wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Skandaliczny spot TVP oburzył nauczycieli z całej Polski. Przedstawia wizję szkoły i utopii, która nigdy nie istniała

25 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Powrót do szkół, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, nastąpi już 1 września. I choć zarówno środowisko nauczycielskie, jak i rodzice uczniów mają pewne wątpliwości co bezpieczeństwa takiego pomysłu, resort

Szczegóły spotu zrealizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przy współpracy z Telewizją Polską oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przytacza WP. W materiale dzieci witają się za pomocą łokci, kichają w chusteczki, a na korytarzu, na którym przedziwnym trafem znalazła się jedynie garstka uczniów, oddzielają ich przeszło metrowe odstępy. "Kto by pomyślał, że dzieci zatęsknią za szkołą. Jednak teraz, po kilkumiesięcznej przerwie związanej z epidemią koronawirusa, najmłodsi wręcz nie mogą doczekać się powrotu do tradycyjnej nauki i spotkania z przyjaciółmi oraz nauczycielami", czytamy na stronie TVP. Szkoła ukazana w nagraniu, jak wskazują jednak nauczyciele, nie istnieje.

Powrót do szkół idealizowany przez TVP

Jak podaje Wirtualna Polska, spot z początku ukazał się na stronie TVP. Dopiero po kilku godzinach pojawił się w serwisie MEN. Resort wskazał, że pokazane w materiale zalecenia "są sformułowane w sposób zrozumiały i przystępny, a przekaz słowny wzmocniony odpowiednimi obrazami. Materiał powstał na bazie wytycznych sanitarnych MEN, MZ i GIS".

Wspomniane zalecenia przedstawia jeden z uczniów, który przekonuje, że obecnie należy bardziej uważać. "Po wejściu do szkoły zdezynfekujmy ręce, witajmy się, używając łokcia, zabierajmy swoje jedzenie i picie, używajmy swoich przyborów, myjmy często dłonie i nie dotykajmy nimi ust i nosa", mówi i dodaje, że na przerwach należy zachować odległość. Tu pojawia się bodaj najbardziej kontrowersyjny punkt spotu. Dwoje dzieci dzieli bowiem dobry metr odstępu i dwa puste krzesła. Za nimi spacerują zaś uczniowie, których naliczyliśmy maksymalnie dziesięcioro. – Ten spot to skandaliczna manipulacja – mówi WP jedna z nauczycielek szkoły średniej w Kaliszu.

– Ładni ludzie, ładny budynek, ładna pogoda, spokojne twarze, taki jeszcze powiew wakacji, beztroski i luzu. Jednak nijak ma się to do prawdziwych realiów szkoły... Prawda jest zupełnie inna – wskazuje Bogumiła Bielak. Nauczycielka wskazała, że spot należy uznać za szkodliwy. Przekonuje on bowiem rodziców, że placówki oświaty są znakomicie przygotowane na powrót dzieci do szkół.

Sprawa nie wygląda jednak tak kolorowo. Na przerwach zwykle panuje ścisk, a dzieci przeciskają się w żółwim tempie po korytarzu czy po schodach. – Na filmiku każdy dzieciaczek grzecznie siedzi przy stoliku i zajada swoje jedzenie, w ilu szkołach jest takie miejsce? – wskazuje kolejna nauczycielka, nazywająca materiał "kolejną manipulacją rządu". – Nasze pytanie brzmi, jak MEN chce zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa w przepełnionych szkołach?

Przedstawiciele środowiska nauczycielskiego wskazują, że są dalecy od paniki, jednak nie mogą się zgodzić na widoczną w resorcie edukacji beztroskę oraz przekonywanie rodziców, że wszystko jest przygotowane na powrót uczniów do szkół już 1 września mimo wysokiego prawdopodobieństwa przyjścia drugiej fali epidemii. Spot odnaleźć można m.in. pod tym LINKIEM.

Źródło: WP / Twitter / TVP

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >