wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Powrót do szkół trudniejszy, niż można było zakładać. Nauczyciele ujawniają niepokojący proceder

26 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Powrót do szkół czeka nas już w następnym tygodniu, a mimo to środowisko nauczycielskie nadal wskazuje, że nie wszystkie placówki są należycie do tego przygotowane. Co więcej, pojawiły się doniesienia o nietypowych dokumentach, jakie

Szef MEN gościł w programie Money.pl, w którym odpowiadał na pytania Mateusza Ratajczaka. Prowadzący postanowił zapytać ministra edukacji o niepokojące doniesienia, według których wielu dyrektorów każe podpisywać nauczycielom oświadczenia, w których zrzekają się oni jakichkolwiek roszczeń, gdyby zarazili się po powrocie do nauczania stacjonarnego. Pracownik ma podpisać dokument, w którym stwierdza, że pracuje na własną odpowiedzialność, jest świadomy zagrożenia i nie będzie podejmował żadnych kroków prawnych, jeśli ulegnie zakażeniu.

Powrót do szkół w oczach ministra edukacji

Pytany, czy tak powinno być, Dariusz Piontkowski odparł: – Absolutnie nie. Wielokrotnie już o tym mówiliśmy. Dyrektor nie ma podstawy prawnej do tego, aby żądać tego typu oświadczeń od nauczycieli i pracowników. Takie oświadczenie nie będzie miało zresztą mocy prawnej, nawet gdyby coś się zdarzyło.

Piontkowskiego zapytano również o to, czy nie boi się skarg ze strony rodziców, którzy zakażą się po powrocie ich dzieci do szkół i mogliby zapukać do drzwi Ministerstwa Edukacji, pytając, kto jest odpowiedzialny za tę sytuację. – Tak samo człowiek, który zarazi się na ulicy, na weselu czy gdziekolwiek indziej może mieć pretensje do kogoś, że doszło do zakażenia. Proszę pamiętać o tym, że epidemii nie wywołał ani polski rząd, ani jakikolwiek inny. To nieszczęście, które dotknęło cały świat, i my dziś próbujemy jedynie zorganizować życie w okresie epidemii.

– Mamy tak naprawdę dwa wyjścia: albo całkowicie się zamknąć i uważać, że wyjście z domu jest ogromnym zagrożeniem i doprowadzić do lockdownu [...], a z drugiej strony spróbować zorganizować to życie na nowo, tak jak się ono toczy w sklepach, galeriach handlowych, obiektach kultury, sportowych, przy wychodzeniu na ulicę, korzystania z wyjazdów wakacyjnych – kontynuował minister edukacji. – Przecież to wszystko się dzisiaj odbywa, a nagle część z państwa próbuje zasugerować, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego będzie jeden wielki armagedon i wszyscy się wzajemnie od siebie pozarażają.

– Szkoła jest jednym z wielu miejsc w przestrzeni publicznej, gdzie trzeba próbować funkcjonować na nowych warunkach – wskazał szef MEN, dodając, że prawie wszystkie państwa europejskie zdecydowały się na powrót do nauczania stacjonarnego, a w niektórych krajach rok szkolny rozpoczął się już w połowie sierpnia. – Proszę pamiętać również, że od kilku miesięcy funkcjonują przedszkola i ja nie słyszałem o tym, aby był masowa skala zachorowań w przedszkolach w Polsce.

Źródło: Money.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >