wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Polski konsulat w Nowym Jorku poinformował o śmierci Stanisława Markuta

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Nie żyje sierż. Stanisław Markut, weteran Wojska Polskiego, który 16 kwietnia 2020 roku obchodził swoje setne urodziny. Informacje potwierdził Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. "Salutujemy ci, sierżancie", czytamy w mediach społecznośc

W sobotę 27 marca polski konsulat w Nowym Jorku poinformował o śmierci sierżanta Stanisława Markuta. Notkę upamiętniającą polskiego bohatera wojennego opublikowano na Twitterze.

Żegnamy sierż. S. "Stanleya" Markuta (1920-2021): syberyjskiego wygnańca, bojownika i żołnierza ruchu oporu podczas II wojny światowej gen. W. Andersa i gen. S. Maczka, następnie strzelca czołgowego w trakcie lądowania w Normandii pod dowództwem gen. B. Montgomery'ego, czytamy w mediach społecznościowych.

Salutujemy ci, sierżancie Markut. Spoczywaj w pokoju, przekazano w komunikacie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

Stanisław Markut pożegnany przez polsko-amerykańskie media

Zmarłego wojskowego pożegnał również działający na terenie Buffalo w stanie Nowy Jork magazyn "The Am-Pol Eagle". Zmarł Stanley Markut, weteran Wojska Polskiego, uczestnik wielu wydarzeń polsko-amerykańskich w zachodnim Nowym Jorku, poinformowano.

W minionym roku sierżant obchodził 100. rocznicę urodzin. Tego dnia przed jego domem powitała go eskortowana przez policję parada mająca uczcić jego życie i dziedzictwo, ponieważ wybuch koronawirusa spowodował konieczność zachowania dystansu społecznego, podało ampoleagle.com.

Jako młody człowiek Markut został zmuszony do wyjazdu z rodzinnego Lublina na Syberię. Po uwolnieniu przez Sowietów wstąpił do 2. Korpusu gen. Andersa. [...] Markut nauczył się obsługiwać broń w amerykańskim czołgu Sherman. Kiedy rozpoczęła się inwazja na Normandię, jego dywizja współpracowała z siłami kanadyjskimi. Jednostka Markuta wylądowała na plaży Juno, przekazał wspomniany magazyn.

Czołg Markuta został trafiony w trakcie walk, które miały miejsce w Falaise Gap. Dwóch czołgistów zginęło. Markut oraz inny żołnierz jednostki zostali ciężko poparzeni. Po kilku miesiącach rekonwalescencji popularny Stanely nauczył się języka angielskiego.

Po wojnie Stan przystosował się do życia cywilnego i w 1955 roku poznał swoją przyszłą żonę Tolę, czytamy.

Stanowisko polskiego rządu

Bohatera wojennego pożegnał również polski rząd. Oficjalny nekrolog sierż. Stanisława Markuta opublikowano na stronie Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W komunikacie zwrócono uwagę, że wojskowy został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Krzyżem Zesłańców Sybiru, Medalem Wojska oraz innymi licznymi odznaczeniami.

Niech odpoczywa w Pokoju Wiecznym! Cześć Jego Pamięci!, czytamy na stronie polskiego rządu.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: Twitter / ampoleagle.com

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

WHO apeluje o noszenie maseczek przez osoby zaszczepione. Zagrożenie kolejną falą koronawirusa?

Czytaj więcej >

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Trąba powietrzna

Świat

Co najmniej trzy osoby nie żyją, 200 jest rannych. Czechy zniszczone przez żywioł

Czytaj więcej >