wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

"Polska Babcia" zrelacjonowała, jak traktuje się strajkujących seniorów. "Dopadło nas 30 policjantów, byłyśmy we cztery"

28 Listopada 2020

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

"Polskie babcie" to ruch, którego członkinie pojawiają się na ulicach Warszawy już od 2017 r. Swoje wsparcie wykazują obecnie wobec Strajku Kobiet. To doprowadziło niestety do nadmiernego zainteresowania organizacją służb mundurowych...

Poparcie "Polskich Babci" wobec Strajku Kobiet skutkuje coraz bardziej przykrymi konsekwencjami. Przedstawicielki ruchu skarżą się na częste interwencje ze strony policji. 

"Polskie babcie" pod lupą?

Od wielu tygodni na ulicach polskich miast odbywają się manifestacje Strajku Kobiet. Wyjście Polek na demonstracje jest skutkiem kontrowersyjnego postanowienia Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października orzekł, że aborcja embriopatologiczna jest niezgodna z polskim prawem. 

Złamanie trzonu tzw. kompromisu aborcyjnego, wypracowanego i obowiązującego od 1993 r. przelało czarę goryczy. Polskie kobiety postanowiły tłumnie wyrazić swój sprzeciw wobec polityki prowadzonej przez partię rządzącą oraz bliską relację państwa z Kościołem. Protesty swym zasięgiem objęły już nie tylko duże miasta takie jak Warszawa, Poznań, czy Wrocław. Dotarły również do mniejszych miejscowości jak Dąbrowa Górnicza i Łomża. 

Wsparcie wobec Strajku Kobiet wciąż płynie z różnych stron polskiego życia publicznego. Dziennikarze, politycy, a nawet gwiazdy show-biznesu prześcigają się w okazywaniu szacunku wobec protestujących kobiet; wielu z nich pojawia się też na manifestacjach osobiście. 

W demonstracjach uczestniczą również działaczki ruchu pod nazwą "Polskie babcie". Inicjatywa obecna w polskim życiu publicznym od 2017 r. zrzeszająca kobiety w dojrzałym wieku wyraża pełne wsparcie wobec manifestacji odbywających się na polskich ulicach. Okazuje się jednak, że w ten sposób "Polskie babcie" zwróciły na siebie uwagę policji, która coraz częściej podejmuje wobec nich interwencje. 

Zmiana nastawienia policji 

W rozmowie z "Dziennikiem bałtyckim" jedna z członkiń "Polski babci" Iwona Kowalska opowiadała, że do czasu Strajku Kobiet ruch nie miał problemów z policją. Funkcjonariusze zawsze podchodzili do niego z sympatią, mając świadomość, że panie nie zagrażają nikomu swoimi demonstracjami.

Okazuje się jednak, że wszystko zmieniło się po udziale "Polskich babci" w Strajku Kobiet. Pani Iwona twierdzi, że podczas ostatniego protestu pod Ministerstwem Edukacji, uczestniczki zostały wylegitymowane przez policję daleko od miejsca manifestacji. 

- W ostatnich dniach coś się zmieniło. Gdy szłyśmy na demonstrację pod ministerstwo edukacji, dopadło nas 30 policjantów, byłyśmy we cztery. Zrobiło się granatowo od mundurów. Zaczęli nas spisywać i straszyć. Pytałyśmy, dlaczego to robią, o co właściwie chodzi. Powiedzieli nam, że domniemują, iż idziemy na nielegalną demonstrację. Już samo to, że szłyśmy, było dla nich karygodne. - powiedziała członkini "Polski babci" w rozmowie z "Dziennikiem bałtyckim". 

Fakt nadmiernego zainteresowanie policji ruchem nie zniechęca "Polskich babci" przed czynnym udziałem w kolejnych manifestacjach Strajku Kobiet. Dziś w Warszawie ma mieć miejsce następna demonstracja, podczas której Polki świętować będą 102. rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych w naszym kraju

Dzisiejszy protest rozpocząć ma się na Rondzie Dmowskiego w Warszawie. 

źródło: gazeta.pl, msn.com

Paweł Sekmistrz

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą działania zwierząt w służbach mundurowych

Polska

27 grudnia może stać się świętem państwowym. Prezydent skierował projekt ustawy do Sejmu

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska

Szostaki. Nie żyje 28 latek, stężenie alkoholu we krwi zaskoczyło medyków

Czytaj więcej >
Pixabay/jozefbabij

Polska

Mandat na grzybobraniu. Niektórzy narażają się na karę rzędu 5 tys. zł

Czytaj więcej >
Elektrownia Rybnik

Polska

Niebezpieczeństwo w Elektrowni Rybnik. Chlor rozprzestrzenił się w pomieszczeniach, w których przebywali pracownicy

Czytaj więcej >
Wypadek

Polska

Na trasie A2 zderzyły się dwa samochody prowadzone przez obcokrajowców. Jedna z osób doznała bardzo poważnych obrażeń

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64799143

Polska

KRS. Skandal podczas zdalnego głosowania. Mikrofon był włączony

Czytaj więcej >