wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Polska została ogłoszona najbardziej homofobicznym krajem UE. Ranking nie pozostawia złudzeń

14 Maja 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Polska została wzięta pod uwagę w prestiżowym rankingu. Nikogo nie zdziwiło, że zajęliśmy w nim ostatnie miejsce. ILGA Europe postanowiła zbadać równouprawnienie osób LGBT w Europie. Pod lupę wzięte zostało nasze państwo. Niestety, zdaniem

W ostatnich edycjach badania zajmowaliśmy niezmiennie przedostatnie miejsce. Ku zdziwieniu konserwatystów na szczycie rankingu znalazła się katolicka Malta. Pod uwagę brano między innymi obowiązujące prawo, możliwość gromadzenia się, wolność ekspresji czy też przepisy dotyczące zakazu dyskryminacji oraz mowy nienawiści. Podczas kilkunastu lat rządów PO-PiS-u wciąż nie zadbano o interes mniejszości seksualnych. Do dziś w parlamencie homofobiczni posłowie znajdują się w większości. 

Polska najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej?

Strefy wolne od LGBT wpłynęły na nasz spadek z i tak już niskiej pozycji. Doszły do tego liczne zakazy dla lokalnych marszów równości. Przypomnijmy, że wydawane były nie tylko przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Również samorządowcy z PO zabraniali organizowania prawnoczłowieczych inicjatyw. Warto wspomnieć też o ostatnich słowach krakowskiego metropolity, Marka Jędraszewskiego. Z jego ust padły słynne już słowa o tęczowej zarazie.

Do szeregu zdarzeń dochodzi zatrzymanie Elżbiety Podleśniej za wizerunek tęczowej matki boskiej. Dodać można słynne furgonetki, które jeżdżąc ulicami Warszawy, obklejone były transparentami łączącymi gejów z pedofilami. Sprawę naszej pozycji w prestiżowym rankingu skomentowała dyrektorka Kampanii Przeciw Homofobii. Zdaniem Slavy Mendyk, badanie to pokazuje, w jak bardzo przerażającej rzeczywistości przyszło żyć osobom nieheteronormatywnym.

Nikogo nie dziwi, że na tle Unii Europejskiej jesteśmy najbardziej homofobicznym krajem. Poza Europą jesteśmy zbliżeni do Rosji (10 proc.), Armenii (8 proc.),Turcji (4 proc.) i Azerbejdżanu (2 proc.). Jak informuje Gazeta Wyborcza, w rankingu znaleźlibyśmy się w tyle za państwami spoza UE. Uniknęliśmy tego ze względu na działalność Adama Bodnara. Wpływ na to miał również wyrok Sądu Okręgowego, który zezwolił uchodźczyni na przejście przez procedurę uzgodnienia płci.

Źródło: [Gazeta Wyborcza ; ILGA Europe]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >