej, czyli środków na edukację, jakie rząd kieruje do samorządów. Jest to niezbędne przy zapewnianiu maseczek ochronnych i płynów, służących do dezynfekcji rąk - Finansowanie działania szkół jest kompetencją samorządów, które wiedzą, jakich rzeczy konkretnie potrzebują pedagodzy i uczniowie - deklaruje rzeczniczka ZNP.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV]