wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Dr Szułdrzyński o końcu obostrzeń: Niewiele nam już zostało - parę miesięcy, kilkadziesiąt tygodni

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Członek Rady Medycznej przy premierze RP dr Konstanty Szułdrzyński w programie "Gość Wydarzeń" na antenie Polsat News opowiedział, jak służba zdrowia radzi sobie z epidemią. "W tej chwili nie ma praktycznie wolnych łóżek w oddziałach

  • Dr Szułdrzyński zasiada w Radzie Medycznej przy premierze

  • W Polsacie specjalista opowiadał, jak szpitale radzą sobie z epidemią

  • Ocenił także, jak długo potrwają jeszcze obostrzenia

Dr Konstanty Szułdrzyński, członek Rady Medycznej przy premierze RP oraz kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA, wystąpił w programie "Gość Wydarzeń" na antenie Polsat News, gdzie mówił o tym, jak polska służba zdrowia radzi sobie z epidemią koronawirusa

Dr Szułdrzyński przyznał, że sytuacja w szpitalach jest krytyczna. - W tej chwili nie ma praktycznie wolnych łóżek w oddziałach intensywnej terapii. Żadnych rezerw w tej chwili nie posiadamy. Rezerwą są wyłącznie szpitale tymczasowe - tłumaczył przywoływany przez polsatnews.pl ekspert.

Przypomnijmy, że szpitale tymczasowe czy rezerwowe mają zabezpieczać system ochrony zdrowia przed załamaniem oraz niedoborem łóżek i specjalistycznego sprzętu w przypadku nagłego i drastycznego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Pierwszym z takich szpitali była placówka utworzona jesienią na stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Następnie podobne szpitale miały powstać w każdym województwie.

Na początku marca rząd zadecydował o uruchomieniu kolejnych tego typu placówek. - Decyzja o tworzeniu miejsc rezerwowych, w listopadzie ubiegłego roku, była słuszna. Pacjenci, którzy potrzebują hospitalizacji w szpitalu, pod opieką medyków, mogą liczyć na pomoc. Obecnie funkcjonują 22 szpitale, 13 jest w gotowości, by rozpocząć działalność, gdy będzie taka konieczność. W szpitalach rezerwowych jest łącznie ponad 6 tys. łóżek - informował portal gov.pl.

W rozmowie na antenie Polsat News dr Szułdrzyński zwrócił także uwagę na rozczarowujący fakt, że wciąż nie udało się znaleźć "skutecznego leku, który działałby przyczynowo na tę chorobę i pozwalałby z wirusem wygrać", w związku z czym pozostaje nam szczepić się i przestrzegać obostrzeń.

Ponadto zdaniem eksperta naiwne jest żywione przez wielu młodych ludzi przekonanie, że nie mają powodu, aby obawiać się zakażenia koronawirusem, bo rzekomo ciężkim przebiegiem COVID-19 zagrożone są jedynie osoby starsze.

Dr Szułdrzyński zwrócił uwagę na fakt, że wśród pacjentów z koronawirusem leczonych w szpitalach jest coraz więcej młodych osób, tymczasem odsetek seniorów wśród hospitalizowanych spada, co jest zasługą skuteczności programu szczepień. - Mówi się, że grupą najbardziej narażoną na zakażenie są osoby w wieku 20 - 49 lat - stwierdził dr Szułdrzyński na antenie Polsat News.

Jak długo potrwają obostrzenia?

W programie "Gość Wydarzeń" dr Szułdrzyński pytany był także o to, jak długo pozostaną z nami obostrzenia. Decydujące w tej kwestii mają być postępy w akcji szczepień. - Naprawdę niewiele nam już zostało - parę miesięcy, kilkadziesiąt tygodni - do momentu, kiedy będziemy mieć wyszczepioną taką część społeczeństwa, żeby przestać mówić wreszcie o restrykcjach - przywołuje słowa eksperta portal polsatnews.pl.

Specjalista Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA dał także do zrozumienia, że chociaż naturalne jest zmęczenie Polaków pandemią i towarzyszącymi jej obostrzeniami, to jednak trzymanie się restrykcji jest jedynym możliwym wyjściem w sytuacji, gdy stawką jest życie ludzkie

Źródło: Polsat News, gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >