Porzucanie zwierząt w Polsce będzie karane nawet więzieniem. Pixabay/hulkiokantabakŹródło: Pixabay/hulkiokantabak
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 5 Grudnia 2019

W końcu! Właściciele, porzucający pupili odpowiedzą przed sądem

Porzucanie zwierząt domowych, takich jak psy i koty, wreszcie będzie w Polsce karane. Właśnie wchodzą w życie nowe, zaostrzone przepisy, mówiące o tym, że porzucanie zwierząt to przestępstwo. Właściciele czworonogów mogą słono za to zapłacić, kary dotyczą nawet pozbawienia wolności.

Główny Inspektorat Weterynarii przeprowadził badanie, z którego wynika, że pod koniec 2017 roku w polskich schroniskach przebywało 109 962 psów i 32 245 kotów, a spora część tych zwierząt została porzucona przez właścicieli w okresie wakacyjnym. Takie zwierzęta bardzo źle to znoszą - cierpią i tęsknią za swoimi właścicielami. Niestety, wiele zwierząt zostało także porzuconych w okrutny sposób i skazanych na pewną śmierć.

Dramatyczny pogrzeb wspaniałego psa. Przyszło mnóstwo osóbDramatyczny pogrzeb wspaniałego psa. Przyszło mnóstwo osóbCzytaj dalej

Porzucasz swojego zwierzaka? Popełniasz przestępstwo

Według nowych przepisów, ten, kto porzuca swojego zwierzaka, popełnia przestępstwo, za które grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli wiąże się to ze szczególnym okrucieństwem lub świadomym pozostawieniem psa na pewną śmierć, jak np. przywiązanie go do drzewa w lesie, w przypadku odnalezienia sprawcy kara może wynosić aż do 5 lat więzienia. Sąd może dodatkowo ukarać właścicieli grzywną w wysokości nawet do 100 tysięcy złotych, a pieniądze te przeznaczyć na cele charytatywne dla ośrodków pomagającym zwierzętom. Powód pozbycia się zwierzaka nie będzie miał tu żadnego znaczenia. Nie ma znaczenia, że ktoś z domowników jest uczulony na psa lub kota, nie ma znaczenia też, że zwierzę jest agresywne, czy to, że jego tresura przerasta właściciela. Bowiem jego obowiązkiem jest rozwiązanie sprawy w taki sposób, by stworzenie na tym nie ucierpiało.

Być może zaostrzenie przepisów skłoni ludzi do bardziej odpowiedzialnych i przemyślanych decyzji, zarówno przy chęci pozbycia się zwierzaka, jak i wcześniej - przed jego przygarnięciem lub kupnem. Pamiętajmy, że zwierzęta to nie zabawki! One też mają uczucia, tak samo jak my. Tak samo też odczuwają ból czy tęsknotę.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Psy świadomie manipulują ludźmi? Niesamowite odkrycie zmienia pojęcie o czworonogach

2. Wszyscy popełniamy karygodny błąd przy rozmrażaniu mięsa. Siedlisko bakterii

3. Jantar nie ucieszyłyby obecne wydarzenia w jej rodzinie. Bardzo przykre

4. Mało znany nowotwór, którego objawy są niewidoczne. Często bywa za późno

5. Żona sportowca przekazała koszmarne informacje o jego nagłej śmierci. Simon chciał pobić kolejny rekord

6. Trutka na szczury w lekach. 2 mln Polaków zagrożonych, ministerstwo powołało sztab kryzysowy