wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

W końcu! Właściciele, porzucający pupili odpowiedzą przed sądem

5 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Porzucanie zwierząt domowych, takich jak psy i koty, wreszcie będzie w Polsce karane. Właśnie wchodzą w życie nowe, zaostrzone przepisy, mówiące o tym, że porzucanie zwierząt to przestępstwo. Właściciele czworonogów mogą słono za to zapłacić

Główny Inspektorat Weterynarii przeprowadził badanie, z którego wynika, że pod koniec 2017 roku w polskich schroniskach przebywało 109 962 psów i 32 245 kotów, a spora część tych zwierząt została porzucona przez właścicieli w okresie wakacyjnym. Takie zwierzęta bardzo źle to znoszą - cierpią i tęsknią za swoimi właścicielami. Niestety, wiele zwierząt zostało także porzuconych w okrutny sposób i skazanych na pewną śmierć.

Porzucasz swojego zwierzaka? Popełniasz przestępstwo

Według nowych przepisów, ten, kto porzuca swojego zwierzaka, popełnia przestępstwo, za które grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli wiąże się to ze szczególnym okrucieństwem lub świadomym pozostawieniem psa na pewną śmierć, jak np. przywiązanie go do drzewa w lesie, w przypadku odnalezienia sprawcy kara może wynosić aż do 5 lat więzienia. Sąd może dodatkowo ukarać właścicieli grzywną w wysokości nawet do 100 tysięcy złotych, a pieniądze te przeznaczyć na cele charytatywne dla ośrodków pomagającym zwierzętom. Powód pozbycia się zwierzaka nie będzie miał tu żadnego znaczenia. Nie ma znaczenia, że ktoś z domowników jest uczulony na psa lub kota, nie ma znaczenia też, że zwierzę jest agresywne, czy to, że jego tresura przerasta właściciela. Bowiem jego obowiązkiem jest rozwiązanie sprawy w taki sposób, by stworzenie na tym nie ucierpiało.

Być może zaostrzenie przepisów skłoni ludzi do bardziej odpowiedzialnych i przemyślanych decyzji, zarówno przy chęci pozbycia się zwierzaka, jak i wcześniej - przed jego przygarnięciem lub kupnem. Pamiętajmy, że zwierzęta to nie zabawki! One też mają uczucia, tak samo jak my. Tak samo też odczuwają ból czy tęsknotę.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >