wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Polska przez homofobię bez dostępu do kolejnej usługi. Jesteśmy na liście z Afganistanem, Białorusią i Kirgistanem

12 Października 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Cała Polska nie będzie mogła skorzystać z usługi Facebooka, ponieważ jesteśmy homofobicznym krajem? W mediach społecznościowych pojawiły się zaskakujące doniesienia. Nasz kraj porównano do Kirgistanu, Uzbekistanu oraz Sahary Zachodniej.

11 października miał miejsce międzynarodowy dzień Comming Outu. Ważne święto przeznaczone jest dla członków społeczności LGBT, którzy jeszcze nie powiedzieli otwarcie o swojej orientacji seksualnej. Ujawnienie prawdziwego "ja" przed znajomymi oraz bliskimi często stanowi nie lada wyzwanie. Z tej okazji Facebook zorganizował specjalną akcję. Internauci w wielu krajach świata mogli korzystać z ważnej usługi. Okazuje się, że Polska nie będzie mogła wykorzystać serii "naklejek". "Facebook wypuścił dziś specjalną serię "naklejek" z okazji Dnia Wychodzenia z Szafy (Coming Out Day). A także wyjaśnienie, według którego w krajach, gdzie za samo bycie osobą LGBTQ+ może grozić niebezpieczeństwo, naklejki te nie będą dostępne. ...yup, Polska jest na tej liście" - czytamy we wpisie jednej z internautek. 

Cała Polska krajem homofobicznym? Tak uważa zespół Facebooka

Jeszcze w maju pisaliśmy o wynikach badania ILGA Europe. Instytut postanowił sprawdzić, jak wygląda równouprawnienie osób LGBT w Polsce oraz całej Europie. Wyniki projektu wskazały jednoznaczenie, że nasz kraj jest najbardziej homofobicznym państwem w całej Unii Europejskiej. Pod uwagę brano między innymi obowiązujące prawo, możliwość gromadzenia się, wolność ekspresji czy też przepisy dotyczące zakazu dyskryminacji oraz mowy nienawiści. Przez kilkanaście lat rządów PO-PiS-u wciąż nie zadbano o interes mniejszości seksualnych. Do dziś w parlamencie homofobiczni posłowie znajdują się w większości.

Osoby LGBT nie mogą zawierać związków partnerskich, małżeństw oraz adoptować dzieci. Na naszą niską pozycję w Unii Europejskiej wpłynęły między innymi homofobiczne karty, które zostały nazwane "Strefami wolnymi od LGBT". Doszły do tego liczne zakazy przeprowadzania lokalnych marszów równości. Przypomnijmy, że zakazy wydawane były nie tylko przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Również samorządowcy z PO zabraniali organizowania inicjatyw. Warto wspomnieć też o deklaracjach krakowskiego metropolity, Marka Jędraszewskiego. Z jego ust padły słynne już słowa o "tęczowej zarazie".

Zespół Facebooka zestawił Polskę z krajami takimi jak Białoruś, Algieria, Uzbekistan, Sahara Zachodnia, Indie, Iran, Indonezja, czy też Kirgistan. Przypomnijmy, że według badania ILGA Europe poza Europą jesteśmy zbliżeni do Rosji (10 proc.), Armenii (8 proc.),Turcji (4 proc.) i Azerbejdżanu (2 proc.). Jak informuje "Gazeta Wyborcza", w rankingu znaleźlibyśmy się w tyle za państwami spoza UE. Uniknęliśmy tego ze względu na działalność Adama Bodnara. Wpływ na to miał również wyrok Sądu Okręgowego, który zezwolił uchodźczyni na przejście przez procedurę uzgodnienia płci.

Źródło: [Facebook/LGBTQ@Facebook]

Alan Wysocki

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Elektrownia Rybnik

Polska

Niebezpieczeństwo w Elektrowni Rybnik. Chlor rozprzestrzenił się w pomieszczeniach, w których przebywali pracownicy

Czytaj więcej >
Wypadek

Polska

Na trasie A2 zderzyły się dwa samochody prowadzone przez obcokrajowców. Jedna z osób doznała bardzo poważnych obrażeń

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64799143

Polska

KRS. Skandal podczas zdalnego głosowania. Mikrofon był włączony

Czytaj więcej >
Pożar

Polska

Pożar budynku mieszkalnego w Piasecznie. Choć mieszkańcy przekonywali strażaków, że wszyscy opuścili budynek, w pogorzelisku odnaleziono zwęglone zwłoki

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Kraków. Nie żyje motocyklista, który zderzył się z osobówką

Czytaj więcej >
GIS

Polska

GIS informuje o wycofaniu z rynku trzech napojów i kremu do gotowania. Ostrzega, by pod żadnym pozorem ich nie spożywać

Czytaj więcej >